Dům a stavba

Romantika na kolečkách aneb alternativní bydlení s minimálními náklady

Při současném vývoji cen nemovitostí se pro značnou část lidí stává vlastní bydlení nedosažitelné. Mladí lidé bez úspor se ocitají ve zvláště nezáviděníhodné situaci. Jak potvrdily poslední studie Češi šetří na vlastní bydlení ze všech Evropanů nejdéle. Vysoké hypotéky na bydlení zatíží rodinný rozpočet mladých lidí a rodin po téměř celý jejich produktivní věk. Nehledě na to, že jakékoliv životní zaškobrtnutí a dočasná neschopnost splácet se tvrdě trestá.

dům na kolečkách

Investoři, kteří dokážou vystoupit ze zažitých představ o bydlení a rozhodnou se pro některou z existujících alternativ, mohou z tohoto bludného kruhu vystoupit. Na první pohled méně atraktivní bydlení může jednotlivci přinést svobodu, která je k nezaplacení.

50 m² za půl milionu?

Ať už sháníte vlastní bydlení pro občasný nebo celoroční provoz poměrně zajímavou alternativu představují tzv. Mobilheimy. Jejich kolébkou je USA, ale získávají stále více vyznavačů i v Evropě, Českou republiku nevyjímaje.

Mobilheim je dům na kolečkách, který je možné převézt z místa na místo, ale primárně je určen k dlouhodobému umístění na jednom místě. Existuje několik variant a velikostí, z kterých je možné vybírat. V těch nejrozměrnějších najde celoročně plnohodnotný domov až pětičlenná rodina.

Téměř 50m² obytné plochy na kolečkách s úpravou, které umožňuje celoroční obývání pořídíte v průměru za 500 000 Kč. U použitých mobilheimů se cena pohybuje nesrovnatelně níže. Omezená užitná plocha s sebou samozřejmě přináší jisté uskromnění. Interiér mobilheimu ale využívá doslova každý centimetr a snadno se do něj vejde čtyřčlenná rodina. V rozměrově největších variantách najdete dvě ložnice, koupelnu a kuchyňský kout s obývací částí.

Primární je teplo

V naší zeměpisné šířce je při celoročním obývání nutné především zajistit teplo v zimních měsících. Dvojitá okna a izolace celé obálky objektu jsou proto samozřejmostí. Samotné vytápění pak z důvodu relativně malého užitného prostoru zvládnou jedna kvalitní krbová kamna. Důležitou součástí je i bezpečný odvod spalin.

Schiedel
Odvod spalin zajišťuje lehký nerezový komín Schiedel ICS. Tento univerzální třívrstvý nerezový systém je vhodný pro všechny druhy paliv a většinu typů spotřebičů. Výhodou je zejména lehká konstrukce, bez nutnosti základu, velmi rychlá a jednoduchá montáž. (Foto: Krby Kašpar) 2 Teplo zajistí kvalitní krbová kamna. V tomto případě kamna Thorma GENT. (Foto: Krby Kašpar)

Komín je, jak se říká, srdce domu a jeho kvalita a pravidelná údržba zajistí bezproblémový chod po dlouhou dobu. Společnosti, které se zabývají výrobou kvalitních komínových systémů lze na našem trhu spočítat na prstech jedné ruky.

K nejzkušenějším se u nás jednoznačně řadí společnost Schiedel, která se výrobou a vývojem komínových systémů zabývá již více jak 70 let. Zeptali jsme se proto technického ředitele společnosti Schiedel Ing. Jiřího Vrby, zda-li má jeho společnost zkušenosti s instalací komínových těles do takovýchto objektů.

„Rostoucí ceny nemovitostí a složitá byrokracie při vyřizovaní stavebního povolení určitě zvyšuje poptávku po různých typech alternativního bydlení, jakými jsou například mobilheimy nebo lodní kontejnery. Výhod je zde celá řada. Menší byrokratická zátěž, rychlá montáž a pořízení, levný provoz a minimální nároky na úklid a údržbu. Zásadní je ale především minimální finanční zátěž do budoucna.

Důležité je ale dbát na detaily, volit kvalitní materiály a produkty, které na první pohled přechodné bydlení mohou povýšit na plnohodnotný domov pro celou rodinu. Naším úkolem je provádět osvětu v oblasti komínových systémů, kde není radno uchylovat se k experimentům. Nekvalitní provedení komína může mít fatální důsledky, ostatně požárů vzniklých od komína řeší každoročně hasiči několik stovek.

Z naší nabídky se do mobilheimů  či upravených kontejnerů hodí některý z našich nerezových komínových systémů, ať už je to Schiedel Permeter, Schiedel ICS nebo novinka Permeter Smooth Air. Všechny tyto komínové systémy vynikají lehkou konstrukcí, rychlou montáží bez nutnosti základu a mimořádnou odolností.“ 

lodní kontejner
3 Upravený lodní kontejner je schopen pojmout celou rodinu. Vytápění obstarají solární panely s krbovými kamny. Odvod spalin zajišťuje komínový systém Schiedel ICS. (Foto: Schiedel)

Variabilita, kterou oceníte

Velkou výhodou mobilheimů nebo kontejnerového bydlení je značná variabilita. Snadno přikoupíte další prostor v průběhu času s tím, jak členové rodiny přibývají. Při odchodu dětí naopak stačí část prodat a nemusíte řešit, co s poloprázdným domem po vylétnutí dětí z hnízda.

lodní kontejner
Interiér upraveného lodního kontejneru působí díky absenci vnitřního obložení velmi moderním a industriálním dojmem. Strohé vybavení vyrobené na míru dává interiéru mladiství ráz. (Foto: Schiedel)

Pomocí odpovídající techniky je možné tato obydlí převést z místa na místo, což je bonus, který v průběhu času také není k zahození. Možná si teď si řeknete, že cihla je cihla, ale my si myslíme, že je dobré vybírat z více variant. A jak se říká, odvážnému štěstí přeje!

ZDROJ: PR článek společnosti Schiedel, s.r.o.