Dům a stavba

Jak po zimě jednoduše vyčistíte venkovní žaluzie?

Venkovní žaluzie moc péče nevyžadují, ale doporučujeme je čistit alespoň 2x do roka – vždy na konci léta a zimy. Po zimě na žaluziích mohou být stopy po soli nebo roztátém sněhu. V článku poradíme, jak žaluzie před příchodem jara co nejšetrněji vyčistit.

čistění venkovních žaluzií
Zdroj: ŽALUZIE NEVA s.r.o.

Pro žaluzie je rozhodně náročnější léto, kdy se více zanáší prachem a pylem. V zimě mají tu výhodu, že sníh a voda po lamelách stéká. Díky strukturovanému laku sice nejsou nečistoty tolik vidět, ale první jarní slunce zanesený prach nebo fleky od soli a sněhu přece jenom odhalí.

Žaluzie nejprve zatáhněte a opláchněte

Úplným zatažením a zatemněním venkovních žaluzií vytvoříte jednolitou plochu, kterou můžete namokřit třeba zahradní hadicí s rozprašovačem. Nebojte se použít i parní nebo tlakový čistič. U vysokotlakého čističe (vapky) ale vždy nastavte nejnižší úroveň tlaku.

Máte motorizované žaluzie? Proud vody směřujte kolmo k žaluziím, nikdy ne dovrchu. Voda by motor mohla poškodit.

Jemným hadříkem lamely očistěte

Jakmile jste žaluzie namočili, lamely naklopte, abyste je mohli pohodlně otřít – vždy v jednom směru lamelu po lamele. Čím širší máte lamely, tím méně práce vám to dá. Hadřík mějte namočený v mýdlové vodě nebo vodě se saponátem.

Na čištění lamel volte jemné hadříky a houbičky, nikdy je nečistěte například drátěnkou. Stejně tak nepoužívejte pískové prostředky, které by mohly poškodit lak.

Laku neprospívají ani agresivní chemické čističe jako jsou rozpouštědla, ředidla, nebo silné alkalické prostředky. Pokud jste na úklid koupelen a baterií zvyklí používat podomácku vyrobené prostředky z octa nebo kyseliny citronové, na žaluzie je raději nezkoušejte.

Nezapomeňte na vodicí profily

Stejně jako jste očistili lamely, očistěte i boční profily s vedením venkovních žaluzií. Nikdy je ale nepromazávejte. Nalepil by se na ně prach a další nečistoty, čímž byste chodu motoru spíše přitížili. Pokud máte pocit, že se žaluzie zasekávají nebo skřípou, vždy si zavolejte na pomoc odborníka.

Jakmile se vám povedlo hadříkem setřít všechny nečistoty, zopakujte první krok. Lamely zaklopte do souvislé plochy a opláchněte hadicí, vapkou či parním čističem.

Venkovní žaluzie vyčistíte i párou

Trendem poslední doby jsou parní čističe. Dají se použít na čištění oken, koberců a taky žaluzií. Parní čistič pro domácí účely pořídíte například v hobby marketech. Jeho největší výhodou je, že dokáže odstranit skvrny bez použití jakýchkoliv prostředků. Pro lak na lamelách je to nejšetrnější cesta.

Při čištění párou začněte opět zatemněním žaluzií. Páru nanášejte odshora dolů, kapky vody budou postupně stékat na zem. Nakonec ještě vnější žaluzie opláchněte vodou a tu pak setřete měkkým hadříkem nebo nechte uschnout.

Při použití parního čističe vždy postupujte podle pokynů výrobce. Myslete na to, že čím blíže k lamelám trysku nastavíte, tím větší tlak vyvinete a čištění zrychlíte.

Do vyšších pater zavolejte odborníky s plošinou

Jestliže bydlíte ve vyšším patře a nemáte k lamelám přístup zvenku, postup voda – saponát – voda proveďte jen s hadříkem. Žaluzie čistěte zevnitř a mějte je naklopeny v horizontální poloze, tedy odtemněné. Pokud si chcete ušetřit práci, zavolejte firmu, která se na čištění oken a žaluzií ve výškách specializuje.

Žaluzie pravidelně kontrolujte

S  čištěním si sice vystačíte dvakrát ročně, ale venkovní žaluzie kontrolujte v průběhu celého roku. Pravidelně sledujte:

  • stav textilních pásků a žebříčků,
  • šrouby a držáky vodicích profilů,
  • jestli vytahování a stahování běží rovnoměrně,
  • jestli motor není nezvykle hlučný,
  • opotřebení lanek a vodicích profilů.

Jakmile se vám něco bude zdát v nepořádku, obraťte se na svého dodavatele nebo odborný servis.

TIP: Pokud jste na zimu uklidili sítě z oken, je načase je vytáhnout. Nejspíš na ně pár měsíců sedal prach, sítě proto přejeďte vysavačem s kartáčkem a navlhčeným hadříkem.

Spolu s údržbou venkovního stínění se vrhněte i na další prvky kolem domu – hliníkovou pergolu, garážová vrata nebo brány. Princip je všude podobný.

ZDROJ: PR článek společnosti ŽALUZIE NEVA s.r.o.