Dům a stavba

20 tipů jak ušetřit peníze a energii v domácnosti (2. část)

Druhá část seriálu o šetření v domácnosti.

vkladání ušetřených peněz za topení do prasátka

Renovace se vyplatí!

Pokud dobře zateplíte dům, budete méně vytápět – to je pravda. Tepelná izolace je potom obzvlášť hospodárná. Energická obnova je v každém případě vhodná pro starší nemovitosti. V neizolovaném rodinném domě unikají asi dvě třetiny tepla vnějšími stěnami nebo střechou, které jsou nevyužívané. Účinná izolace a výměna oken mohou snížit spotřebu energie a celkové náklady.

10 Výměna oken a dveří

Pokud u starších oken pod okenním parapetem nebo okolo dveří cítíte jemný průvan, je třeba něco dělat. Definitivním řešením je vyměnit stará okna a dveře za nové. Je-li tato investice pro vás příliš vysoká, investujte alespoň do přechodných řešení, například izolační pásky a gumových těsnění, které úniku teplého vzduchu alespoň na čas zabrání.
Podle nařízení o úspoře energie (EnEV) musí moderní okenní systémy vyhovovat hodnotě U = 1,3 W/(m2 . K). Hodnota U udává tepelnou izolaci okna vyjádřenou ve W/(m2 . K). Čím nižší je hodnota U, tím jsou lepší tepelněizolační vlastnosti okna.

11 Zateplete svůj dům správně

U nezateplené fasády se venku ztrácí až čtyřicet procent tepla. Jak a co izolovat závisí na potřebě, struktuře budovy a rozpočtu. Izolace z minerální vlny nebo plastových desek je poměrně levná. Pro efektivní tepelnou izolaci je rozhodující tepelná vodivost izolačního materiálu. Čím nižší je tepelná vodivost, tím větší je účinek tepelné izolace.

Redakce radí: Tepelněizolační panely na vnějších stěnách jsou hospodárné, mají-li tloušťku 16 až 20 cm.

12 Opravte tepelné mosty

Tepelné mosty, též nazývané studené mosty, se mohou vyskytovat všude, kde se setkávají komponenty z různých materiálů, například rámy oken a dveří, roletové skříňky, radiátory za skříňkami a stoly, nebo na stěnách a stropech, které sousedí s chladnými oblastmi. Jsou-li tyto problémové oblasti neadekvátně řešeny nebo neizolovány, ztrácí se v nich obrovské množství energie na vytápění.

izolační tapeta

Redakce radí: Izolační tapety přinášejí výrazné zlepšení, hlavně u neizolovaných stěn starých domů. S moderní izolační tapetou s tloušťkou 7 mm, určenou na stěnu za radiátor, můžeme viditelně redukovat tepelné ztráty.

13 Účinná izolace střechy

Dokonce i nad neizolovanou střechou se ztrácí hodně tepla. To je dobrý důvod myslet na nadcházející renovaci střechy a odpovídající tepelnou izolaci. Vyšší investice se však rychle vrátí.

Redakce radí: Pozitivní vedlejší efekt je lepší zvuková izolace domu.

14 Únik tepla stropem suterénu

Též izolace suterénu se vyplatí. Pokud z chladného suterénu proniká do obytného prostoru chlad, zlepšení mohou přinést i jednoduché izolační desky z minerální vlny. Jsou jednoduše přilepené nebo připevněné ke stropu v suterénu. Doporučuje se izolační vrstva silná nejméně 10 cm. Náklady na vhodné izolační desky se pohybují od 250 do 800 Kč za čtvereční metr.


Nižší náklady na vytápění

Asi sedmdesát procent domácí energie se spotřebuje na vytápění. I když její celková spotřeba v posledních letech výrazně poklesla, stále představuje největší podíl. Věděli jste, že pokud snížíte teplotu v místnosti o 1 °C, můžete tím snížit spotřebu vytápěcí energie o šest procent? V obývacím pokoji obvykle postačuje teplota 20 °C. To odpovídá úrovni 3 na běžných termostatických ventilech. V noci nebo při dlouhé nepřítomnosti je možné teplotu snížit o 3 až 5 °C.

15 Vytápějte podlahou

Celoplošné podlahové topení ušetří energii topení, protože průměrná teplota v místnosti se může snížit o přibližně 2 °C. Majitelé nemovitostí ohleduplní k životnímu prostředí též kombinují podlahové vytápění se zdroji energie šetrnými k životnímu prostředí, jako jsou solární systémy, kondenzační kotle nebo tepelná čerpadla. V zásadě lze všechny podlahové krytiny položit na moderní podlahové vytápěcí systémy. Dřevěné podlahy by se měly vybírat v malé tloušťce, aby byla zabezpečena tepelná odolnost.

Redakce radí: Podlahové vytápění je zajímavé pro alergiky. Rovnoměrně rozložené povrchové teplo je totiž prevencí proti prachovým roztočům.

16 Izolujte trubky a potrubí

Izolací potrubí na horkou vodu a vytápění můžete kompenzovat značné energetické ztráty. Pokud potrubí nemůžete integrovat do stropní izolace, stačí je zabalit do tepelněizolačních plášťů – trubek.

izolace potrubí kotle
Máte-li kotel například v chladném sklepě, izolujte potrubí.

Redakce radí: Staré akumulační nádrže na teplou vodu by měly být izolované, stejně i potrubí na teplou vodu. Zpravidla platí, že tloušťka izolačního materiálu odpovídá průměru trubky.

Věděli jste, že izolaci ve tvaru písmene T můžete vyrobit ze dvou kusů trubkových plášťů?

17 Obnovitelné energie

Solární energií dokážete ohřát až sedmdesát procent roční spotřeby teplé užitkové vody a ušetřit až padesát až pětasedmdesát procent nákladů na její přípravu. Kromě toho použitím fotovoltaických panelů dokážete nahradit až sedmdesát procent elektrické energie, kterou spotřebujete na osvětlení, chod různých spotřebičů a topení.

Redakce radí: Získejte dotaci na obnovitelné zdroje energií. Cílem státních projektů je zabezpečit podporu na instalaci malých zařízení na využívání obnovitelných zdrojů energie s celkovým instalačním výkonem 55 MW.

18 Šetřete horkou vodou

Na výrobu teplé vody je potřebná energie po celý rok. Ohřívání vody elektřinou je v zásadě nepříznivé, protože je v prvé řadě příliš drahé a v druhé řadě znečišťuje životní prostředí. Výhodnější variantou jsou však průtokové ohřívače vody poháněné plynem, především jsou-li zdroje tepla a místa spotřeby daleko od sebe. Je-li teplá voda dodávána prostřednictvím centrálního systému, je vhodné ho kombinovat se solárním tepelným systémem.

Redakce radí: S úspornými sprchovými hlavicemi a omezovači toku zabijete dvě mouchy jednou ranou. Snižují spotřebu energie na výrobu teplé vody i spotřebu vody.

19 Odvzdušněte radiátory

Poměrně nenáročné a zároveň efektivní řešení na zabezpečení nižších účtů je odvzdušnění radiátorů. Je-li v nich totiž nahromaděný nepotřebný vzduch, není v nich dostatek prostoru pro teplou vodu, která odevzdává teplo do okolí, a vytápění domácnosti je potom méně efektivní – pokud vaše radiátory nejsou v pořádku, může to znamenat až o čtvrtinu vyšší účty v zimě. Náprava je jednoduchá, stačí vědět, jak lze tento vzduch vypustit a doplnit vodu.

20 Správně větrejte

Vzduch v obývacím pokoji by se měl vyměňovat každé dvě hodiny, aby výsledná vlhkost nemohla kondenzovat. Z tohoto důvodu se musí zabezpečit pravidelná výměna vzduchu. V ideálním případě doporučujeme větrat pět až deset minut každé dvě hodiny. Každý, kdo nedokáže osobně zabezpečit dostatečné větrání, by měl myslet na řízený větrací systém s rekuperací tepla. S pomocí ventilátoru se nasává vlhký vzduch z obývacího pokoje a vyfoukává se ven. Na oplátku se čerstvý vzduch vrací do obývacího pokoje a předehřívá se ve výměníku tepla. To přináší roční úsporu energie na vytápění až 20 kWh/m2.

Redakce radí: U klasického větrání vždy topení v místnosti úplně vypněte. Jinak vyhazujete cennou energii z okna!

Jak zabránit rosení oken

Radí odborník: Petr Sýs – Technický a produktový manažer firmy Deceuninck

rosení oken

  • Efektivně a často větrejte, nejlépe několikrát denně. Nejúčinnějším způsobem větrání je průvan, kdy na dvě až čtyři minuty otevřete dokořán nejen všechna okna, ale i dveře. Dojde k rychlé výměně vzduchu při minimálních energetických ztrátách. Nezapomeňte však přitom vypnout topení nebo ho ztlumit na minimum. Způsob větrání „ventilačkou“ se nedoporučuje. Dochází k výraznému ochlazení okenního ostění a vzrůstá nebezpečí vzniku kondenzační vody, tedy tvoření plísní.
  • Při vaření používejte digestoře na odstranění nadbytečné páry, prádlo sušte na balkóně a omezte příliš velké množství pokojových rostlin na parapetu.
  • Při koupání a sprchování je třeba mít zavřené dveře, aby se pára nešířila po celé domácnosti. Po použití koupelny je třeba rámy oken osušit, případně dezinfikovat.
  • Udržujte v domácnosti rovnoměrnou teplotu. Nedostatečné vytápění totiž způsobuje, že vzduch v místnosti je studený, neabsorbuje vlhkost a neohřívá dostatečně povrchy. Vlhkost se tak objevuje na oknech.
  • Pozor na závěsy a žaluzie. Vnitřní žaluzie omezují pohyb vzduchu po skle a mohou vznikat tzv. studené kapsy, ve kterých dochází ke kondenzaci. V chladných dnech proto raději žaluzie vytahujte.
  • Vsaďte na kvalitní okenní rámy a zasklení s vyšší tepelnou izolací. Dvojskla jsou náchylnější na kondenzaci než trojskla, která mají výrazně vyšší vnitřní povrchovou teplotu. Pamatujte si, že čím nižší hodnota Uw (Uf, Ug), tím menší je pravděpodobnost rosení oken.

Text: Jana Malik
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů