Atlas

Americké padlí (bílý povlak na angreštech)

Zpozorovali jste bílý povlak na listech angreštů? Jedná se o americké padlí. Toto houbové onemocnění je u angreštů velmi časté. Jak mu předcházet?

americké padlí
Americké padlí (Foto: Shutterstock)

Projevy

Onemocnění způsobuje houba Sphaerotheca mors uvae, většinou je zodpovědná za úplné znehodnocení plodů. Charakteristické je husté bílé podhoubí na plodech angreštu, které později získává tmavě hnědé zbarvení. Následně se v podhoubí vytvářejí plodničky houby, které na napadených částech rostlin přezimují a na jaře se z nich uvolňují tzv. askospory způsobující jarní nákazu. Postižené bývají bílým povlakem i listy či stonky.

Chemická ochrana

První preventivní postřik je třeba zrealizovat před kvetením, druhý po odkvetení a potom ještě asi za 10 dnů. Použít je možné přípravek Discus nebo Zato 50 WG, který ale není dostupný v malospotřebitelském balení.

Ekologická ochrana

Použít je možné fenyklový olej – přípravek HF-Mycol, přípravky Bioton nebo Floravita SiO.

Prevence

Preventivní postřiky ohrožených angreštů je třeba vykonat před kvetením a po odkvetení rostlin, zejména za suchého a teplejšího počasí. Vhodný a přiměřený výživový a závlahový režim, udržování zdravých a vzdušných porostů pravidelným prosvětlovacím řezem.

americké padlí; angrešty; bílé podhoubí; tmavě hnědé fleky na plodech angreštů; bělavé plody angreštů; bílý povlak na listech; choroby angreštů; angrešty