Dům a stavba

TOPROCK: chytrý systém zateplení podkroví

Chcete bydlet v podkroví, kde lze obdivovat krásu dřevěné konstrukce krovu? Abyste se cítili dobře a zároveň neutráceli příliš za vytápění, je potřeba myslet na kvalitní zateplení. Pro řešení podkroví s přiznaným trámovím je dobrou volbou systém sestávající ze speciálních nadkrokevních držáků a izolačních desek z kamenné vlny. Toto spojení umožňuje zateplit střechu jednoduše a kvalitně a díky tomu si vychutnávat atraktivní pohled na krásu dřevěné konstrukce.

Zateplení nad krokvemi systémem TOPROCK je ideálním řešením i pro ty, kdo nemají prostoru nazbyt a potřebují počítat s každým centimetrem. Umožňuje totiž využít celý prostor podkroví bez nutnosti snižovat podhled v interiéru a zároveň minimalizuje možnost vzniku tepelných mostů.

Při volbě typu izolačních desek z kamenné vlny nabízí zajímavé možnosti ROCKTON. Tyto desky jsou vodoodpudivé, odolné proti vzdušné vlhkosti a mimo to mají i dobré zvukoizolační vlastnosti, takže je oceníte při bydlení v rušnějším prostředí. Díky svým vlastnostem také přispívají k dosažení energeticky úsporného standardu bydlení. Protože desky jsou poloměkké a lehké, umožňují jednoduchou a snadnou manipulaci při zateplování.

V případě využití nadkrokevního zateplení je nutné vybudovat nad původními krokvemi bednění z jednostranně hoblovaných palubek nebo OSB desek, na které se umístí parozábrana. Ta omezí proudění vodních par a jejich pronikání do izolace a pomůže zvýšit životnost střešní konstrukce.

Na parozábranu se v místě krokví připevní nadkrokevní držáky  ve vzdálenostech určených statickým výpočtem. Na jejich horní část se uloží přídavné krokve a upevní se. Následuje izolace z kamenné vlny  položená alespoň ve dvou vrstvách. Jednotlivé vrstvy je potřeba ukládat na tzv. „dvojitou vazbu“, tedy tak, aby spoje horní vrstvy neležely na spojích vrstvy dolní. V další úrovni nad nimi je difuzně-otevřená hydroizolace, dále kontralatě pro upevnění střešní krytiny a samotná střešní krytina.

Držák TOPROCK je k dispozici ve výškách 120 mm a 180 mm, volba výšky závisí na tloušťce zvolené tepelné izolace.  Izolace přitom musí vždy zcela přesáhnout samotné držáky. Desky Rockton jsou dostupné v tloušťkách od 40 do 200 mm a lze je pořídit ve standardním rozměru 1000 x 610 mm.