Dům a stavba Zahrada

Z čeho stavět zahradní plot

Zahradní ploty a zástěny jsou neodmyslitelnou součástí každého domku nebo chaty. Záleží jen na vás, jestli si vyberete kovový, dřevěný nebo přírodní plot, každý materiál má své výhody. Ani stavby se nemusíte bát. Odborníci z Hornbachu si připravili praktické tipy, podle čeho vybírat plot a na co si dát pozor při jeho stavbě.

Zahradní ploty a zástěny jsou neodmyslitelnou součástí každého domku nebo chaty. Záleží jen na vás, jestli si vyberete kovový, dřevěný nebo přírodní plot, každý materiál má své výhody. Ani stavby se nemusíte bát. Odborníci z Hornbachu si připravili praktické tipy, podle čeho vybírat plot a na co si dát pozor při jeho stavbě.

Zahradní oplocení má chránit pozemek. Na rozdíl od zdi je jednodušší na konstrukci a také vzhledově nenápadný. Plot okolo domku má totiž i dekorativní funkci, dotváří celkový vzhled domu, zahrady nebo krajiny. Při výběru bychom tedy měli brát v úvahu, zda zapadne do okolního panoramatu. Mezi nejoblíbenější zahradní ploty patří kovové z pletiva, dřevěné nebo přírodní. Objevte velkou nabídku všech plotů, zástěn, plotových dílců a veškerého příslušenství v e-shopu Hornbach se zárukou trvale nejnižších cen.

Kovová branka k plotu

Kovový plot z pletiva

Zahradní pletivo je většinou vyrobené z ocelových drátů. Důležitá je povrchová úprava, může být buď pozinkovaná, nebo potažená umělou hmotou – PVC. Pozinkované pletivo by se mělo každé dva roky natírat, aby neztratilo svou barevnost. PVC pletivo je zcela bezúdržbové a výborně odolává povětrnostním vlivům. Nejrozšířenější barvou je tmavozelená, protože splývá s okolní přírodou a plot je tak nenápadný. Nevýhodou plotů z pletiva je pouze omezená mechanická odolnost, větší váha nebo síla může oplocení deformovat nebo dráty je pomocí speciálních kleští možné přestříhnout.

K montáži kovového plotu je doporučeno použít kulaté sloupky stejné povrchové úpravy a typu jako je pletivo. Dále budete potřebovat napínací a vázací dráty, které plotu přidávají potřebnou stabilitu. Především střední napínací drát slouží k upevnění plotového pletiva na více místech, tím je vyloučeno prohnutí nebo zvlnění plotu. Troufnete si postavit plot sami? Podrobný návod a tipy pro vás připravil Hornbach.

Dřevěný plot

Dřevo je přírodní a velmi estetický materiál, snadno splyne se zahradou i okolní přírodou. Dřevěné ploty jsou oblíbené díky rozmanité nabídce vzorů a odstínů. Vybírat můžete například ploty z lamel, latěk nebo dřevěných mříží. Nevýhodou je nutnost pravidelné péče, se správným ošetřením totiž roste i jeho životnost.

Plotový díl Venga

Stavba dřevěného plotu je snadná, protože ho můžete smontovat z hotových plotových dílů. Pro postavení jsou důležité zabetonované sloupky do země, alternativou jsou základové patky, které se kovářským kladivem zatlučou do země. Na tyto sloupky upevněte plotové držáky, a to minimálně tři kusy na každou stranu. Na ně nerezovými šrouby našroubujte prvky pohledové zábrany.

Plotový prvek Girona

Přírodní ploty

Jako živý plot můžete použít různé opadavé nebo stálezelené dřeviny. Pro pestře kvetoucí živý plot se dobře hodí např. kanadský muchovník, dřišťál bradavčitý, šeřík nebo třezalka.

Vrbový plotový díl

Rostliny můžete sázet v době od listopadu do března. Pro stálezelené dřeviny se nejlépe hodí raný podzim a pro opadavé keře pozdní podzim. Před sázením si v daném místě napněte provázek a podle něj vykopejte jamky nebo příkop, tím dosáhnete rovnoměrného linie. Při stříhání živých plotů byste měli postupovat tak, aby se keře zmlazovaly směrem nahoru. Tak se dostane dostatek světla i na spodní části rostlin a nezakrní.

Inspirujte se dalšími zajímavými radami a tipy týkajících se úpravy zahrady. Pokud si na svůj projekt sami netroufnete, sledujte aktuality společnosti Hornbach nebo navštivte někerou z předváděcích akcí.

Zdroj: PR článek společnosti HORNBACH