Interiér

Víte kam vyhodit textil, linoleum a další specifický odpad?

Třídění odpadů je v posledních letech stále dokola omílaným tématem a vyplácí se to. Jako národ jsme v celkové recyklaci odpadů na druhém místě v celé EU. Předehnali nás jen Belgičané. Přesto je ještě pořád co zlepšovat.

Většina lidí zvládá třídit papír, plasty a sklo. Spousta z nich má doma dokonce koše na tříděný odpad. Stále však existují položky, v jejichž třídění bychom se všichni mohli zlepšit. U spousty obalů či starých výrobků lidé ani nevědí, že se vlastně třídí, a tak je automaticky hází do kontejnerů na směsný odpad. Není to škoda? Pojďme se podívat aspoň na některé věci, u nichž se obvykle váhá, a přitom nám mohou po jejich recyklaci ještě skvěle posloužit.

Staré oblečení

Máte doma kousky, jež už nějakou tu chvilku jen leží ve skříni? Nenechávejte je zbytečně zabírat místo ještě další roky a zbavte se jich. Ptáte se, kam vyhodit textil?

Před několika lety se kontejnery na textil začaly objevovat ve většině měst a vesnic v ČR. Mívají obvykle červenou, bílou, oranžovou či modrou barvu. Poznáte je velmi snadno, jelikož na nich bývá napsáno, k čemu slouží, a navíc mají trochu atypický tvar. Oblečení je nejlepší přinést v pytli a hodit ho dovnitř i s ním.

Ale pozor! Do kontejneru na textil rozhodně nepatří znečištěné či mokré oblečení, polštáře, peřiny nebo koberce. S těmi musíte zamířit na sběrný dvůr. A když už mluvíme o tom sběrném dvoře…

Linoleum, tapety a jiné stavební zbytky

Při rekonstrukci se budete muset vypořádat se spoustou odpadu. Úplně nejlepší je, pokud si jej nahromadíte, pak naskládáte na vůz a odvezete do nejbližšího sběrného dvoru.

Linoleum, plovoucí podlaha ani stavební polystyren se prostě jinak třídit nemá. Ani takové tapety, o nichž si spousta lidí myslí, že patří do modrého kontejneru, tam netřiďte a odvezte je do sběrného dvora.

Výjimkou je obalový polystyren, ten do plastu vytřídit patří!

Chystáte se přezout? Víte, kam vyhodit pneumatiky?

Pokud vás trápí otázka kam vyhodit staré pneumatiky a zda to má smysl, pak vězte, že ano. Navíc je to od 1. 1. 2018 mnohem jednodušší – můžete je nově odložit v jakémkoli auto/pneuservisu. Pneumatiky rozhodně překvapí i z hlediska možností recyklace. Vše o likvidaci pneumatik v „Kam a proč vyhodit pneumatiky?“.

No a na závěr – nezapomeňte, že zhruba 18 % objemu odpadu domácností tvoří bioodpad. Pokud nevíte, jak s jeho tříděním začít, věřte, že je to hračka. Rady a tipy v článku „Kam s bioodpadem?“. Zdánlivě beznadějně to může vypadat pro obyvatele bytů, ale i tam existuje řešení – co takový vermikompostér?

Už to tak vypadá, že tomu třídění odpadu neutečeme. To je ale dobře! Třídit a zpracovat se dá skoro všecko, odpad, který by skončil na skládce nám může ještě mnohokrát posloužit v jiné podobě. Třídění odpadu má smysl, pomáháme tím i přírodě!

ZDROJ: PR článek společnosti Usertech Digital s.r.o.