Dílna a hobby

Jak vyrobit podpalovač z korkových zátek + 7 zlepšováků do dílny a domácnosti

Osum skvělých vychytávek do dílny a domácnosti.

8 zlepšováků do dílny a domácnosti: jak vyrobit podpalovač z korkových zátek

Prodlužte štětcům životnost

Štětiny na štětcích se obvykle po vyčištění a vyschnutí zkroutí a neforemně roztáhnou. Abyste se tomu vyhnuli, měli byste je vhodně skladovat. Nejlepší způsob, jak je bezpečně uložit, je uložit je do obalů, v nichž jste je koupili. Pokud už obal nemáte, tvar štětin udržíte i tím, že je zabalíte do papíru a zpevníte gumičkou.

Jak prodloužit štětcům životnost

Karton chrání podlahy nejlépe

Při malování pokojů se na podlahy většinou pokládají staré textilie, vlnité papírové lepenky nebo fólie. Ty jsou obvykle příliš velké, kluzké, mají tendenci se nasbírat a můžete o ně zakopnout. Nejideálnějším řešením jsou kartony, které vám zůstaly například po nákupu nábytku. Když je položíte na podlahu, zůstanou pevně ležet u stěny a můžete si je po podlaze pohodlně posouvat nohou, kam potřebujete.

Podpalovač z korkových zátek

Naplňte zavařeninovou sklenici korkovými zátkami, zalijte je minimálně 70% alkoholem a nechte korky pořádně nasáknout alkoholem. Korky budou dobře hořet už za pár dní, ale pro dosažení nejlepších výsledků je nechte namočené alespoň týden. Ujistěte se, že jsou zátky přírodní, ne syntetické.

Jak vyrobit podpalovač z korkových zátek

Příprava stěn urychlí malování

Důsledné přípravné práce stěn před malováním často vyžadují více času než samotné malování, ale vyplatí se. Čím více času strávíte přípravou stěn na novou barvu, tím rychleji je vymalujete. Mytí, vyspravování, broušení a vysávání stěn, stropů, oblepení maskovací páskou jsou činnosti, které byste měli udělat dříve, než vytáhnete váleček nebo štětec.

Zapalovací startér

Pro rychlé vytvoření ohně v krbu nebo grilu je dobré mít po ruce podpalovač. Pokud ho však nemáte, vyrobit si můžete vlastní. Stačí si odkládat nahromaděný prach z textilií zachycený na filtru v sušičce, vložit ho jednotlivě do obalu od vajíček, zalít rozpuštěnou svíčkou a nechať ztuhnout.


Levná drenáž do květináče

Usazování vody na dně květináčů může vést ke hnilobě kořenů. Pokud chcete zabojovat proti tomuto problému, místo drenáže v podobě kamínků nebo keramzitu můžete na dno květináčů použít nastříhané staré hubky. Hubky zadržují vlhkost a vytvářejí potřebný vzduchový prostor pro kořínky rostlinek. Hubka zároveň slouží i jako rezerva vody a udržuje půdu déle vlhkou.

Stop zaschnutí barvy na štětci

Při malování někteří kutilové používají jednorázové silikonové rukavice. Mají nejen čisté ruce, ale také pomocí nich snadno zabrání štětcům vysychat na vzduchu během malé přestávky. Stačí v rukavici chytit štětec za štětiny a rukavici při svlékání z ruky přetáhnout přes mokré štětiny. Nakonec už jen kolem rukojeti stačí obtočit několikrát gumičku a štětec je v bezpečí.

Aby barva na štětci nezaschla

Usazené skvrny od kávy v termosce

Nedokážete se zbavit usazených skvrn od kávy v termosce? Možná tomu neuvěříte, ale nejlépe vám je vyčistí šumivé tabletky na zubní protézy. Stačí do termosky vložit jednu tabletku, zalít ji dvěma hrnky horké vody a nechat několik hodin působit. Potom pomocí kartáče vyčistěte usazené skvrny a termosku vypláchněte čistou vodou. Hotovo!

Text: Marian Drobnica
Foto: redakce, Pinterest/Family Handyman, Jana Komadelová, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů