Dům a stavba

I zima se dá při stavbě domu rozumně využít

Současné stavební materiály a technologie umožňují realizovat hrubou stavbu i během zimních měsíců. Povíme si o tom víc.

stavba během zimy

Základy, obvodové a nosné zdi jsou hlavní součásti hrubé stavby, které jsou většinou hotovy poměrně rychle. Doba potřebná pro realizaci jednotlivých fází stavby ovlivňuje mnoho faktorů a více světla do této otázky vnese konkrétní projekt domu a dohoda s realizační firmou. V časovém harmonogramu byste přitom měli počítat i s rezervou na prostoje, které si vyžádá například počasí, omeškání materiálu či nutné technologické přestávky (například na vyzrání betonu).

Jak dlouho trvá hrubá stavba a dokončovací práce?

Máte-li koupený pozemek a rozhodli jste se pro typový projekt jednoduchého domu, který vám realizuje zkušená firma, na úpravy projektu a vyřízení stavebního povolení počítejte alespoň se čtyřmi měsíci. Asi tři čtyři týdny jsou třeba pro zemní práce a základy, z čehož osm dnů potřebuje beton, aby nabyl osmdesáti procent výsledné pevnosti a mohlo se ve stavbě pokračovat. Samozřejmě pokud vám bude přát počasí. Zkušená firma dokáže smontovat jednoduchou hrubou stavbu z hotových panelů asi za týden – vypadá to trochu jako zázrak, ani zdaleka to však není hotový dům. Ani doba potřebná na hrubou stavbu podobného zděného domu není výrazně odlišná. Tím jsme se dostali přibližně na pět měsíců, podmínkou však je jednoduchý typový projekt a zkušená firma, takže všechno běží jako po másle.


Dokončovací práce

Trvají podstatně déle než hrubá stavba – počítejte minimálně se čtyřmi měsíci. Ani tato doba se u dřevostaveb a zděných domů výrazně neliší. Největší rozdíl je mezi domem na míru a typovou stavbou realizovanou zkušenou firmou, u níž je všechno vyladěné a práce jednotlivých profesí na sebe optimálně navazují.
Doba realizace půl roku je „raketové“, ale za jistých podmínek reálné tempo. K hotové novostavbě rodinného domu se tedy můžete dopracovat celkově asi za devět až deset měsíců. Ale je tam opravdu hodně „ale“.
Realita je spíše taková, že i u typového projektu budete rádi, když se vám podaří vyřídit všechno potřebné do podzimu a při dobrém počasí stihnete ještě před zimou realizovat základy. S vrchní stavbou tak můžete začít na jaře a u nekomplikovaného domu je reálné, že se budete další zimu stěhovat.
Chcete-li dům na míru, počítejte na přípravnou fázi (tedy na návrh domu, projekt na stavební povolení, samotné stavební povolení a územní rozhodnutí, realizační projekt a výběr realizační firmy) asi devět měsíců až rok. Dobré je mít na paměti, že důkladná příprava je při stavbě domu podstatná a je základem jak vaší budoucí spokojenosti, tak bezproblémové výstavby.

Stavební sezóna

Stavební sezóna, tedy období vhodné k realizaci hrubé stavby, trvá od jara do podzimu, to znamená od skončení nočních mrazů po jejich začátek. Při teplotách pod +5 °C se stavět nedoporučuje, protože u některých stavebních materiálů se při nízkých teplotách zpomalují chemické reakce. A protože výstavba rodinného domu obvykle trvá asi jeden a půl roku, je jasné, že ať začnete kdykoliv, zima vás nemine. Proto je dobré rozdělit si celou hrubou stavbu na čtyři fáze: spodní stavbu, vrchní stavbu, zastřešení a obvodový plášť – ani jednu z těchto fází byste neměli nechat před zimou rozpracovanou. Práce byste měli plánovat tak, abyste měli ukončenou buď kompletní spodní stavbu, nebo vrchní stavbu (zakrytou provizorním krovem, nebo včetně střechy) dřív, než noční tepoty poklesnou pod +5 °C.

hrubá stavba v zimě

Co můžeme na stavbe dělat v zimě?

Zdění na cementové malty se má realizovat při teplotách nad +5 °C, při mrazech nižších než -5 °C je zakázáno. V mírné zimě s teplotami mezi 0 a +5 °C můžete využít při zdění tzv. zimní malty, případně zdít na systémovou zdicí pěnu, která neobsahuje vodu.
„Je-li stavba uzavřená a temperovaná, to znamená, že jsou vyzděné obvodové stěny, je hotová střecha, jsou zakryty stavební otvory a vnitřní teplota neklesá pod +8 °C, lze v zimě pokračovat ve stavebních pracích uvnitř domu. Dají se například zdít příčky, realizovat vnitřní omítky a podobně,“ objasňuje Ing. Zuzana Hejlová, autorizovaná statička společnosti Heluz.

Může se hodit: Teploty, které nepřejí stavbě – kdy lze provádět stavební úkony?

Nechat vymrznout, nebo nevymrznout?

Také zima se dá při stavbě domu rozumně využít. Jestli se vám na podzim podařilo realizovat základy, mohou se během zimní přestávky dotvarovat a vy máte čas na doladění detailů realizačního projektu a stavebního plánu. Protože čím preciznější je příprava, tím plynulejší bude výstavba.
Pokud jste do zimy ukončili hrubou stavbu (ideálně včetně střechy), můžete ji nechat „vymrznout“ – během zimních měsíců proschne, zbaví se technologické vody a „sedne si“. Vy můžete zatím plánovat interiér a práce, do kterých se pustíte na jaře: obvodový plášť, omítky, dokončování interiéru. V létě nebo na podzim se potom můžete stěhovat. Jestli jste stihli do zimy osadit i okna a chcete nechat dům „vymrznout“, nezapomínejte v něm důkladně větrat. V tomto případě si však nemusíte dávat nutně zimní pauzu – postup prací urychlíte tím, že budete v domě temperovat, takže se mohou realizovat úpravy v interiéru.

Názory odborníků na to, zda stavbu nechat vymrznout, nebo ne, se různí. Někteří doporučují stavbu neuspěchat a dopřát jí v zimě čas, aby se zbavila přebytečné vody a dotvarovala se, jiní tvrdí, že zimní přestávka dnes už není nutná. Při zdění na tenkou spáru nebo stavební pěnu jsou totiž mokré procesy omezeny na minimum. V tom případě je však důležité během prvního roku v domě intenzivně větrat, abyste se případné zbytkové vlhkosti bezpečně zbavili.

Text: Erika Kuhnová, redakčně upravila Andrea Dingová
Foto: isifa/Shutterstock, archív firem
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů