Dům a stavba

Bydlení, které šetří peněženku

Pořízení vlastního bydlení bývá finančně náročné. Když už se k tomuto kroku odhodláte, musíte sáhnout hluboko do kapsy. Většinou vlastní úspory nestačí a nezbývá nic jiného než hypotéka. Její splátky pak na několik následujících let výrazně ztenčí váš rodinný rozpočet. Nebylo by tedy dobré důkladně zvážit, do jaké nemovitosti investovat? Co třeba bydlení, díky kterému ušetříte 50 % měsíčních nákladů?

Koupili byste si dobrovolně lednici nebo pračku v energetické třídě C? Pravděpodobně ne. Proč byste to také dělali, když můžete mít spotřebič v třídě A i vyšší, který vám zaručí výrazně menší spotřebu energie, a tedy nižší platby za elektřinu? Rychle si spočítáte, že pokud nyní zainvestujete do jen o trochu dražšího, ale úspornějšího spotřebiče, při jeho dlouhodobém užívání se vám peníze díky nižším poplatkům brzy vrátí a vy už budete jen šetřit. A stejný by měl být i přistup k nákupu bytu nebo rodinného domu.
Ke snadné orientaci při nákupu spotřebičů slouží energetické štítky. „Stejnou jednoduchou pomůcku mají od loňského roku také budovy. Energetický štítek B náleží domům v nízkoenergetickém standardu. Písmeno A najdeme na budovách v ještě úspornější kategorii, tzv. pasivní. Pro každého je tak snadné již na první pohled rozlišit, které bydlení mu bude víc šetřit peněženku,“ vysvětluje Vladimír Dvořák, jednatel a výkonný ředitel developerské společnosti YIT Stavo, která energeticky úsporné bydlení staví.
V obou případech jde především o zdravé prostředí bytů a finanční úspory. Rozdíl je v tom, kolik který dům ve finále ušetří. Nejvíc samozřejmě budovy v tom nejúspornějším energetickém standardu. Například v projektu KOTI Hyacint od YIT Stavo vyrůstá v této kategorii celý bytový dům. „Budovu F stavíme pomocí těch nejlepších materiálů a moderních technologií v energetické třídě A. O její kvalitě se přesvědčili také odborníci z nezávislého sdružení Centrum pasivního domu, kteří na základě důkladného prověření projektu podle přísných mezinárodně uznávaných kritérií udělili budově F osvědčení Certifikovaný projekt pasivního domu. Tento certifikát získala jako první pasivní bytový dům v České republice,“ uvádí Vladimír Dvořák.

Rozdíl ve spotřebě mezi lednicí v třídě A a C je kolem 50 %. A jak je to u nemovitostí? „Zatímco obyvatelé bytu o rozměrech 70 m2 v panelovém domě z 80. let zaplatí ročně při běžném užívání bytu za provozní náklady (tj. za vytápění, ohřev teplé vody, osvětlení aj.) 44.600 korun, v bytové jednotce ve standardní novostavbě kategorie C je to zhruba 34.200 korun. Ovšem v úsporném bytě v KOTI Hyacint činí tyto náklady pouze 18.800 korun,“ vypočítává Vladimír Dvořák. V nejúspornější nemovitosti tak provozní náklady budou stát jen 45 % oproti běžnému „céčku“. Na samotném vytápění úspora činí dokonce 85 %. Z ušetřených peněz tak můžete platit hypotéku nebo třeba šetřit na rodinnou dovolenou.

Ne nadarmo se říká, že nejsme tak bohatí, abychom kupovali levné věci. Zatímco u spotřebičů nad jejich úsporností přemýšlíme už automaticky, u nemovitostí to tak nebývá. Přitom vlastní bydlení nás nestojí jen pár tisíc jako lednička, ale často na něj padnou naše celoživotní úspory. To už stojí za trochu počítání. Obezřetnost se vyplatí o to více tam, kam investujeme opravdu vysoké částky.

Více informací naleznete na www.yitkoti.cz.