Dílna a hobby Zahrada

Vyvýšený záhon krok za krokem – budování z betonových Z-bloků zvládne každý

Pohodlně se obdělává, snadno udržuje a vymezuje prostor. Vyvýšený záhon však může i chránit rostliny, pokud máme v zahradě domácího mazlíčka.

vyvýšený záhon

Tvar vyvýšeného záhonu

Vyvýšený záhon mívá většinou pravoúhlý tvar. Ideální je rozměry záhonu přizpůsobit velikosti bloků, ty se totiž nedají zkracovat. Předem si vypočítáme počet bloků v řádku, např. nákresem nebo schématem. Před samotnou realizací položíme nasucho první řádek. Takto se vyhneme jakýmkoliv
nesrovnalostem ve tvaru záhonu a v počtu bloků.

Skládačka

Z-bloky jsou jako skládačka. Jednoduše ukládáme díly za sebou, až se vrátíme k výchozímu bloku, do
něhož se zasune poslední díl. Takto je stavba stabilnější. Dbáme však na to, aby jednotlivé díly při stavbě do sebe dokonale zapadaly a všemi plochami se o sebe navzájem opíraly.

Lepení

Vyvýšený záhon se dá za určitých podmínek postavit i nasucho. Při určitých rozměrech – výšce nad tři
řádky, délce nad jeden metr – však doporučujeme použít stavební lepidlo, nejlépe mrazuvzdorné. Tak lze ze stavebnice postavit i záhon vysoký šest či sedm řad.

Vysoká variabilita

Díky vysoké variabilitě systému postavíme záhon doslova na míru. Mimo jiné jím lze v malé zahradě šikovně zakrýt kompostér.

Kontrola vodováhou
Vykolíkovaný vnitřní prostor co nejdůkladněji urovnáme. Pracujeme s přesahem, tedy i po obvodu vykolíkovaného půdorysu. Vodováhou kontrolujeme podloží budoucího záhonu. Každá nerovnost nám může později zkomplikovat stavbu a záhon zdeformovat.

Vybudujte si vyvýšený záhon

Kontrolní seznam

Materiál

  • betonové Z-bloky 215 Kč/ks
  • čepičky 128 Kč/ks
  • stavební lepidlo 90 Kč/pytel
  • štěrk 207 Kč/pytel
  • nopová fólie 415 Kč/balení
  • rostliny cca 4 000 Kč

Nářadí

  • kolíky, vodováha, hrábě, štětec
  • zednická lžíce, gumové kladivo

Postup práce

1 Vyčistíme a zarovnáme plochu pro stavbu vyvýšeného záhonu. Vykolíkujeme plánovaný půdorys záhonu.

vyvýšený záhon

2 Po obvodu záhonu vybereme pás země široký 20 cm a hluboký 5 cm. Vytvoříme tak rýhu, kterou zasypeme po celém obvodu vrstvou štěrku.

vyvýšený záhon

3 Dílce si nejprve na zkoušku rozložíme tak, abychom sestavili kompletní obvod půdorysu. Pokud všechno „sedí”, jak má, můžeme začít budovat.

vyvýšený záhon

4 Základní kámen – první blok – je důležité uložit co nejpřesněji. Od něj potom ukládáme další bloky po obvodu, dokud celý obvod neuzavřeme.

vyvýšený záhon

5 Před nanesením stavebního lepidla na každou řadu si nejprve několik bloků důkladně navlhčíme. Lepidlo se tak spolehlivěji uchytí a déle vydrží.

vyvýšený záhon

6 Stavební lepidlo vymícháme na hustotu, jakou má malta, a nanášíme na mokrou plochu lžící tak, aby tvořilo silnější vrstvu.

vyvýšený záhon

7 Před tím, než dílec přiložíme k podkladu s lepidlem, ho ze spodní strany rovněž navlhčíme. Stačí štětec namočený v kbelíku s vodou.

vyvýšený záhon

8 Z-bloky ukládáme postupně za sebou, po řádcích. Každý musíme přiklepnout gumovým kladivem, aby lépe přilnul k lepidlu a stabilněji „sedl“.

vyvýšený záhon

9 Lepidlo nanášíme tak, že bodově vyplňujeme vnitřní okraj zídky, aby přeteklé lepidlo nestékalo po vnějším obvodu záhonu.

vyvýšený záhon

10 Při zdění je důležité provazování dílců, ale při práci se „skládačkou“ dílce do sebe přirozeně zapadají. Dáváme však pozor, aby se nevytvářely mezery.

vyvýšený záhon

11 K ukončení vyvýšeného záhonu použijeme krycí desky, tzv. čepice. Jsou o něco širší, díky čemuž vytvoří lem. Ten zkontrolujeme vodováhou.

vyvýšený záhon

12 Zevnitř zatřeme spáry a lepidlo necháme několik hodin vyschnout. Potom odizolujeme stěny od zeminy po celém obvodu nopovou fólií.

vyvýšený záhon

13 Nopovou fólii přichytíme u stěn záhonu a můžeme navážet zeminu. Ideální je zahradnický substrát, ale může být i kvalitní ornice.

vyvýšený záhon

14 Zeminu upěchujeme a na připravený záhon rozmístíme rostliny. Do vykopaných jamek přidáme mykorhizní houby a rostliny zasadíme.

vyvýšený záhon

15 Vysazené rostliny nakonec zalijeme, a až voda vsákne, zarovnáme povrch půdy a celou výsadbu nasteleme dřevní štěpkou.

vyvýšený záhon

16 Rostliny se rozrostou a splní svou funkci. Kryptomerie zakryje alespoň zčásti okna v sousedství a drobné keříky budou bohatě kvést.

vyvýšený záhon

Text a foto: František Laššák
Realizace František Laššák, Ludovít Kunovič
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů