Interiér

MĚNÍME KOUPELNU A TOALETU

Nejlepší by bylo přijít už do hotového. A to přesně podle vašich představ. Nereálné! Nezbývalo nám proto nic jiného, než se vrhnout do bytového „naháče“ a poskládat si do něj jen to skutečně chtěné a vytoužené. Podívejte se, co všechno se dá udělat s malým prostorem, truhlářským umem a pár drobnostmi, které lesklou strojenost „zašpiní“ – ať už se jen chce, nebo bohužel musí.

Móda je dnes trošku jinde a rebelantská geometrie se dostává do popředí. Zatímco přednedávnem sveřepě prosazovala použití jednoho tvaru, dnes je všechno úplně jinak. Kombinujte kruhy, trojúhelníky i čtverce.

KOUPELNA A TOALETA STŘEDOBODEM ZÁJMU

Když manželství vydrží výběr obkladů, vydrží už všechno. Buď se rozvedete a najdete si partnera, kterému na zařízení bydlení nezáleží, nebo uděláte kompromis. Po krkolomných a „vztaholomných“ návštěvách koupelnových studií, obchodů s obklady a dlažbami, obchodů se všehochutí, kde najdete cokoli, a po stovkách kliků myší jsme dospěli k rozhodnutí – ani drahému, ani ošklivému. Kompromisem mezi barvou khaki a odstíny růžové byly neutrální odstíny hnědé. Výsledkem jsou trojúhelníky v kombinaci s mírně mramorovými obklady, takzvanými wellnessově-saunovými, které tuto atmosféru připomenou po každém ulehnutí do vany.

 

Zařídit nejen koupelnu, ale i celé bydlení, pokud jsou v něm dva, je složitější než hlavolam. Nakonec zvítězilo to, co máme oba rádi – jemné přírodní barvy a pořádné kusy dřeva.

 

Toaleta nad zlato

Že jste přišli o něco cenného, si uvědomíte, až když to ztratíte. V pořadí elektřina a WC, voda a WC, samotné WC a nakonec vana. Vlastně, všechno se vždy točí kolem toalety. Ať bylo cokoli dalšího dokončeno, spokojenost nastala až po dosazení na trůn, pardon po dosazení trůnu. Proto patří dík všem okolním bufetům a restauracím, které byly po ruce v případě nejvyšší nouze. Ta menší nouze se dá vždy buď přelstít, nebo lze vymyslet řešení na její rychlé „odnouzení“.

Také toaleta si zaslouží doplňky. Už jen pro těch pár minut denně. Obrázky, nápisy či překrásné závěsné svítidlo s industriálním nádechem jí dají najevo, že vám na ní záleží.

Dělalo se mnoho, dělalo se těžce a hlavně, dělalo se převážně odpoledne po práci a v podvečerních až večerních hodinách, avšak ne až příliš večerních. Tím se to celé protahovalo. Pocit vítězství po nasazení toalety vydržel jen několik hodin. Dokud jsme se nepustili do koupelny. I taková jen opravdu malá vám vezme několik let života. Procesy schnutí, prašné procesy, mokré procesy. Co proces, to bolehlav. Pocit, že to snad nikdy neskončí, střídal pocit, že to opravdu nikdy neskončí.

Jak popohnat čas…

Postupně ale koupelna pod našima rukama nabírala na kráse, rostla, vyvíjela se, až dokud nebyla hotová. Z části. Z té náročnější. Dveře posunuté, aby se vešla i větší vana, radiátor na svém místě, obklad všude, kam se člověk podíval. Koupelna čekala už jen na truhlářskou zručnost manžela a ta se konečně mohla dostavit. Dozrál čas, aby se ke slovu dostalo dřevo. Aby zakrylo nedostatky a tu lesklou dokonalost „zašpinilo“. Nové dřevěné trámy nabyly punc stáří díky kartáčovací brusce a hadříkovému nátěru. Obložili jsme jimi místa, s nimiž jsme nebyli spokojeni, a překryli tak to, co mělo zůstat před zrakem ostatních neviditelné. Se slovy „jak si to uděláme, tak to budeme mít a bude to naše“ jsme některé nedokonalosti povýšili na RPNitu.

Posledním splněním koupelnového snu byla masivní dřevěná skříňka s kruhovým umyvadlem a baterií, která jako by vyrostla z dřevěné desky. V rukou Peťa se dřevo proměnilo v originální skvost, po kterém prahne duše každého prostoru. Koupelna byla hotová. Stačilo pár drobností, které ji „zašpinily“ = dodaly jí vzhled zabydlení a zmírnily lesklý luxus obkladu. Mohl začít zatím alespoň koupelnový život. Naše kroky však vyrazily jiným směrem. Další cíl – ložnice.

PŮVODNÍ STAV KOUPELNY

Dobré rady:

  • I když všechno ve vás bude chtít pokračovat, dodržte přesně stanovené lhůty schnutí uvedené na obalu. Zaručíte si tím kvalitu odvedené práce, protože ne vždy stačí kvalitní produkty. Všechno má mít svůj čas a výrobce ví přesně jaký, tak ho každé práci dopřejte.
  • Ideální volbou je vyjít si do koupelnového studia či showroomu, kde najdete všechno spolu s odborníky na slovo vzatými pohromadě. Ušetříte si tím vzácný čas a nervy nejen při koupi, ale i při instalaci. A rozhodně do tohoto nákupu investujte. Sanita či armatury se tak často v domácnosti nemění, proto to chce kvalitu.

Text a realizace: Lucia Pristachová Hô-Chí, Peter Pristach :: Foto: Dano Veselský