Dílna a hobby

Přišel čas vyhnat z dílny elektrické hady

Podzimní a zimní měsíce jsou dobou, kdy to správný chlap zabalí na zahradě a přesune se do garáže, dílny nebo ateliéru. Aby udělal to, na co v létě nezbýval čas. Tedy opravil něco v domě nebo na autě, vyrobil nové poličky, které manželka urguje už od jara a zrenovoval skříňku, která by se tak krásně hodila do předsíně. Stále je na čem dělat…

AKU nářadí Greenworks

Ať už realizujeme své plány a nápady v rodinném domě, na chalupě nebo na chatě, vždy ke všemu tomu řezání, broušení, vyřezávání, hoblování, šroubování nebo leštění potřebujeme širokou řadu nejrůznějšího nářadí. Jinými slovy výkonné a spolehlivé pomocníky, bez nichž by to prostě nešlo. A co si budeme říkat, každý mužský je na dobrou výbavu dílny, svého království, náležitě hrdý.
Obchody jsou nejrůznějšího elektrického nářadí plné. Ale stačí se jen trošku lépe podívat a člověk zjistí, že se objevil nový trend. A tím je AKU nářadí, které zažívá doslova celosvětový boom. Důvodů je celá řada.

AKU vrtačka Greenworks
AKU vrtačka Greenworks G24DD se stane vašim nepostradatelným pomocníkem. Zvládne vrtání i přesné utahování šroubů díky možnosti nastavení utahovacího momentu. Je vybavena rychloupínacím sklíčidlem, dvěma stupni rychlosti a přepínáním směru vpřed/vzad.

Kabely už ne

Prvním a nejviditelnějším rozdílem mezi klasickým elektrickým nářadím a AKU nářadím je, že akumulátorem poháněná technika nepotřebuje být ke svému provozu trvale připojena nepraktickým elektrickým kabelem k zásuvce.
„Pokud si do dílny pořídíte třeba vrtačku, okružní či přímočarou pilu, pilu ocasku, oscilační, excentrickou nebo úhlovou brusku, vrtací kladivo, rázový utahovák a další z plejády moderního AKU nářadí, vždy si spolehlivě vystačíte s jednou akumulátorovou baterií pro všechny druhy nářadí,“ vysvětluje Karel Hromada, který je expertem na dílenskou i zahradní AKU techniku ve společnosti Mountfield.

AKU přímočará pila
AKU přímočará pila Patriot 18V je robustní stroj pro přesný řez dřevem i kovem. Má masivní slitinovou převodovou skříní a pogumované držadlo pro komfortní a pevný úchop. Pila je vybavena laserovým pravítkem a mechanismem úhlové aretace, umožňujícím boční posun základny.

Z dílny tedy zmizí otravné kabely a prodlužovačky, o které člověk stále zakopává a které se všude kroutí jako klubka hadů. Jediné, co potřebujete, je nabíječka, která může mít v dílně své trvalé místo a nebude tak nikde překážet. I to je důvod, proč si začínající kutilové, kteří si nově vybavují dílnu pořizují už jen AKU nářadí a staří machři svou flotilu postupně obměňují – za vysloužilé kabelové nářadí volí moderní AKU.

Baterie 21. století

Za strmě rostoucí oblibou AKU techniky stojí samozřejmě technický pokrok. Dřívější niklové bateriové články totiž nahradily moderní lithium iontové baterie Li-on, které jsou výrazně výkonnější a vydrží na jedno nabití pracovat mnohem déle!

AKU úhlová bruska
AKU úhlová bruska Greenworks G24AG je kompaktní a praktická. Pogumované tělo a přídavná rukojeť, poskytují jisté a pevné uchopení.

A jak vyzdvihuje Karel Hromada, díky vyšší kapacitě umí lithium-iontové baterie uchovat až čtyřikrát více energie než starší typy baterií. Jejich relativně vysoká kapacita je přitom uložena do malého „obalu“, takže baterie mají mnohem nižší hmotnost. Navíc postrádají neoblíbený paměťový efekt, nemusí se tzv. „formátovat“ a netrpí téměř žádným samovybíjením, dalším vylepšením oproti starším typům baterií je, že dokážou udržet svůj výkon v průběhu vybíjení konstantní.
Li-on články pro AKU nářadí jsou znovu nabity během několika desítek minut, takže pro běžnou kutilskou činnost v dílně bohatě stačí.
Pokud však potřebujete pracovat celý den bez přestávky nebo se dokonce drobným řemeslem živíte, vyplatí se mít baterie dvě, s jednou pracujete a druhá se dobíjí, a tak pořád dokola.

AKU hoblík
AKU hoblík Patriot 18V si oblíbí vášnivý truhlář i domácí kutil. Zvládá nejen rychlé a důkladné hoblování, ale také vyřezávání polodrážek a skosení hran. Má nastavitelnou hloubku záběru.

Volba výkonu

Snad největší předností AKU techniky je ta, že je k dispozici na výběr široká škála strojů v různých výkonových řadách, přičemž nejběžnější jsou řady 24, 40 a 60 voltů.
„Například v naší řadě Greenworks 24 V je to hned 21 výrobků. Vedle mnoha typů dílenského nářadí zahrnuje tato řada i zahradní techniku, jako jsou třeba sekačky, řetězová pila, plotové nůžky nebo i fukar na listí a jiné nečistoty. A stále platí, že všechny stroje v této řadě lze bez ohledu na druh pohánět jednou jedinou baterií,“ říká Karel Hromada z Mountfieldu. A dodává, že jednotlivé stroje si lze samozřejmě dokupovat postupně.

výměna baterie v AKU nářadí
Výměna baterie mezi jednotlivými stroji nebo její přesun do nabíječky, je dílem okamžiku.

U každé řady si člověk může navíc vybírat z několika typů baterií, většinou s kapacitou 2 / 4/ 6 nebo dokonce 9 Ah, což je nejsilnější nezádová Li-on baterie na trhu v řadě 40 V. Nabíjení je velmi rychlé, například s rychlonabíječkou je hotovo v řádu pár desítek minut. A jistě zaujme i další skutečnost, že při správném zacházení mají tyto baterie životnost i více než 10 let.

Více informací o cenách a produktech najdete na www.mountfield.cz.

ZDROJ: PR článek společnosti Mountfield