Dům a stavba

VYTÁPĚCÍ SEZÓNA III.: Interiérové kotle, stavěné pece, kamna či krby

Interiérové kotle na dřevo jsou vhodné na vytápění v menších stavbách, jako jsou rodinné domy nebo chaty. Designem pěkně zapadnou do interiéru. Můžete je napojit na centrální vytápění a zároveň využít k ohřevu teplé vody.

Stavěná pec nebo kamna

  • Alternativním zdrojem tepla, který splňuje i estetické hledisko, je stavěná pec nebo kamna. Tento zdroj tepla je vhodný jako hlavní i jako doplňkové vytápěcí těleso. Avšak pro dlouhé roztápění se nedoporučuje do víkendových chalup a chat. Jako hlavní zdroj tepla na chatě a chalupě je naproti tomu ideální teplovzdušný krb. Zároveň se hodí na temperování rodinného domu jako sekundární zdroj tepla.

Kotle na plyn

  • Závěsný plynový kondenzační kotel je vhodný jako primární zdroj tepla. Kromě tepla vznikajícího při hoření využívá kotel i tzv. kondenzační teplo vodní páry obsažené ve spalinách, která vzniká při hoření plynu. Obzvlášť výhodný u velkoplošného, například podlahového vytápění. Cenově náročnějším zdrojem tepla na vytápění a ohřev teplé vody se zvýšenou účinností při spalování a zvýšeným výkonem při přípravě teplé vody je stacionární plynový kondenzační kotel. Když stacionární plynový kondenzační kotel zkombinujete se solárními panely, můžete ušetřit 60 až 70 % ročních nákladů na ohřev teplé vody, a tím snížit spotřebu plynu a produkci emisí.

Co radí odborník?

Může se panel koupit a jen zapojit do zásuvky jako přímotop, nebo vyžaduje nějaké speciální jištění, rozvody apod.?

  • Jde-li o vytápění celého domu, potom elektrické vytápění skutečně vyžaduje speciálně vykonanou elektroinstalaci, přičemž vytápění má samostatný okruh s vlastním jištěním, oddělený od ostatních spotřebičů, tedy zásuvek a osvětlení. Nepředpokládám ale, že v tom případě by si uživatel panely kupoval sám. Určitě budou součástí celé dodávky specializovanou firmou, která podmínky instalace zná. Jinou věcí je dodatečná koupě panelu, například místo vytápěcího žebříku do koupelny. Na trhu jsou vytápěcí panely s vlastní regulací a přívodním kabelem se zástrčkou, které – pokud zvládne samotné zavěšení panelu na stěnu – může připojit i laik. Zde se speciální nároky na rozvody nebo jištění obecně nekladou, ale také tady platí určitá pravidla, například z pohledu umístění panelu v koupelně vzhledem k vaně nebo sprchovému koutu. Tyto informace mají být uvedeny v návodu a měl by vám umět poradit i prodejce. Pokud ne, pak radím, hledejte jiný výrobek nebo jiného dodavatele.

Text: RPN 11/2016 :: Foto: Isifa/Shutterstock