Chovatelství

Nenechte papoušky, aby se trápili

Hlouček lidí postává u voliéry s papoušky; jsme v obchodě s domácími mazlíčky, je krásný, slunečný den a paprsky jemně ozařují barevné zdobení ptačích křídel. Malý Toník, který stojí nejblíže šedému žakovi s červenými ocasními pery, horlivě opakuje: „Áááhoj, řekni ahoj.“ Papoušci ale mlčí. I papoušci totiž mají svou hrdost, svoje nálady, a nebudou nám dělat skopičiny na písknutí.

Připravila: Lucie Sedláková, foto: Štěpán Luťanský

Schopnost papoušků napodobovat zvuky a lidskou řeč je bravurní a zde v obchodě, kde denně slyší mnoho zvuků, se dávno mluvit naučili. Avšak pokud chceme uslyšet krásný exotický přízvuk jedněch z nejchytřejších ptáků a prohrábnout se v jejich sametových pírkách, musíme si nejdříve získat jejich náklonnost a důvěru. Jen tak nám s radostí vykouzlí úsměv na rtech svou hravostí a šikovností. Proto chystáte-li se vydat do nejbližšího obchodu se zvířaty či za chovatelem papoušků pro svého nového kamaráda, ještě vteřinku počkejte. Společně si totiž nejdříve probereme základní pravidla a nezbytnosti, které byste měli znát.

Parťák nebo dekorace?papousek2

Pestrobarevné papoušky si většinou pořizujeme ze dvou důvodů. Nejčastěji asi hledáme zvířecího partnera pro svůj každodenní život nebo si prostě pořizujeme doplněk do bytu. Obě dvě možnosti jsou možné, důležité je si ale stanovit, co od vzájemného vztahu očekáváme, jakého druha hledáme a podle toho se k novému přírůstku do rodiny chovat.

Je totiž potřeba si uvědomit, že většina papoušků špatně zvládá změny – dokonce i takové, které se jich jakoby vůbec netýkají. Jsou rovněž velmi citliví na jakékoli pocity, se kterými k jejich kleci přicházíme. Mají rádi klid a vyrovnanost. Jakmile totiž přijdou do rodiny, do které za pár měsíců přibude lidské miminko, nemusí se z toho vyklubat nic dobrého. Papoušky to dokáže úplně vykolejit! Někdy stačí, když jim vyměníte starou klec za novější a krásnější voliéru. Z hlediska chovatele změna k lepšímu, ale z papouščího…? Problémy mohou nastat v důsledku jakékoli změny, ale také a především z atmosféry plné hádek a breku. Vůbec nejhorší zranění na papouščí duši napáchá ten, kdo si jich nevšímá. Tyhle opeřence totiž můžeme přirovnat k lidem, protože svou psychikou se nám doopravdy podobají. Také je někdy rozhodí i nepatrná maličkost – stejně, jako mnohé z nás…

Hrozí i sebepoškozování

Pokud tedy dokážete zaručit svému budoucímu společníkovi relativní klid a pohodu, můžete se již chystat na nákup nezbytného vybavení, jako jsou klec, miska na vodu a potravu, bidýlko, minibazén, sépiová kost a hračka. Poněkud složitejší ale o to důležitější je volba vhodné potravy. Možná si řeknete, že jim stačí nasypat směs pro ptactvo do mističky, občas přihodit nějaký pamlsek z lidského jídla a je hotovo, ale to byste se spletli…

Jak již víme, papoušci trpí častým stresem. Stres vyvolaný hádkami a negativním prostředím může zapříčinit nehezkou podívanou. Jakmile se totiž barevný opeřenec necítí psychicky fit a – teď pozor – nemá správnou stravu anebo je nemocný, začne se postupně sebepoškozovat! Trhá si peříčka, klove se do masa, snaží si působit všemožnou bolest, aby tu vnitřní přehlušil. Proto čtěte pozorně a nenechte papoušky, aby se trápili!

papousek1Příprava potravy

Není zas tak složitá, jak by se s ohledem na její důležitost mohlo zdát. (Existuje samozřejmě i mnoho hotových směsí, ale doporučuji připravovat papouškům potravu doma.) Obecně lze říci, že krmivo by mělo představovat plnohodnotnou vyváženou stravu, co možná nejlépe kopírující přirozený život papoušků v pralese. Mělo by udržovat opeřence nejen v kondici, ale i v mentální pohodě. Základ každého papouščího menu tvoří nenahraditelná semena. Vedle toho sezobou jakékoli ořechy, nicméně určitě byste je měli obměňovat, aby strava nebyla stereotypní. Velkou pozornost ale věnujte tučným slunečnicovým semínkům nebo vlašským ořechům. Těch by mělo být minimálně. K zrninám do mističky nakrájejte různé druhy ovoce a zeleniny (jablka, hrušky, mrkev). Vašemu miláčkovi postačí hrstka této směsi na celý den, stačí ji občas obohatit pamlskem v podobě různých plevelů či naklíčených zrn. Stále ale pamatujte na dietní krmivo. Předejdete tím mnoha nepříjemnostem.

Mistři slov i zvuků

Každý, kdo si pořídí papouška, netrpělivě čeká na okamžik, kdy po něm opeřenec začne opakovat slova. Papoušci žako a ara, a taky andulky jsou na to mistři. Dokážou s převahou zopakovat třeba celou televizní estrádu či včerejší hádku s partnerem. Korely si zase pro změnu zapamatují jakýkoli zvuk, a tak vás při vstupu do bytu může klidně přivítat třeba lev, hlasem připomínající skutečného. Nacházíte se totiž mezi obdivuhodnými herci, skvostnými dabéry. Pomoci jim s jejich nadáním však dokážete jen poskrovnu. Jediné, čím můžete přispět, je chovat se trpělivě a být ve stálém kontaktu s papouškem. Věnujte se mu a při učení se mu dívejte do očí. Doopravdy nestačí jen pustit připravenou nahrávku, nechcete-li za pár hodin otráveně mžourat nad nic nechápajícím ptáčkem. Chovejte se tak, jak chcete, aby bylo zacházeno s vámi.

Papouščí porodypapousek3

Chtěli byste v papouščí voliéře časem spatřit roztomilá malá robátka? Nebojte, samotná příprava není nic těžkého. Nejdůležitější je, udržovat budoucí maminku v klidu a mít po ruce papouščího partnera. V době lásky si nemůžete nevšimnout jejich narůstávající náklonnosti. Něžně sedají společně na bidélku, uzobávají společně z mističky. Neustává-li láska, je čas na pořízení budky, kde páreček zahnízdí. Celý proces odchovu mláďat papoušků přitom platí za velmi citlivý. Vajíčka by se určitě měla nechat celou dobu na místě, dokud se nevyklubou malí papoušci. Určitě není dobré mláďata krmit, vše nechte na matce. Jestliže váš papoušek působí šťastně a bezstarostně, snůška vajec a jejich líhnutí by měla projít bez problémů. V každém případě buďte trpěliví a velmi opatrní.

Článek z časopisu Recepty prima nápadů č. 3/2012.