Interiér

Multifunkční dětská postel? To je lůžko, stůl i skříň v jednom

Jak vyřešit problém s nedostatkem místa v malém dětském pokoji? Místo postele, stolu a skříně pořiďte multifunkční postel. Co všechno umí a jak ji vybrat?

Lámete si hlavu nad tím, jak se vypořádat s malým prostorem v dětském pokoji? Jak do něj dostat postel, pracovní stůl a skříň tak, aby zůstalo i dost místa na hraní? Vyřešte to nákupem multifunkční postele. Jedná se o zvýšenou dětskou postel, která je zkombinovaná s pracovním stolem a skříňkami, zásuvkami nebo skříní. Díky tomu ušetříte nejen prostor, ale i peníze, protože už do pokoje nemusíte pořizovat prakticky žádný další nábytek.

Multifunkční postel bývá oproti klasické dětské posteli vyvýšena tak, aby se pod ni dal zasunout stůl nebo umístit úložné prostory. Při jejím výběru myslete především na to, aby dětem poskytla bezpečný spánek. Postel musí mít zaoblené rohy a hrany, kvalitní a pevný žebřík nebo schůdky se zábradlím a zábranu proti pádu. Matrace musí ležet na plnohodnotném laťkovém nebo lamelovém roštu, nikoliv na pevné desce. Jen tak budete mít jistotu, že matrace bude „dýchat“ a nebudou se v ní tvořit plísně a množit roztoči.

Obr. 1: Multifunkční postel kombinuje lůžko, psací stůl a úložné prostory. Foto: mt-nabytek.cz

Multifunkční postele do dětského pokoje

Častým provedením multifunkční postele je kombinace lůžka s pracovním stolem, který je umístěný pod ním. Postel musí být dostatečně vysoká, aby si pod ni mohlo dítě pohodlně sednout. Problémem může být prašnost z matrace, ale hlavně pak nedostatečné osvětlení pracovní plochy. Umělé osvětlení není pro dlouhodobější práci ideální, ale pro umístění počítače to stačí.

Obr. 2: Stůl umístěný pod lůžkem je vhodný spíše pro práci na počítači. Foto: mt-nabytek.cz

Lepší variantou jsou multifunkční postele s výsuvným stolem. Ten je zasunutý pod postelí a v případě potřeby je možné jej vytáhnout do volného prostoru. Někdy je výsuvná pouze pracovní deska, jindy celá konstrukce stolu i s úložným prostorem. Výsuvným stolem vyřešíte problém s nedostatečným množstvím přirozeného světla při práci. Stůl je tak vhodný i k psaní úkolů a výtvarnému rozvoji dítěte, na druhou stranu však není vhodný k umístění stolního počítače.

Výsuvný stůl by měl být pro snadnější manipulaci vybaven kolečky, a pokud není pevně spojen s postelí, tak by alespoň přední kolečka měla mít brzdu, aby se při používání stůl nehýbal. Jestliže je výsuvná pouze deska stolu, tak musí mít dobře vyřešené jeho podepření. U multifunkční postele pro děti s výsuvným stolem či deskou sledujte mezeru mezi stolovou deskou a spodní hranou bočnice postele. Pokud bude mezera mezi nimi minimální, budete muset před každým zasunutím stolu sundat veškeré věci z pracovní plochy. Ideálně by měla být mezera mezi bočnicí a pracovní plochou alespoň 30 cm.

Multifunkční sklopná lůžka

Jinou variantou multifunkčních postelí jsou sklopné postele, které jsou konstrukčně vestavěny do skříňového rámu a doplněny o pracovní desku stolu a poličky. Lamelový rošt bývá zakrytý pevnou deskou, aby nebyl vidět, když je lůžko zaklopené.

Jednodušším řešením multifunkčních sklopných lůžek jsou postele se sklopnou pracovní deskou. Ty mají tu nevýhodu, že z nich musíte před samotným sklápěním postele sundat všechny věci a desku sklopit a zajistit. Konstrukčně vyspělejší jsou modely, u kterých je stolová deska spojená s konstrukcí sklopné postele otočným kováním, takže pracovní deska stolu zůstává i při sklápění postele stále ve vodorovné poloze a je skrytá pod ní.

Obr. 3: Multifunkční sklopné lůžko je ideální do malých pokojů s nižším stropem. Foto: mt-nabytek.cz

Skříně a skříňky u multifunkčních postelí

Zvýšená lůžka kombinovaná s pracovním či psacím stolem mohou být doplněna o různé poličky, úložné prostory a nižší skříňky. V některých případech je úložný prostor vytvořen i z čelní strany postele, takže postel nesmí stát touto stranou. Jestliže je lůžko umístěno dostatečně vysoko, může pod ním být umístěna i menší šatní skříň. Pro snadnější přístup k uloženým věcem může být skříňka umístěná pod postelí doplněná kolečky, případně může být ukládání věcí vyřešeno zásuvkami.

Foto: MT-nábytek.cz

Autor: Antonín Vintr
MT-nábytek.cz, Exiteria, a.s.

ZDROJ: PR článek společnosti Exiteria, a.s.