Atlas

Akarinóza (kadeřavost) révy (kadeřavé listy révy)

Zakrslé výhonky révy a zkadeřené listy mohou způsobovat roztoči. Poškození listu je dobře viditelné v proti světlu.

akarinóza révy
Akarinóza révy (Foto: Shutterstock)

Projevy

Poškození způsobují roztoči z čeledi Eriophyidae, zejména hálčivec révový. Dospělí jedinci přezimují v blízkosti puků nebo v různých prasklinách v kůře, na jaře začínají být aktivní. Pozorovatelné jsou drobné vpichy – místa sání škůdců, které odhalíme při pozorování proti světlu. Postižené rostliny mívají zakrslé výhonky a zkadeřené listy. Při opakovaném napadení rostliny slábnou, jsou náchylnější k chorobám a škůdcům, v zimě snadněji namrznou a hrozí i jejich uhynutí.

Chemická ochrana

Potřebný je preventivní postřik révy v období pučení sirnatými přípravky nebo krátce po vypučení přípravky určenými na předjarní postřik ovocných dřevin a révy. V první fázi je možné použít přípravky Kumulus WG a Thiovit Jet, v druhé Ortus 5 SC.

Ekologická ochrana

Použít je možné dravé roztoče, například druh Typhlodromus pyri, kmen Mikulov.

Prevence

Každoroční řez, správná výživa a precizní výběr pěstitelského místa. Důsledná kontrola zdravotního stavu révy a řešení problémů v počátečních stadiích.

akarinóza révy; roztoči na révě; hálčivec révový; vpichy na listech révy; zakrslé výhony révy; zkadeřené listy révy; škůdce révy; réva; hrozno; roztoči