Dům a stavba

10 zařízení, které vám pomohou ochránit váš domov před zloději

Jaká zařízení potřebujete, abyste ochránili svou domácnost před zloději? Někdy stačí bezpečnostní dveře či jediná dobře umístěná IP kamera. Pokud se však chcete spolehnout na téměř „neprůstřelnou“ bezpečnost, vsaďte na sofistikovaný bezpečnostní systém, který vám odborníci sestaví na míru – od detektorů až po alarmy či kamery.

1 Detektor kouře a snímač teploty, záplavový detektor

V případě, že detektor kouře zaznamená kouř nebo nepřiměřený nárůst teploty v místnosti, varuje vás prostřednictvím aplikace, případně sirénou (podle nastavení). Podobně funguje i záplavový detektor, který chrání domácnost před vodním živlem. Tyto detektory nejsou obvykle primárně určeny na ochranu před vloupáním, pokud se však do zabezpečování domácnosti pustíte, určitě se informujte i o těchto možnostech. Dokážou zachránit nejen majetek, ale hlavně životy.

2 Detektor pohybu a rozbití skla

Některé detektory dokážou kromě pohybu monitorovat i zvuk rozbíjejícího se skla. To okamžitě spustí poplach. Když se k vám zloději mohou vydat například přes terasu v zadní části domu, která vede do zahrady, kam tedy nikdo z ulice nevidí, je toto vhodné řešení.

3 Ovládání

U vchodu do domácnosti je zpravidla umístěn ovladač – něco jako nástěnná klávesnice. S jeho pomocí můžete na pár kliků vypnout či zapnout alarm nebo ovládat zařízení. Můžete i nemusíte ho používat. Dnes se už většina bezpečnostních systémů dá nastavit tak, že vám postačí jen chytrý telefon nebo dálkový ovladač. Nemusíte se tedy obávat, že když přijdete domů s nákupem a plnýma rukama, nebudete mít jak rychle vypnout alarm – všechno můžete vyřídit ještě v sedě v autě na příjezdové cestě přes svůj mobilní telefon. Případně jen přiložením čipu ke klávesnici.

Bezpečná domácnost: ovládání alarmu

4 Detektor otevření oken a dveří

Detektor otevření oken a dveří, případně detektor vibrací, je jednoduchý snímač, který monitoruje okna a dveře. V případě, že se okno nebo dveře otevřou v době, kdy máte v domácnosti zapnutý alarm (zabezpečení), spustí se poplach v podobě sirény. Zloději se tak s největší pravděpodobností okamžitě dají na útěk.

5 Řídicí centrum, centrála, ústředna

Všechny tyto názvy označují podobná zařízení – mozky bezpečné domácnosti. Řídicí centrum vyhodnocuje informace z detektorů a snímačů, reaguje na požadavky uživatele, které zadal přes webové rozhraní, mobilní aplikaci nebo dálkový ovladač, a vykonává akce – kromě spouštění alarmů a sirén informuje o poplachu (například i pomocí SMS) nebo po napojení na pult centralizované ochrany zabezpečí příjezd policie nebo bezpečnostní služby. A kromě toho je opravdu chytrý – dokáže ovládat různá zařízení či spotřebiče nacházející se v domácnosti – vypne bojler, lednici nebo jen zapomenutou rozsvícenou lampu v koupelně, když ho o to požádáte.


6 Interiérová siréna

Kromě toho, že interiérová siréna vyplaší zloděje, případně informuje majitele o nestandardní situaci, můžete ji také používat i jako bytový zvonek, případně jiný hlásič podle svých preferencí a nastavení.

7 Exteriérová siréna

Podobně jako interiérová siréna, i venkovní siréna má vyplašit zloděje. Kromě toho však informuje i sousedy a kolemjdoucí o tom, že se v domě či v jeho okolí něco děje. Tím pádem je i vyšší šance, že si náhodný svědek něčeho všimne a dokáže později identifikovat pachatele.

Tip na článek: Jak vybrat kvalitní a bezpečné vchodové dveře

8 Snímač pohybu

Senzor pohybu – ať už interiérový, nebo exteriérový – by měl být samozřejmostí. Kromě toho, že po zaznamenání narušitele dokáže spustit poplach, případně vás informuje přes aplikaci, můžete toto zařízení využívat jako senzor na automatické zapínání svítidel – například ve vstupní hale, na příjezdové cestě či u brány.

Bezpčená domácnost: propojení kamery s telefonem

9 Čip

Pomocí tohoto malého disku, který má tvar klíčenky, dokážete ovládat celý bezpečnostní systém. Čipy pracují na principu různých technologií (příp. komunikačních protokolů). Po přiložení čipu k ovládání alarmu u vchodu bezpečnostní systém identifikuje majitele a automaticky vypne alarm. Navíc každý člen domácnosti může mít svůj vlastní čip a majitel tak můžete sledovat, kdo, kdy a jak systém ovládal.

10 Dálkový ovladač

Dálkový ovladač zapíná bezpečnostní systém, vypíná alarm, dokáže spustit nouzový poplach, pokud si po příchodu domů všimnete něčeho podezřelého, a též ovládat několik zařízení či spotřebičů – dokáže rovněž otevřít garážová vrata v zamčeném domě bez toho, že byste vůbec museli opustit vyhřáté auto.

Text: Zuzana Tureková
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů