Chovatelství

Jak a čím krmit svého malého mazlíčka

Kvalitní krmení je naprostým základem správného růstu a vývinu psa. Zdravý růst a vývoj dává základ pro celý další život psa. Volba vhodného krmiva pro štěňata tedy zasluhuje velkou pozornost.

krmivo pro štěnata

Správná výživa pro štěňata

Pořídili jsme si štěně rhodéského ridgebacka. Chtěli bychom mu dát vše, co takový pejsek potřebuje. Můžete nám poradit, jak by měla vypadat jeho krmná dávka a čím bychom ho měli krmit?

Pro uvedeného psa je nejvhodnější krmivo pro mladé psy velkých a obřích plemen, jako například Brit Care Junior Large Breed. Toto krmivo vhodným způsobem zpomalí růst štěněte tak, aby se omezil výskyt poruch vývoje kloubního aparátu (pes přibírá na váze konstantně), a zároveň zajistí dostatek bílkovin pro správný vývoj všech tkání – kostry a svaloviny. Doporučená značka krmiva je navíc spolehlivě hypoalergenní, což zamezuje výskytu potravních intolerancí a alergií.

Krmnou dávku (uvedenou na obalu) je dobré rozdělit na 3–4 dílčí dávky podávané v pravidelných intervalech v prů­běhu dne (večerní dávka může být trochu větší, aby pes šel spát s plným žaludkem). Je nutné zajistit dostatek klidu po nakrmení, aby nedošlo k torzi žaludku, nezbytný je samo­zřejmě i celodenní přístup k pitné vodě.


krmivo pro štěnata

Máme doma psa a kočku a navzájem si chodí ujídat z misky, jak je to odnaučit, vadí případně, že pes jí kočičí stravu a naopak?

Kočku jen těžko něčemu odnaučíte. Tady jedině pomůže zamezení přístupu k plné psí misce. Psovi musíte dát dostatečně najevo, že dělá něco, co si nepřejete z pozice vůdce smečky. Kočce psí potrava nevadí, maximálně u ní můžete zaznamenat nepříznivé změny kondice. Dlouhodobý příjem kočičí stravy pro psa není vhodný. Krmivo pro kočky obsahuje mnohem víc bílkovin než krmivo psí. Nadbytečný přísun bílkovin u psa může vyvolat problémy s játry, ledvinami, může se vyskytovat průjem atd. Proto je nasnadě takovou situaci řešit.

V poslední době často slýcháváme o způsobu výživy pejsků BARF, tedy přirozeném přijímání čerstvé potravy. Krmím svého jezevčíka granulemi. Neměl bych mu také dopřát čerstvé maso?

Krmení psů syrovými produkty je nyní skutečně velmi módní, výhodou je bezesporu chuťová atraktivita. Jistě neexistuje pes, který by upřednostnil granule před čerstvým lososem. Na druhou stranu při výživě „Born Again Raw Feeder“ (BARF) jen velmi těžko dodržíte vhodný poměr energie, bílkovin, který je nutný pro optimální „fungování“ organismu. Velmi často je pak některá živina v nadbytku a jiná naopak v nedostatku. Při použití doma připravované stravy se nedá dodržet správné dávkování krmiv, zvířata jsou často překrmována, což vede k nežádoucímu tloustnutí. Dalšími argumenty proti barfování jsou vyšší cena a časová náročnost. Pokud svého jezevčíka budete krmit komplexním suchým krmivem pro malá plemena v superprémiové kvalitě, uděláte maximum pro jeho zdravou výživu.

krmivo pro štěnata

Očekáváme náš první vrh štěňátek. Je nutné nějak měnit stravu pro březí fenu?

Vhodná krmiva pro březí fenu, krmiva určená pro štěňata, dávají potřebné živiny i plodu v děloze. Ideálně je několik posledních – zhruba deset – dní před porodem matka krmena granulemi, na které bude posléze převedeno i štěně. Plod krmivo v závěru březosti už vnímá a jeho organismus si postupně na konkrétní obsah zvyká. Tento typ speciálního krmiva je vhodný i pro kojící fenu, jejímž prostřednictvím se pouto štěněte k vhodnému krmivu dále upevňuje. Nejde přitom jen o složky obsažené v mateřském mléce, ale i o chuť slin a dech feny, která štěně pravidelně olizuje. S koncem laktace feny můžete přejít zpět na původní krmivo.

Připravil: redakce ve spolupráci s firmou Vafo
Foto: isifa/Shutterstock