Atlas

Sazovitost jablek (šedé skvrny na jablkách, špinavá jablka)

Šedé až černé fleky na jablkách, které se dají při umývání jemně houbičkou setřít, způsobuje houbové onemocnění sazovitost.

sazovitost
Sazovitost (Foto: Shutterstock)

Projevy

Onemocnění, které se kromě jablek vyskytuje zřídka i na hruškách, způsobuje parazitická houba Gloeodes pomigena. Typické jsou tmavě hnědočerné skvrny na povrchu plodů. Skvrny mají nepravidelný tvar, a s tím jak jsou plody větší, jsou rozšířenější. K rozšíření přispívá i vlhké počasí, nedostatek světla na místě růstu a špatné proudění vzduchu. Na kvalitu plodů choroba nemá výraznější vliv, ale napadené plody nejsou vhodné na skladování.

Chemická ochrana

Preventivně je možné použít přípravky proti strupovitosti jabloní, například Polyram WG, Chorus 50 WG nebo Qualy 300 EC. Potlačují i toto onemocnění.

Ekologická ochrana

Udržování prosvětlené koruny. Z ekologických přípravků chorobě brání například Flora Vita Citro, NovaFerm Sirius, Imunofol či PREV-B2.

Prevence

Nutné je dodržet mezi vysazenými stromy dostatečné rozestupy, potřebný je výběr světlého stanoviště s kvalitním prouděním vzduchu, přiměřený výživový režim, pravidelný zimní, případně i letní řez, a prosvětlování korun, nezanedbávání předjarního postřiku.

sazovitost jablek; nepravidelné skvrny na plodech jabloní; skvrny na jablkách; jabloně; choroby jabloní; tmavé skvrny na jablkách