Dům a stavba

Okenní rám: Jaký materiál vybrat?

Plánujete osadit nová okna a rozhodujete se, jaký materiál rámu zvolit? Kromě svého vkusu a financí berte v úvahu několik kritérií, jako jsou tepelněizolační parametry, životnost či způsob údržby.

výběr okenného rámu

Kromě zasklení a rámu jsou při výběru oken důležité i osazení, stínění či větrání. Berte proto při výběru v úvahu všechny tyto parametry.

Při výběru oken hrají častokrát hlavní roli finance, a proto jsou plastová okna těmi nejpoužívanějšími. Z estetického hlediska se však dřevěným oknům nikdy nevyrovnají. V případě moderních staveb se preferují kovová okna z hliníku nebo oceli, ale velmi příznivých vlastností dosahují i okna z kombinovaných materiálů, například dřevěná, která jsou chráněna z vnější strany hliníkem. Při rekonstrukci a přestavbě starších domů by mělo dostat dřevěné okno vždy přednost před ostatními materiály, a pokud původní okna nejsou v dezolátním stavu, jejich oprava by měla mít přednost před výměnou za nová. Zejména pokud jde o historické či architektonicky cenné objekty.

Dřevo

Jde o přírodní a obnovitelný materiál, tedy je to jasná volba i z ekologického hlediska. Má přirozené tepelněizolační schopnosti, dobré mechanické vlastnosti a široké možnosti atypických řešení. Dřevo má samozřejmě vyšší nároky na údržbu a mělo by se natírat nejméně každých pět let, čistit i voskovat alespoň jednou ročně. Z interiérové strany působí útulně a teplo a barvu rámu si můžete kdykoliv změnit. Mezi jeho nevýhodu patří vyšší cena oproti plastovým oknům.

okno s dřevěným rámem

Plast

Plastová okna jsou zase jasnou volbou, když bereme v úvahu poměr kvality a ceny. Mají nízké nároky na údržbu, protože je stačí mýt běžným saponátem. Mají výborné tepelněizolační schopnosti a relativně nízkou cenu. Jejich povrch může mít různé úpravy. Rámy jsou tlustší, mají větší tepelnou roztažnost a mechanické vlastnosti ve srovnání s jinými materiály jsou trochu slabší. Jejich životnost je ověřena minimálně na 50 let.

Tip na článek: Výměna plastových oken v devíti krocích

Hliník

Jde o materiál mimořádně moderního elegantního vzhledu, který se využívá zejména při moderních stavbách s velkými zasklenými plochami. Samozřejmě tomu odpovídá i jeho cena. Povrch se dá různě upravovat, výhodou je nízká hmotnost spojená s vysokou pevností, odolnost a dlouhá životnost, nízké nároky na údržbu i fakt, že jde o recyklovatelný materiál.

Dřevohliníková a plastohliníková okna

K aktuálním trendům patří dřevohliníková okna, která mají moderní vzhled a výborné parametry. Dřevěné rámy poskytují vynikající tepelné i technické vlastnosti a příjemnou estetickou podobu ze strany interiéru, hliníkové profily na vnější straně zase zaručují dlouhou životnost a odolnost proti povětrnostním podmínkám. Při jejich výběru je důležité zkontrolovat mezeru mezi dřevěným rámem a hliníkovým profilem, protože dřevo potřebuje dýchat. I plastová okna se mohou kombinovat s jinými materiály, například s hliníkem. Plastohliníková okna jsou vhodná do nízkoenergetických a pasivních domů. Nabízejí vyšší úsporu energie, bezpečnost a výbornou tepelnou a zvukovou izolaci. Můžete si vybrat z různých barevných provedení z vnější strany.


Údržba okenních rámů

Plast

Moderní okna s plastovými profily jsou téměř bezúdržbová, ale zaslouží si jednou až dvakrát ročně alespoň základní péči. Plastová okna není třeba natírat, nemusíte je lakovat ani ošetřovat různými přípravky, stačí pravidelné čištění.

Po vyčištění rámu a skel utěrkou z mikrovlákna zkontrolujte průchodnost otvorů pro odvod vody v profilech rámů. Odstraňte nahromaděné nečistoty, protože jen čisté odvodňovací kanálky jsou zárukou bezproblémového odtékání vody. Během každoroční údržby oken dotáhněte i uvolněné kliky a úchyty. Nezapomeňte ani na kování, které jednou ročně promažte olejem, aby nebylo zatuhlé. Každé pololetí dopřejte výživnou kúru i těsnění v rámu, například silikonovým olejem. Zpomalíte tak proces přirozeného stárnutí. Těsnění zůstane déle pružné a bude dobře plnit svou funkci. V případě, že je těsnění již poškozené, vyměňte ho co nejdříve. Na servis si objednejte odborníky, protože neodborné zásahy mohou způsobit, že do okna začne zatékat.

čištění oken

Dřevo

Abyste dřevěné rámy nepoškodili, nepoužívejte na jejich čištění drátěnky, ale ani prostředky s drsnou strukturou, ředidla či benzin. Na obzvlášť odolné nečistoty si pořiďte speciální čističe, které lze koupit u dodavatele oken.

Ideální je dělat dřevěným rámům údržbu na jaře a na podzim. Poskytnete jim tak ochranu před rozdílnými povětrnostními podmínkami. Když majitel během let vůbec neošetřuje dřevěné rámy, profily jsou pak křehčí a povrchová úprava neplní stoprocentně svoji funkci. Navíc se profily ničí až do takové míry, že je třeba použít obnovovací nátěr.

Text: redakce
Foto: iStock.com, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů