Interiér

ROZHOVOR S ODBORNÍKEM: INFRASAUNA V DOMĚ, LÉKAŘ V DOMĚ

Fyzioterapeut, chiropraktik a nynější prezident České asociace wellness PaedDr. Jan Hejma odtajňuje pozitivní účinky infrasaun. Představuje tak zajímavou cestu k prevenci, očistě organismu a relaxaci.

Patříte k velkým příznivcům infrasaun, v čem jsou podle vás tak výjimečné?

Infrasauny, v odborných kruzích nazývané infrakabiny, jsou trendem posledních let. Díky jejich pozitivním účinkům si je pořizuje domů stále více lidí. Jsou zajímavým artiklem pro všechny, kterým záleží na vlastním zdraví. Velkou výhodou je, že jsou prostorově velmi nenáročné a lze je umístit i do malého bytu, takže je můžete mít přímo doma.

Jaké jsou tedy dopady infrasaunování na zdraví a lidský organismus obecně?

Jak rád říkám: infrasauna v domě, lékař v domě. Pravidelné infrasaunování posiluje imunitu i kardiovaskulární systém a zároveň pomáhá detoxikovat organismus. Uvolňuje ztuhlé svalstvo, má příznivý vliv na kloubní aparát a snižuje bolesti. Pomáhá také léčit kožní onemocnění, ekzémy, akné a hojit jizvy. Po návštěvě infrakabiny je pokožka jemná a hladká. Pozitivně působí také při hubnutí a boji s celulitidou. Přispívá ke zdravému životnímu stylu, a navíc kompenzuje psychosomatické změny.

Existují nějaké rozdíly mezi tradiční saunou a infrasaunou?

Hlavní rozdíl je v systému ohřevu. Finská sauna pracuje na základě horkého vzduchu ohřívajícího pokožku a následně teprve tělo. Infrakabina používá infračervené záření, které okamžitě proniká až 4 cm do hloubky tkáně. Od toho se také odvíjí i vnitřní teplota, která je v infrasaunách podstatně nižší než v saunách klasických. Pokud bych měl být konkrétní, tak se bavíme o teplotě kolem 60 °C.

A když porovnáme domácí saunování se saunováním ve veřejném wellness centru?

Nespornou výhodou je právě skutečnost, že saunu máme přímo doma. Odpadá tedy nutnost jakéhokoliv cestování, vše probíhá v pohodlí domova, veškerou hygienickou stránku věci máme pod kontrolou. V porovnání s cenou vstupů do wellness jsou nízké i pořizovací a provozní náklady.

Jak jste se vlastně k infrasaunám dostal?

Problematice infrasaun se věnuji více než deset let. Se saunováním jsem začínal, asi jako většina lidí, v klasické sauně finského typu. Netrvalo ale dlouho a objevil jsem nesporné výhody infračerveného záření. Infrakabinu využívám v soukromém i profesním životě, doporučuji ji také svým pacientům. Účinky infrakabin jsme zkoumali také u nás na VOŠ ČSTV, kde jsem vyučoval. A mohu potvrdit, že výsledky jsou veskrze pozitivní.

K jakým výsledkům jste ve výzkumu došli?

Zjistili jsme, že infrakabina je ideální nejen pro aktivní sportovce, ale pro každého, kdo si jednou za čas zasportuje. Používání infrakabiny před sportovním výkonem snižuje riziko úrazu, protože již po deseti minutách nahřívání je tělo po všech stránkách připraveno na sportovní výkon. Dále infrakabina zrychluje regeneraci těla po úrazech, pasivně trénuje kardiovaskulární systém, napomáhá vyplavování laktátů, umožňuje svalovou relaxaci a zlepšuje pohyblivost kloubů. V neposlední řadě napomáhá neelastickému protahování svalových úponů.

To zní skoro vědecky. Můžete to říci tak, abychom tomu porozuměli i my laici?

Při sportovním výkonu se svaly a šlachy vynaloženou námahou zkracují, tuhnou a pohybové ústředí přichází o svou přirozenou pružnost. Pomocí infračerveného záření je možné tuto pružnost nejen obnovit, ale dokonce ještě zlepšit.

A teď vynecháme sportovce, jsou infrasauny vhodné také pro děti, nebo naopak pro seniory?

V obou případech infrasaunu doporučuji. Děti ji mohou využívat již od tří měsíců věku. Pomáhá jim bojovat s obezitou a posiluje imunitní systém. Jako přidanou hodnotu lze brát i fakt, že při společném domácím infrasaunování se utužují rodinné vztahy. Senioři jistě ocení detoxikaci škodlivin z těla, pomoc při bolestech pohybového aparátu anebo tzv. anti aging program – tedy podporu dlouhověkosti a mladistvého vzhledu kůže.

Když už si tady tak povídáme o infrasaunách, máte vy sám nějakou doma?

Infrasaunu samozřejmě doma mám a pravidelně ji dvakrát týdně používám. Věnuji se fyzioterapii, což je jeden z fyzicky nejnáročnějších medicínských oborů a právě infrasauna je jeden z prostředků, které mně pomáhají být stále zdravý a ve formě.

Text: spracovala redakce :: Foto: Isifa/Shutterstock