Dílna a hobby Zahrada

Zhotovte vašim dětem domek s pískovištěm (video)

Pro své dvě malé ratolesti se šikovný otec rozhodl postavit cenově nenáročný dřevěný domek. Podívejte se, jak při tom postupoval.

dětský domek s pískovištěm
  • Tento domek je vhodný pro děti od tří do sedmi let. Na pískovišti si však mohou hrát ještě menší děti.

Materiál

celkem 5 900 Kč

  • stavební řezivo 2 565 Kč
    hranoly 10 × 10 cm,
    desky 15 × 2,5 cm a bednicí desky
  • lazury 1 026 Kč tenkovrstvá, silnovrstvá
  • šrouby, profily, hřebíky 770 Kč
  • lano 513 Kč
  • ocelové patky tvaru U 256 Kč
  • zapůjčení vozíku 205 Kč
  • písek 308 Kč
  • nopová fólie 256 Kč

Nářadí

  • hoblovačka – zarovnávačka
  • fréza, pila
  • štětec
  • kolečko, lopata
  • kbelík, zednická lžíce
  • vrtačka a vrták ø 10 a 4 mm
  • nebo vrtací šroubovák
  • kladivo
  • metr, vodováha
  • montážní klíč
  • odlamovací nůž

Nákresy domku

Jak postupovat při stavbě

Přesné osazení závitových tyčí

Vzhledem k častým silným větrům, které v této oblasti jsou, jsem se rozhodl domek ukotvit na betonové patky, které jsou v hloubce 40 cm. Abych si ušetřil práci s vrtáním do betonu a používáním chemické kotvy, osadil jsem závitové tyče přímo do surového betonu pomocí rámu z desek. Chtěl jsem tím docílit i větší přesnosti osazení závitových tyčí. Při zhotovení rámu si musíte dát pozor na kolmé vyvrtání děr.

Ocelové profily ve tvaru písmene U

Konstrukce domku stojí na doma dělaných „účkách“, ke kterým je odspodu navařená prodloužená matice. Ta je natočená na závitové tyči osazené v betonové patce a pojištěná proti pohybu kontramaticí. Pro tuto možnost jsem se rozhodl kvůli přesnějšímu a pohodlnějšímu nastavení roviny stojek domku.

Vysušení a ošetření dřeva

Dřevěný stavební materiál jsem dovezl z blízké pily. Hranoly i desky jsem měl uložené a podložené hranolky téměř dva měsíce pod střechou zahradního domku, kde vyschly na vlhkost přibližně 15 %. Řezivo je ošetřeno fungicidním prostředkem a třemi vrstvami nátěru − jednou vrstvou tenkovrstvé lazury a dvěma vrstvami silnovrstvé lazury. Hranoly i desky jsou po vysušení hoblované, hrany hranolů sražené. Hrany desek jsou podle potřeby frézované a podélně zřezané z 15 cm na potřebnou šířku.

Písek do pískoviště

Pytlovaný písek do pískovišť koupíte v hobbymarketech. Já bych však podle výpočtu potřeboval do pískoviště asi 25 takovýchto pytlů, což by bylo zbytečně drahé, navíc tento písek nemá žádnou přidanou hodnotu oproti klasickému „žlutému“ písku. Rozhodl jsem se proto pro klasický záhorácký písek z pískovny. Vozík za osobním autem zvládl 460 kg, což bylo akorát do pískoviště.

„Izolace“ stěn pískoviště

Vnitřní stěny pískoviště jsou obloženy nopovou fólií, aby nebyly neustále v kontaktu s vlhkým pískem, což by mělo prodloužit jejich životnost.

Minimální náklady i odpad

Celkové náklady na stavbu domku nepřesáhly sumu 6 500 Kč. Protože rozměry byly navrženy tak, abych mohl pracovat s 3 m dlouhým materiálem, další výhodou bylo i to, že celkový odpad se vešel do jedné krabice od banánů. Domek se těší velké oblibě.

Postřehy autora

Využití zvyšků

Domek je z bočních stran obložen srubovým profilem, který mi zůstal jako odpad po stavbě zahradního domku. Podlaha i zadní stěna jsou z hoblovaných desek 15 × 2,5 cm, střecha z klasických šalovacích desek hoblovaných z jedné strany.

Stabilita domku

Jak se později ukázalo, závitová tyč silná 12 mm je na takovouto stavbu příliš tenká a lepší by byla alespoň tloušťka 16 a více mm. Domek se na závitových tyčích silných 12 mm dost kýval. Celkové pevnosti a tuhosti stavby pomohlo pískoviště, zavětrování ze spodní strany, ale nejvíce zpevnil celý domek až žebřík. Ten je zakotven v zemi na dvou L-profilech dlouhých 50 cm a přimontovaný k domku.

Snímatelný kryt pískoviště

Náš dvůr často navštěvují kočky od sousedů, musel jsem proto bezpodmínečně řešit i kryt pískoviště. Pod zakrývací plachtou, která je napnutá na konstrukci krytu, jsou natažené ještě provazy pro dostatečnou pevnost. Skládání a zakrývání pískoviště tak velkým krytem je fyzicky náročné, proto jsem kryt vybavil kladkovým mechanismem.

Domek poskytuje stín

Protože pozemek je dost úzký, domek je rozšířený proti pískovišti a částečně slouží i jako stínicí ochrana před sluncem, když jsou děti v pískovišti. Skelet je kvůli lepší pevnosti spojovaný tesařskými šrouby a čepovým spojem.

Správná péče o dřevo

Dřevo je ekologický přírodní materiál, který bez správného ošetření lehce podléhá opotřebování. Naštěstí existují způsoby, kterými lze jeho životnost prodloužit. Základem péče o dřevo je dostatečná ochrana. To platí pro dřevo v interiéru i v exteriéru.
„Pro ochranu měkkého dřeva, jako je jedle, smrk, borovice nebo lípa, jsou nejvhodnější lazury. Jsou silně pigmentované, transparentní a zvýrazňují přirozenou kresbu dřeva. Existují v klasických barevných odstínech, případně je možné si přesný odstín nechat namíchat na míru,“ vysvětluje Monika Linghartová z HORNBACHU. Čím je zabarvení tmavší, tím vyšší je ochrana pro UV záření. Lazury na dřevě vytvoří film, který silně odpuzuje vodu. Proto jsou ideální pro konstrukční části, jako jsou dřevěná okna a dveře.


Náš tip: Přírodní jezírka jako náhrada za bazén

Text, foto a realizace: Ing. Matej Česák
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů