Interiér

Bromélie a tilandsie vyžadují specifickou péči. Víte, jak jim vyhovět?

Zamilujete si je hlavně díky netradičním tvarům i pestrým barvám květů. Jejich pěstování má ale celou řadu specifik.

Jak správně pečovat o bromélie a tilandsie: guzmánie
Jak správně pečovat o bromélie a tilandsie: guzmánie
Foto: Shutterstock

Pro úspěšné pěstování všech druhů bromélií je naprosto stěžejní pochopit podmínky stanoviště v jejich domovině. Tyto atraktivní pokojové rostliny totiž rostou na zcela specifickém stanovišti většinou na kmenech stromů, kde panují celoročně poměrně vysoké teploty, a především vysoká vzdušná vlhkost. Ačkoliv se požadavky této druhově bohaté čeledi mohou v různých detailech lišit druh od druhu, všeobecně platí, že při pěstování nesmí teplota nikdy klesnout pod 18 °C.

Koruny mohutných stromů navíc bromélie chrání i před přímým slunečním zářením, díky čemuž potřebují ideálně rozptýlené světlo, ale snesou i polostín. Rostliny z čeledi broméliovitých jsou specifické už jen samotným růstem, který je pro ně typický právě v domovině. Jedná se totiž o epifyty rostoucí na kmenech stromů nebo v lehké pralesní opadance.

Krásné květy i listy

Nenechte se odradit relativně vysokou pořizovací cenou, její výše je dána především složitým pěstováním a dlouhou dobou, která musí uplynout, než rostliny rozkvetou. Ačkoliv je většina druhů atraktivní právě díky pestrým květům, u některých si na první pohled všimnete spíše pestrobarevných listenů, nebo dokonce samotných listů.

jak se starat o bromélie: Vrísea
Vrísea (Vriesea) vytváří typicky ploché květenství v odstínech korálově červené, růžové nebo žluté. Na trhu jsou dostupné různé druhy, které všeobecně patří mezi nejvyhledávanější sortiment bromélií. Foto: Shutterstock

Pěstování

Pěstování bromélií je poměrně složité a důvodem, proč se tyto rostliny považují mnohdy spíše za krátkodobou záležitost, je poměrně složité zajištění stabilních podmínek. Kromě rozptýleného světla je třeba rostlinám zajistit vysokou vzdušnou vlhkost, a to okolo 80 %, což bývá často velký problém. Můžete si ale pomoci každodenním rosením. Poblíž rostliny mějte vždy rozprašovač s odvápněnou, nebo ještě lépe dešťovou vodou, a klidně i vícekrát za den je roste. V bytě se suchým vzduchem se dále také doporučuje pěstování ve sklenících, ve kterých se snadněji udrží stabilní podmínky.

Některé druhy tillandsií se pěstují dokonce úplně bez pěstebního substrátu, proto bude rosení každý den jediným možným způsobem zalévání. U druhů vysazených do speciálního substrátu probíhá zálivka většinou tak, že se dešťová nebo odvápněná voda nalije do 2/3 výšky listové růžice. Zálivku je možné provádět také krátkodobým namočením květináče v odstáté vodě, důležité však je nechat přebytečnou vodu odtéct. Právě přemokření substrátu bývá častým důvodem úhynu rostliny.

Rosení tilandsie
Rosení tilandsie. Foto: iStock

Množení bromélií

Ačkoliv je pro každého pěstitele největší odměnou rozvinutí barevných květů, jsou to právě květy, které ukončí životní cyklus rostliny. Ta totiž po několikatýdenním kvetení postupně odumírá, ale ani tak to většinou neznamená definitivní konec. Z mateřské rostliny totiž vyrůstají dceřiné odnože, které je možné po dosažení přibližně poloviční velikosti původní rostliny oddělit a pěstovat samostatně. Na květy si ale počkáte mnoho let.

Nádoba, substrát, přesazování a hnojení

Epifytní tillandsie stačí jen zavěsit na kus dřeva nebo je položit do aerária, žádný pěstební substrát už nepotřebují. Ostatní běžně pěstované druhy bromélií se však pěstují v kyselém hrubozrnném substrátu, který je vzdušný, a hlavně dobře propustný pro vodu. V květináči ani v podmisce nesmí nikdy, ani krátkodobě, stát voda.

Pokud se chystáte rostliny přesazovat nebo zasadit dceřiné odnože, pak volte kombinaci rašeliny (1 díl), kůrového substrátu (2 díly) pro orchideje, perlitu (0,5 dílu) a hrubozrnného písku (0,5 dílu). Na dno květináče nasypte dostatečně mocnou vrstvu keramzitu nebo použijte střepy z hliněného květináče.

V době květu se rostliny přihnojují dvakrát měsíčně hnojivem na orchideje a bromélie, mimo období květu postačí hnojivá zálivka jednou měsíčně a během zimy jednou za dva měsíce. Pro pěstování lze zvolit květináč plastový i kameninový, jeho velikost by však měla být úměrná velikosti rostliny, tedy rozhodně by neměla být větší o více než 1/3 průměru kořenového balu.

Škůdci a choroby bromélií

Na škůdce druhy bromélií mnohdy příliš netrpí, což je možná dáno také tím, že je v bytě pěstujeme často spíše jako krátkodobou dekoraci.


Mšice

Může se jim hodně dařit hlavně na spodních listech bromélií. Jsou však snadno rozpoznatelné a dají se i jednoduše odstranit postřikem – pomocí přípravků určených na likvidaci savého hmyzu, vhodný je například Mospilan.

Puklice

Patří stejně jako mšice k savému hmyzu, díky pevnému štítu se však často obtížně hubí. Pokud se vyskytují jen v malém množství, dají se likvidovat i manuálně sloupnutím. Při větším výskytu je nutné použít účinné postřiky, vhodný je Mospilan nebo Rock Effect.

Hniloby

Občas se mohou u bromélií vyskytnout i některé choroby. Největším nepřítelem bývají především hniloby, ke kterým dochází v souvislosti s nevhodnou zálivkou. Zahnívání středové listové růžice bývá časté u druhů, které se zalévají právě do listové růžice a s vodou se to přehání nebo se nemění. Jakmile zpozorujete hnilobu, je nutné starou vodu vylít a na několik dní se zálivkou úplně přestat.

Bromélie v otázkách a odpovědích

Kdy je ideální rostliny kupovat?

V květinářství se nejbohatší nabídka bromélií objevuje zpravidla v zimě, tedy v prosinci, lednu a únoru. Rostliny jsou však hodně náchylné na nízké teploty, proto by bylo optimální je domů přenést v bezmrazém počasí a pečlivě zabalené do papíru a igelitu, který alespoň z části ochrání rostlinu před nízkou teplotou.

Jaké bromélie jsou vhodné pro pěstitele začátečníka?

Pěstování bromélií všeobecně nepatří mezi nejjednodušší, nicméně se mezi druhy najdou i rostliny, se kterými si začátečníci s největší pravděpodobností dobře poradí. Poměrně oblíbené jsou různé druhy epifytních tillandsií, které ke svému zdárnému růstu nepotřebují ani pěstební substrát, stačí je někam zavěsit nebo připevnit ke kusu dekorativního dřeva a jednou denně je rosit odvápněnou vodou.

Z druhů pěstovaných v nádobě se substrátem lze doporučit oblíbenou vríseu, která je dostupná v mnoha krásných odrůdách. Vyžaduje rozptýlené světlo, teplotu minimálně 18 °C, ideálně pak 25 °C, a zálivku do listové růžice přibližně každé tři dny.

jak se starat o tilandsie: Tilandsie v drátěném stojanu
Tilandsie v drátěném stojanu. Foto: Shutterstock

Jak často zalévat?

Četnost zálivky záleží na teplotě a vlhkosti vzduchu, v běžném bytě se většinou provádí jednou za tři dny. Rostliny je ale i tak dobré vlhčit rozprašovačem a náročnější druhy několikrát týdně osprchovat.

Jak čistit povrch listů, aby se pěkně leskly?

Většina bromélií se může pochlubit silnými páskovitými listy, kterým ale určitě nesvědčí prach. Ten pravidelně otírejte vlhkým hadříkem nebo si pořiďte speciální vlhčené ubrousky pro pokojové rostliny. Nikdy pro zvýšení lesku bromélií nepoužívejte floristické spreje, které slouží pro úpravu povrchu rostlin v kyticích. Listy by se po nich sice leskly, ale spreje obsahují oleje, na které by se prach zbytečně lepil a nešel by jen tak z listů setřít.

Jak rostliny přimět ke kvetení?

I v domovině trvá broméliím několik let, než vytvoří květ. Rostliny musí nejdříve zesílit a vyrůst, teprve potom můžete přemýšlet nad urychlením násady poupat. Tu vyvoláte zavřením bromélie do průsvitného igelitového pytle na tři až čtyři dny spolu s několika zralými jablky, které uvolňují etylen. Za několik týdnů by měla rostlina nasadit poupata, samotné kvetení není vázané na roční období. Další možností je přídavek síranu hořečnatého známého jako hořká sůl do hnojivé zálivky.

jak pěstovat bromélie: bilbergie
Ozdobou závěsných nádob bude bilbergie (Bilbergia), pro kterou jsou typické červené listeny se zelenými kvítky. Při nižší vzdušné vlhkosti se rostlina rozrůstá pomocí mladých odnoží. Foto: Shutterstock

Proč zasychají konce listů bromélií?

Zasychání konců listů je typické při pěstování v místnosti se suchým vzduchem nebo poblíž radiátorů, určitě ho nezpůsobují choroby ani škůdci. Suchý vzduch většině bromélií neprospívá, proto je přeneste do jiné místnosti nebo do větší vzdálenosti od topení. Častěji také roste a zalévejte do listové růžice, abyste celkově zvýšili vzdušnou vlhkost. Konce listů můžete zastřihnout zahradnickými nůžkami, nikdy však nezasahujte do živého pletiva. Řez veďte těsně u okraje již zaschlé části listu.

Co když se na listech objevují hnědé skvrny?

Bromélie nesnáší přímý úpal. Pokud na ně třeba i jen část dne svítilo přímé slunce, mohou být jedním z projevů hnědé skvrny na listech. Takovou rostlinu je nutné přenést do jiné místnosti s rozptýleným světlem nebo ji na původním stanovišti přistínit.

Dá se vypěstovat nová rostlina z plodu ananasovníku?

Možné to opravdu je, stačí odříznout horní část plodu s listovou růžicí, přičemž je nutné nechat řeznou plochu zaschnout asi tři dny. Poté se odříznutá část položí na písčitý substrát a nechá se zakořenit. Tvorbu nových kořenů poznáte podle toho, že se listová růžice zazelená. Substrát pro zakořenění musí být ale stále mírně vlhký. Zakořenění je možné i v nádobě s vodou.

dá se vypěstovat bromélie z ananásovníku
Asi největší chloubou ananasovníku je zajisté dekorativní plod, kterého se ale v domácích podmínkách jen tak nedočkáte. Rostlina se ale pěstuje i kvůli dekorativnímu olistění. Foto: Shutterstock

Jak předejít vyhnívání listové růžice?

Zahnívání bývá nejčastěji způsobeno přehnanou zálivkou. Substrát by měl před každým zalitím mírně proschnout, nikdy by neměl být přemokřený. Vodu v listové růžici je dobré občas vylít a vyměnit ji za jinou. Pokud se hniloba objeví, je nutné veškerou vodu z růžice vylít a několik dní ji tam vůbec nelít.

Co udělat s rostlinou po odkvětu?

Kvetení pro každou bromélii znamená konec životního cyklu. Pokud už vytvořila dceřiné rostliny, pak původní mateřskou rostlinu, která už začala žloutnout, odstřihněte zahradnickými nůžkami. Mladé sazenice nechte v původním květináči ještě nějakou dobu sílit.

Jak od sebe oddělit mladé rostliny, když jsou pevně srostlé kořeny s mateční rostlinou?

Kořenový systém bude nutné vyjmout z květináče a kořeny od sebe oddělit ostrým nožem nebo zahradnickými nůžkami.

Text: Ing. Lucie Peukert
Foto: isifa/Shutterstock, iStock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů