Dům a stavba Zahrada

Laminát: od kosmické lodi až po bazén

Ani se nenadějete a koupací sezóna bude opět tady. Co si letos pořídit pořádný bazén, v němž se dá důkladně vyřádit s dětmi nebo si kdykoli podle libosti zaplavat? Chcete získat komfortní koupání na mnoho let? Pak se vyplatí sáhnout po bazénu z laminátu.

Přestože pojem laminát zní běžně, jedná se o unikátní kompozitní supermateriál vyvinutý původně pro letecký a vesmírný průmysl. V případě bazénů spojuje skelné vlákno s pryskyřicemi. Proto se lze v terminologii při označování těchto bazénů setkat nejen s názvem laminátové, ale říká se jim i keramické, kompozitní, granitové či sklolaminátové.

Sklolaminát je díky svým vlastnostem jedním z nejvyužívanějších materiálů při stavbě lodí, letectví, automobilismu a mnoha dalších oblastech. Čím vyniká? Je odolný vůči chemikáliím používaným na úpravu vody, neoxiduje, věkem nekřehne, nevytváří se v něm působením změn teplot mikrotrhlinky, je tepelně i tvarově stálý a velmi odolný proti mechanickému poškození. Díky tomu si lze z něj vyrobený bazén bez problémů užívat po mnoho let. Vlastní konstrukce bazénu a povrchová úprava umožňují ponechat v něm vodu po celý rok, a to bez obav z poškození mrazem. Ušetří se tak nejen nemalé peníze za tisíce litrů vody, ale není nutné si dělat starosti ani s tím, jak a kdy bazén na podzim vypustit. Specifikem těchto bazénů je jejich výroba. Vznikají na formě v podobě jednolitého kusu a jejich výroba je velmi složitá. Díky výrobnímu postupu jsou však dokonale pevné a hladké. Protože se vyrábějí jako jednolité, nemají žádné spáry po lepení či svařování, takže se není třeba obávat vzniku problému ve spojích.