Toužili přesně po takovém místě. Najít dokonalý pozemek a vytvořit ještě dokonalejší místo. Podařilo se a díky vytrvalosti a odhodlání se propojilo kouzelné prostředí, nádherný design s kvalitními materiály. Cozy Izeria odráží osobitý styl majitelů Anie a Slaweka.
Ania a Slawek toužili najít místo s atmosférou. Nakonec se jim to podařilo v Jizerských horách na polské straně. Už na první pohled to byla velká láska. Zejména výhledy jim vyrazily dech, rozbušily srdce a oni věděli, že první část svého projektu už mají za sebou – našli tu správnou lokalitu a mohou se pohnout dále.
„Jsme rodina, která jednoho dne objevila jedinečné místo a z celého srdce tu chtěla žít, prožívat a dělit se s ostatními o krásy tohoto kouta světa,“ vyprávějí na úvod majitelé Ania a Slawek. A tak místo s názvem Cozy Izeria je především splněným snem, ale taktéž i odrazem jejich vkusu a vášně.
Nacházíme se v malebné vesničce Grudza, zde majitelé postavili domy „od píky“. Je to nejvýše položená vesnice na úpatí Jizerských hor. Do domků vložili kus sebe, svoje srdce a nechali za sebou opravdu dobře odvedenou práci. Nyní už domy slouží k relaxaci a odpočinku.
„Jsou dokonalým místem k odpočinku v blízkosti přírody, ale i s jedinečnou architekturou a interiérem vytvořeným s láskou a vášní. Místo, které bylo inspirováno naším bezprostředním okolím a které je vyjádřením obdivu a úcty k tomu, co nás obklopuje,“ shodují se v názoru na svůj sen.
Mnoho světla a přírodní materiály
Interiéry plné příjemných materiálů, jednoduchosti a jemných barev. Sofistikované doplňky dotvářejí celkový pocit a je cítit, že majitelé zařizovali s citem. Rozloha je prostorná, a díky zmíněné jednoduchosti není prostor zahlcený „zbytečnými lapači prachu“. Při vnitřních úpravách použili majitelé přírodní materiály, čímž podtrhli komfort. Zvolili si dřevo, kámen, hlínu a taktéž jsme tu objevili i len. „A i díky těmto materiálům je zde ideální klima na odpočinek,“ říká Ania.
Slawek nám s nadšením ukazuje velká skleněná okna. Ta poskytují magické výhledy. „Naše výhledy jsou nejen z terasy nebo pohovky v obývacím pokoji, ale dokonce i z vany jedním z pokojů,“ říká a dodává, držíc se myšlenky, že obzor patří všem, že domy samotné jsou vepsané do krajiny Jizerských hor tak dokonale, že dokonce z dálky připomínají šedé kameny v poli.
Podařilo se jim dobře propojit přízemí s jídelní částí, obývacím pokojem a kuchyní. Byla to nakonec skvělá volba a k tomu zajímavě vyřešené schodiště dodalo interiéru netradiční nádech a jsou zde cítit jen pozitivní emoce. „Tento kout nikdy neomrzí, každý paprsek, stín březových stromů na stěně, východy slunce,“ potvrzuje i polský pár.
Je to i o detailech
Maličkosti, na kterých záleží, a detaily, které udělají hodně. Naši pozornost jich upoutalo pár, které stojí za zmínku. Upoutala nás volně stojící vana, krásný koberec, ale též atmosféra svíček a originální vázy. Zlatá barva dodává interiéru ještě větší punc elegance, našli jsme ji na baterii v kuchyni a koupelnách.
Majitelé umístili do pokojů se dvěma oddělenými postelemi v poschodí atmosférické lampy, které podle jejich slov usnadní usínání a přinesou jen sladké sny – ideální zejména pro děti. Hlavní koupelna působí opravdu luxusně, nechybí velká sprcha pro dva a jako bonus k tomu dešťová sprcha a velké umyvadlo položené na skříňce.
Vraťme se ještě do kuchyně. Doplňky v ní jsou podle majitelčina vkusu. Ručně vyráběné talíře a keramika z řemeslných dílniček působí velmi vkusně. Vynikající volbou byl kuchyňský ostrůvek. Podle majitelky je to neodmyslitelný prvek při vaření.
„Právě zde se děje rodinný život bez toho, že by se rodina při přípravě jídel oddělovala od ostatních jejích členů. Chtěli jsme přírodní materiály, proto byla vyrobena z dubové dýhy, která byla namořena na barvu mléčné čokolády, světlost jí dodal obklad v různých odstínech a stabilitu zas masivní žulová deska. Vše je doplněno vhodným osvětlením,“ doplňuje Anie.
Otevřený oheň v interiéru?
Jak přinést do interiéru kouzlo otevřeného ohně? Nejprve se s touto otázkou chvilku potrápili, vyřešili to však šalamounsky. Krbu s otevřeným ohněm se jednoduše nechtěli vzdát.
„Dlouho jsme rozmýšleli, jak vyřešit problém budoucího zákazu plamene v krbu, který visí ve vzduchu. Zároveň jsme věděli, že plnohodnotný krb si nemůžeme dovolit. Napadl nás bio-hořák, nejprve jsme našli ‚tradiční‘, do kterého se lije biopalivo,“ prozrazuje Slawek. Nakonec zjistil, že při nalévání tekutiny se může i zapálit.
Slawek našel krby, které mu dávaly naději na otevřený plamen, na veletrhu ve Varšavě: „Byly to krby od Tenderflame Polska. S nimi jsem se rozhodl vyrobit si vlastní krb. Nalévaná kapalina je bez bioetanolu a ke vznícení dochází jen s jejich patentovaným knotem, kapalinu přidáváme, i když krb hoří.
Zvolili jsme klasický model s tímto půvabným plotem a pro instalaci krbu a odtahového ventilátoru jsme použili nehořlavé sádrokartonové desky (červené), a navíc tam byly průduchy, protože krb vydává hodně tepla. Nejtěžší bylo sehnat nebroušený surový kámen, ale po mnoha návštěvách kamenářských dílen jsme si vybrali místní žulu. Sádrokartony jsme omítli hliněnou omítkou,“ vypočítává celý proces zhotovení a celkové přípravy krbu v interiéru.
Majitelé skutečně mysleli na každý kout, každý centimetr, každý pohled a zároveň funkčnost. Na revanš získali satisfakci v podobě úchvatného ubytování, které odráží jejich styl. „Toto místo jsme tvořili celým srdcem, často na úkor našich blízkých. Stálo to hodně úsilí a práce, ale velmi to tu milujeme,“ s těmito slovy končí naši návštěvu Ania a Slawek.
Galerie:
Text: Martina Baumann z Amazing Places
Foto: Amazing Places
Zdroj: Časopis Recepty prima npadů