Dům a stavba

Ateliér je celý kompletně z Ytongu

Rekonstrukce hrají stále významnější roli v bytové i nebytové výstavbě. Rekonstruují se domy, dosavadní kanceláře a průmyslové budovy dostávají nový účel, zastaralé komerční budovy se modernizují. A společnost Xella na tento trend reaguje a má v nabídce stavební materiály pro všechny velké i malé rekonstrukční projekty.

Hrubá stavba
Zdroj: Xella

Pórobetonové stavební prvky Ytong jsou spolu s prodyšnými izolačními deskami Multipor vhodné pro projektové i individuální renovace. S těmito produkty je možné zvýšit komfort bydlení a udržitelnost i ve stávajících budovách. Stávající budovy lze snadno rozšířit nebo dispozičně přeskupit pomocí pórobetonových prvků stavebního systému Ytong, které jsou lehké, přesné a snadno opracovatelné. I díky těmto vlastnostem jsou to ideální stavební materiály pro rekonstrukce. izolační desky Multipor pak zajistí vysoký tepelný komfort a zdravé klima v dome. S materiály Ytong. Silka a Multipor tak může investor flexibilně a snadno renovovat, snižovat energetickou náročnost, zlepšovat komfort bydlení v oblasti akustiky a vnitřního klimatu a zvyšovat požární bezpečnost objektu.

Předností stavebního systému Ytong je komplexnost sortimentu – kromě tvárnic a příčkovek si majitel rekonstruovaného objektu může vybrat i pórobetonové schodiště Ytong, stropy a masivní střechu. Pro rychlé zdění bez tepelných mostů má společnost Xella v nabídce i zdicí malty a omítky Ytong.

Míchání lepidla
Zdroj: Xella

Podobně jako u stavebních prvků boduje Ytong i u zdících malt snadným zpracováním. Zdicí malty Ytong se dodávají jako suché maltové směsi a všechny byly vyvinuty speciálně pro zdivo Ytong a Silka. Pro všechny zdicí malty Ytong a Silka a suché směsi pro lepení tepelně izolačních desek Multipor je typická nízká spotřeba a jednoduchá příprava a zdění. Podrobně popsané stavební postupy a video postupy názorně vedou i stavitele realizujícího rekonstrukci svépomocí tak, aby byla zajištěna maximální kvalita a optimální vlastnosti celé stěny.

Názorným příkladem je využití stavebních materiálů společnosti Xella na dostavbu proluky u rodinného domu v obci Vážany nad Litavou na Vyškovsku:

Tu navrhl pan Karel, architekt a současně majitel domu, s cílem vytvořit nový ateliér pro jeho paní (také architektku) a pro dceru malířku. Systém Ytong vybral pro jeho typické vlastnosti – originální pórobeton Ytong je klasikou mezi stavebními materiály a nabízí vysoký standard tepelné izolace, mimořádnou stabilitu a odolnost, snadnou manipulaci a zpracování, je nehořlavý a zajišťuje příjemné vnitřní klima a trvalou hodnotu stavby. Novostavbu nebo rekonstrukci nedělá podle svých slov na dvacet nebo na padesát let, ale aby vydržela sto či dvě stě let. Majitel a autor projektu v jedné osobě ocenil i komplexnost stavebního systému Ytong – do dostavby začlenil kromě tvárnic také strop Ytong Ekonom a masivní střechu Ytong Komfort. Na zateplení použil ekologické tepelněizolační desky Multipor. Obvodové zdivo dostavby je vyzděno z tvárnic Ytong tloušťky 300 mm, stěny jsou z vnější strany zateplené deskami Multipor 200 mm. Strop Ytong Ekonom má tloušťku 250 mm. Deskami Multipor je zateplena i masivní střecha Ytong Komfort (200 mm).

Hrubá stavba
Zdroj: Xella

„Multipor jako tepelně-izolační materiál je v podstatě stejný jako zdicí materiál, ale desetkrát lehčí, desetkrát víc napěněný. Jinak je to zase čistě přírodní písek, vápno, cement, který se za těch sto let, až ta stavba doslouží, dá snadno recyklovat. Výhodou, a podle mě největší, je, že jsme použili na celou dostavbu včetně zateplení jeden materiál. Navíc takový, který se chová na všechny strany stejně, především tepelně-technicky.“ říká pan Karel a dodává: „Z pohledu projektanta je to asi podobně složité vyprojektovat masivní strop a střechu Ytong jako projektovat jakoukoliv jinou, ale u Ytongu jsme nemuseli dělat statický výpočet, protože ten dodává firma Xella zdarma v rámci dodávky své střechy a stropu. Z tohoto pohledu to proto bylo projekčně trošku jednodušší. V systému Ytong se dá stavět svépomocí velice dobře, ale každopádně je potřeba mít kvalitní projekt a využívat technickou podporu výrobce a dodavatele systému.“

ZDROJ: PR článek společnosti Xella