Interiér

Montáž sprchových dveří nemusí být nic těžkého. WellMall přináší tipy, jak na to!

Montáž sprchových dveří bývá pro řadu lidí velkou výzvou, ale s dobrým plánem a správnými nástroji to tak složité být nemusí. Pokud se na instalací dveří do sprchy také chystáte a právě teď hledáte užitečné rady a tipy, jste na správném místě.

koupelna se sprchovým koutem
Zdroj: WellMall

Vyzpovídali jsme projektového technika z firmy WellMall, který přináší jednoduchý návod na to, jak instalaci zvládnout. Veškerá doporučení vycházejí z praxe, takže se díky nim snadno vyhnete nepříjemným problémům, které mohou kvůli nesprávné montáži vzniknout.

Než začnete cokoliv dělat

V první řadě je třeba říct, že by se s instalací nemělo začínat ihned poté, co dveře dorazí k vám domů. Raději je nejprve nechte 24 hodin aklimatizovat v místnosti, kde se budou instalovat, aby se vzájemně vyrovnaly teploty. Obzvlášť důležité je to v zimním období – skla jsou totiž výrazně náchylnější vůči rozbití při náhlých změnách teplot. Druhý den se můžete bez obav pustit do práce.

Pro montáž si nezapomeňte připravit dostatečně velký prostor, aby vám při manipulaci s dveřmi nic nepřekáželo. Obzvlášť velký pozor dávejte na hrany dveří z bezpečnostního skla. Stačí totiž jen ťuknout o zem nebo zeď a tabule se rozpadne na tisíce kousků. Při vybalování sklo ideálně podložte většími kusy kartonů nebo polystyrenů, stačit vám ale bude i složená deka.

Co je k montáži potřeba?

Přichystejte si pomůcky a nástroje, které budete během celé montáže potřebovat – konkrétní seznam potřebných pomůcek by měl být uvedený v montážním návodu, který bývá u dveří standardně přiložený. Obecně si ale obvykle vystačíte s:

  • vrtačkou,
  • šroubovákem,
  • vodováhou,
  • silikonovým tmelem.

Než se do čehokoliv pustíte, doporučujeme si montážní návod projít, zkontrolovat přítomnost potřebných součástek a udělat si základní představu o tom, co bude kam pasovat. Zde platí více než jinde rčení „dvakrát měř, jednou řež“. Konkrétní postup montáže se bude u jednotlivých typů dveří samozřejmě lišit.

S rámem, nebo bez?

Základní postup montáže sprchových dveří se bude lišit podle toho, zda se jedná o sprchové dveře s rámem, či bez něj. V případě rámových modelů je třeba jako první sešroubovat samotný rám, vložit ho na vybrané místo a hmoždinkami připevnit ke zdi. Teprve pak do drážky rámu nasuňte skleněnou stěnu, zajistěte ji packou a zaaretujte.

Následuje zavěšení osazeného posuvného křídla dveří, které bude jezdit v horním a spodním profilu, a seřízení pojezdů pro vyladění výšky a náklonu dveří. Nakonec zasilikonujte profily a nechte alespoň 24 hodin vytvrdnout.

Pojezdy sprchových dveří
Pojezdy sprchových dveří | Zdroj: WellMall

Pokud máte bezrámový typ dveří, začněte upevněním nástěnných profilů ke zdi a poté do nich vložte křídlo dveří. U některých modelů je sklo v profilu již vlepené, u jiných ho jen zasunete do drážky a utěsníte přiloženým klínkem z vnitřní strany.

Jestliže jsou křídla dvě, je třeba nejdříve vyrovnat středové magnetické těsnění, aby na sebe správně doléhalo. Naznačte si na stěně pozice a teprve potom spojte nástěnný profil s profilem uchycujícím sklo a připevněte z vnitřní strany k sobě. Nakonec opět zasilikonujte místa, kde hrozí průnik vody.

Možná vám to připadá složité, ale jakmile budete mít všechny součástky po ruce, zorientujete se mnohem snadněji. Sestavení je možné zvládnout už za 30–60 minut – opravdu se tedy nejedná o žádný nadlidský úkol.

Na co dávat pozor?

Doporučujeme se ujistit, že nikde nedochází k pnutí skla. Pohlídejte si vodováhou jednotlivé části, aby nedošlo ke křížení skla v rámu. Při nesprávné montáži by mohlo časem dojít k poškození skleněných částí.

Hlavním důvodem, proč se lidé chtějí vrhnout na montáž sprchových dveří svépomocí, je cena. Nicméně pokud nemáte potřebné vybavení nebo vám cokoliv není jasné, vždy je lepší se raději obrátit na odborníka. Ten s vámi jistě rád probere jednotlivé kroky montáže u vybraného modelu.

Úspora peněz je jedna věc, ale na prvním místě by měla stát především bezpečnost, kvalitně provedená montáž a dlouhá životnost.

Pokud jste dočetli až sem, máte částečně vyhráno – právě jste se dozvěděli nejdůležitější informace o tom, jak nainstalovat sprchové dveře. Teď už zbývá jen dát se do akce a zahájit další fázi budování či rekonstrukce koupelny. Spolu s odborníky WellMall vám přejeme hodně štěstí!

ZDROJ: PR článek WellMall