Interiér

Vánoční stromky včera i dnes…

Vánoční stromek pro nás představuje jeden z hlavních symbolů Vánoc. Podle tradice se ovšem stromek původně zavěšoval nad štědrovečerní stůl, a to špičkou dolů. Tradice zdobení stromku, jak ji známe dnes, přitom pochází z německých měst.

Zpočátku ale nebyl stromeček zdoben svícemi. Jednu z prvních zpráv o ozdobeném osvětleném stromku v místnosti najdeme v brémské kronice z roku 1570. V Česku však nemá vánoční stromek dlouhou tradici. Poprvé jej postavil pro své přátele v roce 1812 ředitel pražského Stavovského divadla Jan Karel Liebich na svém libeňském zámečku.

Prosazoval se krok za krokem

Nový zvyk se však začal prosazovat jen pozvolna, a to až ve 40. letech 19. století v bohatých pražských měšťanských rodinách. Původně se  stromečky zdobily sladkým pečivem, perníkem a především ovocem – jablky nebo hruškami, mandlemi či rozinkami. Zřejmě roku 1860 se pak na stromečku v Čechách poprvé rozsvítily lojové svíčky. Do venkovských stavení pronikaly ozdobené vánoční stromečky ještě pomaleji. Až do první světové války bývala v mnoha domácnostech pouze ozdobená smrková nebo jedlová větev.

Jak stromečku prodloužit životnost?

Co je třeba udělat pro to, aby stromeček i po pár týdnech ve vyhřáté místnosti vypadal co nejlépe? Vyplatí se nechat ho do poslední chvíle v chladu, nejlépe venku. Před usazením do stojanu, který se už dnes běžně prodává se zásobníkem na vodu, je dobře provést čerstvý řez a zkrátit kmen stromku o slabý plátek silný zhruba 1-2 cm. Stromeček tak bude lépe nasávat vodu, kterou je nutné pravidelně do stojanu přilévat.

Živý stromek v kontejneru

Velkým trendem současné doby se stává pěstování vánočních stromků v kontejnerech. V praxi to znamená, že máte živý stromek nejen o Vánocích, ale těšíte se z něj i v letních měsících, kdy krášlí vaši zahrádku nebo balkón. Je však třeba pamatovat na citlivou manipulaci při přemisťování rostliny z chladných do teplých prostor. Rychlé přenesení z chladu do zimy a naopak stromečku určitě neprospěje. Stromky v kontejnerech jsou citlivé na správné zalévání. Vyžadují častou, ale slabší zálivku. V kontejnerech se pěstuje smrk pichlavý i ztepilý, borovice černá a široký sortiment jedlí. Přesto bývá životnost takového stromečku značně omezena, především s přihlédnutím k velikosti pěstební nádoby.

Připravil: Jan Burkáček, foto: autor; vydáno v RPN 12/2013