Atlas

Pihovitost jablek (hnědé skvrny na jablkách)

Hnědé skvrny zasahující do dužiny jablek – to je pihovitost. Jedná se o fyziologickou poruchu a řešením je ošetření stromu vhodným hnojivem.

pihovitost jablek
Pihovitost jablek (Foto: Shutterstock)

Projevy

Jde o poruchu fyziologického charakteru. Příčinou je nedostatek přístupného vápníku v půdě. Problém se opakuje v sušších a teplejších letech s minimálním množstvím srážek. Může se vyskytnout u stromů, které jsou pěstované na půdách vydatně hnojených maštalním hnojem a trusem drobných domácích zvířat. Pihovitost nepoškozuje všechny odrůdy jabloní. Projevuje se na plodech tmavě zelenými promáčklinami, pod nimi jsou hnědé ostrůvky odumřelého pletiva dužiny.

Chemická ochrana

Není potřeba.

Ekologická ochrana

Proti pihovitosti je potřeba udělat více opatření, zejména aplikovat listová hnojiva s vyšším obsahem vápníku, např. Wuxal Calcium, Florasin Calcium Plus, Wuxal Aminocal, Fruton Ca. Zabraňují vzniku fyziologické skvrnitosti, tzv. pihovitosti na plodech, zlepšují hospodaření s vodou a skladovatelnost.

Prevence

Výběr odolnějších odrůd, precizní výběr pěstitelského místa, správný přísun vláhy, přihnojování, a to i doplňkové, listovými hnojivy s vyšším obsahem vápníku, pravidelný řez jabloní, realizování probírky plodů.

pihovitost jablek; pihatá jablka; skvrny na plodech jabloní; skvrny na jablkách; hnědé skvrny na jablkách; hořká skvrnitost; choroby jabloní; jabloně