Atlas

Tesařík jalovcový (usychání tújí)

V posledním období často dochází k usychání tújí. Suché a hnědé větvičky jsou častým problémem. Může za to tento škůdce.

tesařík jalovcový
Tesařík jalovcový (Foto: Shutterstock)

Projevy

Škůdce identifikují žloutnoucí, hnědé a opadávající větvičky tújí nebo jalovců. Ty se často vyskytují na povrchu půdy v okolí dřeviny. V opadaných větvičkách je možné najít vyžranou chodbičku, někdy i samotné brouky. Napadá starší a oslabené jedince a škodí zejména během letních měsíců.

Chemická ochrana

Osvědčený, při masivním rozšíření, je postřik přípravky proti žravým škůdcům, například přípravek Karate ZEON 5 CS. Ošetření je potřeba vícekrát zopakovat, nejlépe v odstupech 14 dnů. U starších dřevin však může být ošetření technicky problematičtější.

Prevence

Výběr slunečných a vzdušných míst, vyhýbání se přehuštěným výsadbám, přiměřená závlaha a každoroční doplnění živin. Sběr suchých a opadaných větviček. Pravidelná kontrola rostlin a zasáhnutí v případě masivnějšího výskytu.

tesařík; túje; jalovce; žluté větvičky; opadané větvičky; chodbičky ve větvičce; nerovnoměrné žloutnutí; brouci; usychání tújí; suché větvičky; škůdce na túji