Dům a stavba

Rekonstrukce dřevěné fasády

O Češích se ve světě kromě jiného říká, že jsou národem chatařů a chalupářů – podle odhadů je to minimálně 20 procent populace.

Když chatu nebo chalupu vlastníte, většinou chcete, aby byla hezčí, než jakou má váš soused. Procento případů, kdy si přejete, aby spíš ta sousedova shořela, je podstatně menší. Snad. Jestli je pravdivé tvrzení, že obal prodává, tak první, co budete renovovat, je obložení neboli fasáda, okna a dveře.

Můžeme začít fasádou. Přesněji dřevěnou fasádou, kterou na chatě většinou tvoří palubky, prkna a někdy tzv. půlkuláče, na chalupě pak trámy čili roubení. Na začátku nás vždy čeká ta nejhorší práce, alespoň podle mě, a to odstranění původních nátěrů – buď úplně, někdy postačí jen jemné přebroušení, aby vznikl dobrý spojovací můstek mezi původním a novým nátěrem.

Následuje dokonalé očištění od prachu a případné odmaštění podkladu, to doporučuji nepodceňovat. Při výběru nátěru na fasádu dbáme na jeho vhodnost z hlediska dlouhodobé ochrany a snadné budoucí renovace, která, pokud chceme mít fasádu stále krásnou, dříve či později přijde.

Nejvhodnější je použití tzv. tenkovrstvé lazury, optimálně s obsahem účinné látky chránící dřevo před dřevozbarvující a dřevokaznou houbou, popřípadě hnilobou či plísní. Takovým produktem je HK-Lasur. Tento produkt je oblíben pro velice snadnou aplikaci a nádhernou barevnou škálu jak v odstínech dřeva, tak v odstínech šedé patiny – Grey Protect.

Při renovaci fasády, kde je dřevo již značně poškozeno a kde jste nuceni některé velké trhliny, které vznikly vypraskáním dřeva, vyspravit tmelem, je možné použít i tzv. krycí lazuru. Takovým vhodným produktem může být Deckfarbe od Remmers.

Na předem připravený podklad se nanáší ve dvou vrstvách, a protože se jedná o výrobek vodou ředitelný, mohou se oba nátěry aplikovat v jeden den zhruba po čtyřech hodinách. Deckfarbe je velice elastická a prodyšná krycí lazura, tzn. že nejsou vidět „léta“, ale struktura dřeviny.

Chalupa

Vyrábí se v 16 nádherných odstínech a mezi ty nejžádanější jistě bude patřit tabáková hnědá, černá, bílá, skandinávská červená, lahvově zelená, ale i všechny ostatní.

Pro renovaci oken je možné použít další výborný produkt od Remmers, a to Compact Lack PU. Je to vodou ředitelný polyuretanový krycí lak s vynikající krycí schopností a sléváním i po aplikaci štětcem.

Pokud jsou některá místa silně poškozená až na dřevo, je nutné použít pod Compact Lack PU vhodnou impregnaci, např. Holzschutz Grund.

Kompletní informace o ochraně dřeva získáte na webu remmers.cz