Chovatelství

RADY PRO PEJSKAŘE

Máte doma psa? Určitě je vám výborným společníkem. Zatímco si ale vychutnáváte jeho pozornost, lásku a oddanost, měli byste se zamyslet i nad jeho potřebami. To, co na první pohled vypadá jako drobný zlozvyk nebo neduh, může být ve skutečnosti vážnější problém.

Pokud se chcete dozvědět, co trápí vaše „kolegy-pejskaře“ (a na co byste v budoucnu mohli narazit i vy sami), přečtěte si jejich dotazy a odpovědi odborníka.

Máme starost o psí slečnu, která je v posledních týdnech velmi nepokojná – v průběhu dne i v noci několik minut vytrvale kňučí, a to navzdory tomu, že má dostatek všeho, co potřebuje, a věnujeme jí dost pozornosti i času. Budou jí čtyři měsíce, je veselá, ale roztržitá.

Pokud jste zpozorovali, že se fenečka v poslední době zajímá o hryzání hraček nebo kostí, ve kterém se snaží najít úlevu, je to signál, že se dostala do fáze, kdy mění svůj mléčný chrup za trvalý. To se u štěňat děje přibližně od třetího měsíce a podle povahy a plemene reaguje každé na bolesti (které tuto výměnu provázejí) odlišně. Ve veterinární lékárně nebo v chovatelských potřebách jsou k dostání zklidňující a chladivé gely, které mohou neklid trochu zmírnit, nejdůležitější je však výměnu zubů překonat co nejrychleji. Pořiďte štěňátku nové žvýkací hračky a tvrdé příkrmy, díky kterým zuby vypadají rychleji. Víc hry a zábavy pomůže vašemu štěňátku na bolest aspoň chvíli zapomenout.

pejsek čivava

Jsme senioři a z útulku jsme si přivedli staršího pejska, kterému vyhovuje náš klidný panelákový režim. Stal se členem naší domácnosti. Když máme radost, raduje se s námi, když nás trápí stáří, jakoby dolehlo i na něj. Zdá se nám však, že se vyhýbá pohybu, jakoby měl revma. Je něco takového u psů možné?

S vyšším věkem dochází u všech psích plemen ke změně metabolismu, která se může projevit i tím, že jejich klouby nejsou dostatečně vyživované. Ani při stravování se kvalitním krmivem nedokáže organismus vytvořit dostatek kolagenových peptidů, potřebných k obnově chrupavek, vaziv, šach a kostí. Ty můžete nahradit přípravky typu Gelacan, které obnoví narušenou rovnováhu. Už po dvou týdnech bude pejsek pohybově zdatnější a jeho pohyblivost se může ještě v průběhu několikatýdenní kúry podstatně zlepšit. To se však projeví i v jeho vyšších nárocích na pohyb, který mu budete muset dopřát, aby netrpěl stresem.

Našeho pejska se snažíme cvičit od útlého štěněcího věku a až dosud se nám to s úspěchem dařilo. V poslední době jakoby ale začal trucovat. Odmítá vykonávat povely, které plnil s radostí, a zdá se, jakoby nám to někdy dělal natruc. Z poslušného psa se stává neposlušník. Děláme něco špatně, nebo ho málo trestáme za neposlušnost?

 

Chyba není ve vás, jen jste nebyli připraveni na příchod pejskovy puberty. Pes se přibližně ve věku osmi měsíců začne na svět okolo sebe dívat odlišným způsobem. Jeho rebelie je pouze pokusem o změnu postavení ve smečce. Zatímco doposud se vám podřizoval, nyní si hledá cestičku, jak by se mohl stát vůdcem. Není třeba ho trestat ani se na něj hned zlobit. Stačí jen změnit taktiku tak, abyste vždy dokončili povel, který mu dáte. Ať už to bude rozptýlením, kouskem jídla, nebo tím, že po jeho „rozmaru“ na několik vteřin ztuhnete, abyste na sebe opět připoutali jeho pozornost. Jeho pubertální chování se v průběhu krátkého času vytratí a vy uvidíte opět výsledky své dosavadní snahy.

pejsek stříhání drápků

Srst našeho pejska je v letních měsících lesklá, hustá a hladká, ale od konce podzimu se začne její stav zhoršovat, což trvá několik měsíců, skoro až do jara. Řídne a je lámavá. Přitom máme aktivního pejska, s nímž trávíme hodně času venku. Vyloučili jsme stres, zkoušeli jsme vitaminy a speciální přípravky na srst, ale nic nepomáhá.

Není pochyb, že kolísavá kvalita srsti může souviset s výživou, obzvláště pokud jde o větší plemeno. Dlouhodobě chladné počasí – především při aktivním trávení volného času venku – zvyšuje nároky na kvalitu stravy a její složení. To, co postačí na udržování zdraví v teplé části roku, může být v zimních měsících slabou dávkou. Pokud důsledně dodržujete stravovací návyky tak, aby byly vyvážené s aktivitou, ale spolehnete se výhradně na granule, měli byste pejskovi v chladných měsících roku dopřát teplé vařené jídlo s vyšším podílem bílkovin. Kousky vařeného hovězího masa, kosti a přídavek rostlinných tuků mu pomůžou získat energii. Chovatelé, kteří mají psy celoročně ve výběhu, jsou zvyklí měnit krmné dávky už na podzim tak, aby pomohli svým miláčkům vytvořit tukové zásoby na zimu. To však při chovu v bytě není nutné.

pes a granule

Naše fenka trpí spontánního průjmy, které najednou přicházejí a odcházejí i navzdory tomu, že důsledně dbáme na výběr krmiva. Veterinář nezjistil žádné poruchy, nemáme malé děti, které by za našimi zády porušovaly její stravovací režim. Co máme dělat, abychom doma opět obnovili hygienu?

Pokud je fenka fyzicky v pořádku a její krmení je přiměřené s ohledem na její zdravotní stav, mohla by pomoci úprava mikroflóry v jejím trávicím systému. Právě tady dochází k nerovnováhám, které mohou vznikat bez jakéhokoli varování. Většinou však nemají negativní vliv na zdravotní stav psa. Doporučujeme zakoupit v prodejně s veterinárními léčivy nebo v chovatelských potřebách probiotické přípravky, určené pro psy. Jde o bakterie, které osídlí trávicí trakt, a pomohou tak dosáhnout rovnovážného stavu (podávají se v krmné dávce nebo ve vodě). Takováto léčebná kúra s následným pravidelným preventivním dávkováním by mohla pomoci. Jak vám nezbyde nic jiného, než se s fenkou přestěhovat do rodinného domu, kde bude mít k dispozici celodenní výběh.

Připravila Marcela Gígeľová, časopis USS

Foto Thinkstock