Dům a stavba

Proč si pořídit plochou střechu?

V minulosti měli lidé z plochých střech spíše strach. Báli se průsaku vody do podstřeší a nízké životnosti. Díky moderním technologiím a stále kvalitnějším stavebním materiálům vám ale nic z toho nehrozí. Ba naopak – ploché střechy přináší spoustu výhod. Co díky nim získáte?

plochá zelená střecha

Správná střecha dokáže mnohem víc než jen chránit před deštěm

Ploché střechy vám nabídnou prostor navíc. Můžete jej využít pro instalaci solárních a fotovoltaických panelů nebo z něj udělat místo pro relax a posezení. Navíc ušetříte za energie. Na rozdíl od šikmé střechy vytváří rovný povrch totiž jen minimální prostor k vytápění. A co teprve, když budete potřebovat opravit komín nebo jiný střešní prvek? S plochou střechou je to procházka růžovým sadem.

Vyznejte se v jednotlivých typech

Ploché střechy se dělí na jednoplášťové a dvouplášťové. Jednoplášťová v sobě neobsahuje větranou vzduchovou mezeru. Při její realizaci je tedy nutné myslet na kvalitní parozábranu, která zabrání pronikání vodních par do konstrukce. Součástí dvouplášťové střechy je větraná vzduchová mezera. Ta slouží k odvádění vlhkosti. Aby mohla konstrukce fungovat, musí mít střecha nasávací a odváděcí otvory proudícího vzduchu.

Podle zatížení se ploché střechy dělí na:

  • Nepřitížené (bez zatížení) – patří mezi ně mechanicky kotvené a celoplošně lepené střechy.
  • Přitížené – jejich součástí může být štěrkové lože, vegetační vrstva nebo jiné pochozí prvky.

Typickým příkladem přitížených střech jsou zelené střechy

Existují 2 typy zelených střech:

  • Intenzivní – vyžadují údržbu a občasné zavlažování. Jsou vhodné pro rekreaci, vysazení stromů a keřů nebo pěstování zeleniny.
  • Extenzivní – jsou méně náročné na údržbu, nepotřebují zavlažování. Vysazují se na nich trávy, mech a divoké květiny.

Skladba zelené střechy zahrnuje podklad – obvykle vícevrstvou vyztuženou PVC nebo FPO fólii, která je na podkladu volně ložená. To znamená, že není celoplošně mechanicky kotvená ani lepená. Okraje okolo atiky, ukončení a místa s většími prostupy jsou mechanicky zabezpečené pomocí kotvicích profilů. Jednotlivé pásy fólie jsou položeny s přesahem a svařeny k sobě. Další možností podkladu je tekutý hydroizolační nátěr Sikalastic®.

Příklad skladby intenzivní zelené střechy:

  1. Asfaltová penetrace podkladu Sika® Igasol®-101,
  2. parozábrana PARAELAST AL+V S40,
  3. tepelná izolace PARABIT EPS 150,
  4. geotextilie 300 g/m²,
  5. hydroizolační vícevrstvá PVC fólie Sikaplan® SGmA-18,
  6. nopová fólie,
  7. souvrství zelené střechy.

příklad skladby intenzivní zelené střechy:

Zelená střecha vám přinese spoustu výhod

Díky zelené střeše zvýšíte užitnou hodnotu nemovitosti. Tím ale výhody rozhodně nekončí. Obnovuje ztrátu zeleně a s ní souvisejících přírodních procesů (např. fotosyntézu) na zastavěném území. V teplém počasí zamezuje přehřívání budov a má skvělé izolační schopnosti. Může snížit spotřebu energie na chlazení budovy v letních měsících a na topení v zimním období. Zelená střecha navíc zpomaluje průtok vody zadržením až 75 % jejího objemu. Při větším dešti tedy zmírní tlak na infrastrukturu odpadních vod.

Stavte se Sika a získejte zpět až 100 % hodnoty materiálu

Produkty Sika vám pomohou při stavbě nebo rekonstrukci od sklepa až po střechu. Navštivte web www.stavtehlavou.cz a získejte možnost vyhrát proplacení až 100 % hodnoty materiálu do výše 1 000 000 Kč. Stačí nakoupit produkty značek Sika, SCHÖNOX, KVK nebo KVK Parabit, nahrát účtenky a produkty použít při vlastní stavbě nebo rekonstrukci. Soutěžit můžete také na Facebooku, kde na vás čekají pravidelné měsíční soutěže o poukázky do stavebnin.

zelená střecha na kaskádovitém domu

Zdroj: PR článek společnosti Sika CZ