Interiér

Domácí sodovkárny: Nevěřte mýtům o přípravě domácí perlivé vody

Pitný režim je jednou z nejdůležitějších zásad zdravého životního stylu, přičemž odborníci se shodují, že nejlepší alternativou je čistá neochucená voda. Realita tomu odpovídá – až 89 % české populace pije kohoutkovou vodu doma pravidelně, alespoň jednou týdně, z toho 69 % každý den. Faktem je, že pomocí bublinek CO2 lze zvýraznit osvěžující efekt vody, což je jeden z důvodů, proč perlivá voda chutná dospělým i dětem.

VÝROBA DOMÁCÍCH BUBLINEK

Na rozdíl od kupovaných nápojů máte při výrobě domácích bublinek jistotu, že nápoj je vždy čerstvý a ochucený podle vašich představ. Výrobníky SodaStream umožňují také regulovat perlivost připravené vody počtem stlačení, takže výsledný nápoj máte plně pod kontrolou.

Pokud si ale myslíte, že nakupovat perlivé nápoje v obchodech je praktičtější, zkuste si spočítat, kolik kilogramů zbytečně nanosíte domů každý měsíc. Přitom nemáte představu o tom, v jakých podmínkách a jak dlouho byly předtím skladovány. Nemluvě o množství plastového odpadu, který takto vyprodukujete. Mimochodem, víte, že používáním systému pro domácí přípravu perlivé vody SodaStream můžete v průběhu 3 let uchránit přírodu přibližně před 2 500 ks PET láhví a plechovek?

ZAJÍMAVÁ ÚSPORA

Jeden litr vaší vlastní, doma připravené, perlivé vody se pohybuje podle síly perlivosti již od 2,57 Kč. Kolik vedle toho zaplatíte za 1 litr vody v obchodě a za plastový obal, ve kterém si ji k tomu musíte vlastními silami odvléci domů? Na desítkách litrů vody, které vaše rodina každý týden vypije, může jít o velmi zajímavou úsporu ve prospěch domácí perlivé vody. Vody získané pohodlně bez tahání těžkých plastových láhví. Že je obvykle vyšší pohodlí spojeno s nějakým příplatkem? V případě výrobníků domácí perlivé vody ale ne.

JE DOMA PŘIPRAVENÁ PERLIVÁ VODA KVALITNÍ?

Při používání originálních bombiček SodaStream, které výrobce plní potravinářským CO2 plynem, za pravidelné důsledné kontroly všech důležitých zdravotních parametrů, je doma připravená perlivá voda kvalitní a bez rizika pro vaše zdraví. Při každém plnění bombičky se eviduje její výrobní číslo a kontroluje celkový technický stav, přičemž při jakékoli pochybnosti je bombička ihned vyřazena z provozu a nahrazena novou. Používání výrobníku domácí perlivé vody v každodenním provozu rodiny je tak bezpečnou záležitostí, prověřenou mnoha lety v milionech domácností po celém světě.

 

BEZ PET LÁHVÍ SE TO NEOBEJDE

Je rozdíl pít vodu z jednorázové PET láhve, kterou následně vyhodíte do tříděného odpadu, nebo z opakovaně použitelné láhve. Značka SodaStream nabízí různé typy opakovaně použitelných láhví o různém objemu a v mnoha provedeních, včetně takových specialit, jako jsou dámské láhve do kabelky či dárková sada dětských láhví s populárním motivem Žížaláků, známým z dětských večerníčků. Láhve jsou vyrobeny bez použití BPA látek z tlaku odolného plastu, vhodného pro přímé použití ve výrobnících perlivé vody.

Pestrá nabídka barev a provedení výrobníků perlivé vody, dostupná na českém trhu, dovoluje vybrat si doslova každému. Fakt, že nemáte co do činění s neestetickými lapači prachu, dokazuje i prestižní designérské ocenění Red Dot Design udělené výrobníku perlivé vody SodaStream SPIRIT. Na příznivce jemných pastelových barev čeká v nabídce řada výrobníků JET Pastels a zastánci elegantních linií a technologických vychytávek se rádi seznámí s nejvyšším modelem výrobníků perlivé vody Power, nabízejícím automatickou přípravu vody s perlivostí zvolenou dle chuti.

Z jediné bombičky SodaStream připravíte přibližně 80 l perlivé vody, což odpovídá asi 53 láhvím o obsahu 1,5 l, které byste jinak museli sami vláčet z obchodu. Když je bombička ve výrobníku perlivé vody prázdná, stačí zajít na jedno z více než 2 000 autorizovaných výměnných míst SodaStream, která najdete vám vždy nablízku po celé republice. Absolutní pohodlí pak nabízí dovážkové služby rohlik.cz nebo kolonial.cz, kde si můžete objednat prostřednictvím internetu výměnu prázdné bombičky za naplněnou přímo v pohodlí vašeho domova.

KDYŽ ČISTÁ VODA NECHUTNÁ

Když si vaše ratolesti na chuť čisté vody neumějí zvyknout, zkuste do vody přidat pár kousků ovoce. Pokud chcete dosáhnout intenzivnější chuti ovoce – např. maliny a borůvky –, nejdříve je na dně sklenice či láhve rozdrťte a následně zalijte perlivou vodou. V případě, že se rozhodnete pro sirupy, váš výběr není nijak omezen – od běžných značek až po originální příchutě SodaStream, mezi nimiž najdete i řadu určenou pro děti, bez obsahu konzervantů a přídatných látek.

Věděli jste, že tradice značky SodaStream je již od roku 1903 a nyní je dostupný ve více než 45 zemí světa?

Tipy a Triky:

  • Syťte vždy studenou/vychlazenou vodu, bude více naperlená. Studená voda lépe váže CO2.
  • Perlivost si sami určíte podle počtu stisknutí
  • Vodu ochuťte vždy až po naperlení
  • Lahev nemyjte v horké vodě, nebo v myčce, ztratí svoji pružnost!
  • Lahev nepoužívejte po datu expirace uvedeném na lahvi

Testovala: Markéta Šimoníčková, produktová manažerka časopisu Recepty prima nápadů

Testovala jsem výrobník JET Black & White Silver. Balení obsahovalo výrobník, bombičku a láhev. Nejprve je potřeba odstranit zadní kryt výrobníku. Našroubovat bombičku nebyl problém. Trochu jsem měla problém se zavřením zadní části krytu tak, aby přesně zapadl tam, kam má. Nakonec jsem přišla na velmi jednoduchý grif: ve spodní části zadního krytu je zobáček, který přesně zapadne do výrobníku. U tohoto výrobníku oproti starší verzi odpadá šroubování láhve. Láhev se pouze nasadí a zmáčkne se tlačítko v horní části. Abyste docílili požadované chuti sodovky (tzn. mírně perlivá, středně perlivá, hodně perlivá), je třeba zmáčknout tlačítko opakovaně. Do sodovky je možné přidat různé příchutě nebo jen obyčejnou šťávu. Zde je velmi důležité nelít šťávu shora doprostřed lahvičky se sodou, protože vám kompletně vybublá po celé kuchyňské lince. Nejlépe je nalévat šťávu v poloze lahvičky nahnuté zhruba o 30 stupňů a nechat šťávu stékat po vnitřním okraji; tak zamezíte případné katastrofě v podobě velkého úklidu. Manipulace je tedy velmi jednoduchá i pro menší děti, které si mohou připravit nápoj sami. Jak poznám, že mi došla náplň v bombičce?  Jakmile zjistíte, že do lahvičky jde velmi málo vzduchu a nápoj již není tak chutný jako na začátku, bombičku vyměňte. Bombička se dá vyměnit v každém nákupním řetězci a v mnoha jiných obchodech – takže ji vlastně dostanete všude. Po důkladném prostudování výrobníku i lahvičky jsem zjistila velice důležitou věc, uvedenou přímo na lahvičce s označením upozornění a spoustou textu, který bohužel většinou žádný spotřebitel nečte. Lahvička má datum spotřeby! Není tedy na věky. Není vhodná do myčky na nádobí, nemůžete ji nechat u lednice ani u sporáku, umělá hmota mění svůj tvar a nefunguje potom, jak má. Zde by měl výrobce zlepšit formu informovanosti velkou nálepkou na víčku nebo lahvičce, případně na krabici.“

Pokud máte rádi perlivou vodu, limonády nebo jen ochucenou vodu, určitě doporučuji mít výrobník doma, je velice kvalitní, snadno se s ním manipuluje a přidáním např. jen ovoce nebo zeleniny do perlivé vody je velice lahodný. Navíc ušetříte za nakupování drahých perlivých vod, budou vám vděčná vaše záda i životní prostředí.

VÝROBNÍK JET BLACK & WHITE

 

I kombinace klasických barev může přinést do vaší domácnosti nevídané osvěžení! Nový přístroj z řady SodaStream JET s označením Black & White přichází v nesmrtelném černo-bílém designu, aby se postaral o pravidelný přísun osvěžujících bublinek pro celou rodinu.

Doporučená maloobchodní cena je 1 699 Kč včetně DPH.

Více na www.sodastream.cz