Dům a stavba

Povrchová úprava tašek má zásadní vliv na vzhled střechy

Říká se, že střecha dělá dům – tradiční české pálené tašky na střeše dodají každé stavbě unikátní vzhled, ze kterého budou mít radost i budoucí generace. Pečlivý výběr modelu, povrchové úpravy včetně barvy zaručí střeše vysokou odolnost, dlouhou životnost a trvalou krásu.

Pálená taška – záruka kvality a spolehlivosti

Tradiční pálené tašky se mohou pochlubit vysokou mrazuvzdorností, odolností proti vlhkosti a nečistotám i barevnou stálostí. I proto jsou stále nejpopulárnější střešní krytinou ve střední Evropě. Dokonalé funkční vlastnosti však nejsou všechno. Přední český dodavatel pálených tašek TONDACH navíc svým zákazníkům umožňuje výběr mezi třemi povrchovými úpravami – klasickým režným provedením, engobou a glazurou.

Oblíbená krytina Stodo s povrchovou úpravou glazura kaštanově hnědá

Historie si zaslouží jedině klasiku

Při rekonstrukci historických budov je potřeba zachovat jejich původní vzhled. Jak ho ale nenarušit moderní střešní krytinou? Odpovědí je klasická režná taška, čistě přírodní produkt, který skvěle doplní každou historickou stavbu. Příjemný tradiční dojem navíc dokreslí stylová patina, která na krytině po čase může vzniknout. Barva režné tašky je dána pouze skladbou pigmentů obsažených v hlíně, každá střecha s režnými taškami je tak naprosto unikátní.

Taška Románská 12 v provedení glazura Amadeus černá.

Polomatné engoby stylově doplní každou moderní střechu

Engobovaná taška vzniká nástřikem směsí barevných jílů a oxidů železa na tašku po jejím vyražení z formy a vysušení. Při jejím vypalování v peci se na její povrch jílové směsi nataví při teplotě přesahující 1000 °C. Výsledkem je charakteristická polomatná barva. Výsledný hladký povrch na tašce brání usazování nečistot, zároveň si taška zachovává stále krásné barvy.

Dokonalý lesk na střeše zajistí tašky s glazurouKdyž uvidíte hladkou a vysoce lesklou tašku, jedná se o povrchovou úpravu glazura. Její výroba je velmi podobná engobám. Tekutá směs jílů je však obohacena větším obsahem sklovitých příměsí, které taškám zaručí jedinečný lesk. Stejně jako engoby jsou i glazury dostupné v několika barevných provedeních, čeští zákazníci však v posledních letech oblíbili tmavé odstíny, díky kterým je střecha výrazná a působí luxusně a moderně.

Výběr povrchové úpravy snadno a rychle

Každá z povrchových úprav má své výhody a vybírat mezi nimi tak může být velmi složité. Poradíme vám, jak se rozhodnout snadno a rychle:

  • Přejete si střechu, která je maximálně odolná proti nečistotám a vlhkosti a zároveň si potrpíte na luxusní vzhled? Jasnou volbou je glazura.
  • Chtěli byste zušlechtěnou tašku s pestrou barevnou paletou na výběr, ale nejste příznivcem vysokého lesku? Pak ideální volbou je střední cesta – povrchová úprava engoba, která ve správně zvolené barevné kombinaci se hodí na většinu střech.
  • Čeká vás rekonstrukce historické budovy a chcete zachovat její původní ráz? Pak vás nadchne čistě přírodní režné provedení.

Více informací o tradičních pálených taškách TONDACH a jejich povrchových úpravách najdete na www.tondach.cz.

ZDROJ: PR článek společnosti TONDACH Česká republika s.r.o.