Štěnice: nevítaný suvenýr z dovolené. Jak se proti nim bránit? Zdroj: Shutterstock

Štěnice: nevítaný suvenýr z dovolené. Jak se proti nim bránit?

Marek Konvalinka | 28. 07. 2025

Pokud jste si letos naplánovali dovolenou na Šumavu, v Tatrách, nebo poslední dobou tak módním Polsku, můžete být v klidu. Z těchto míst si jako památku domů přivezete nejvýše pohlednici nebo magnetku na ledničku. Pokud ale míříte za větší exotikou, může se stát, že domů nepřijedete sami.

Mohou vás doprovodit nechvalně proslulé štěnice, kterým se u vás zalíbí. Rády si ve vašem bytě rozšíří rodinný klan a ještě vás budou chodit zdravit v noci. Štěnice domácí je polokřídlý hmyz živící se primárně lidskou krví. Dnes si prozradíme, co proti nim můžete dělat.

Detailní záběr na skupinu štěnic schovaných ve švu bílé matrace, včetně vajíček a tmavých stop.

Štěnice usazené mezi vlákny na matraci.Zdroj: Shutterstock

Štěnice milují lidskou přítomnost

Nezáleží na tom, jestli jste cestovali „low cost“, nebo jestli jste žili v pětihvězdičkovém hotelu. Štěnice mohou žít kdekoliv, jejich výskyt dokonce nijak nesouvisí s hygienickou úrovní prostředí. Odvézt si je můžete v kufru nebo v batohu. Mohou si vlézt do vašeho oblečení. Stačí jim cokoli, co je nasáklé tělesným pachem člověka.

K tomu, aby u vás vznikla celá kolonie tohoto hmyzu, si stačí přivézt jednoho jediného broučka – pokud máte tu smůlu, že jde o oplozenou samici. Už za týden se z jejích nakladených vajíček líhnou další jedinci.

Jak zabránit zavlečení štěnic do vašeho domu

Prevence je základ. Pokud nechcete, aby se z vašeho bytu stalo nechtěná noclehárna pro štěnice, je důležité myslet na ochranu ještě předtím, než se vydáte na cestu. Pevný kufr je lepší než látkový batoh – pevný povrch totiž štěnicím neskýtá tolik možností k ukrytí.

Oblečení si můžete zabalit do uzavíratelných plastových pytlíků. Pokud jde o váš pobyt v hotelu, dejte kufr na stůl nebo na skříň – zkrátka nad úroveň podlahy. Nedávejte jej ho na postel, pohovku nebo koberec.

Předtím, než se ubytujete, si pokoj rychle prohlédněte. Zkontrolujte matraci, rohy postele, zadní stranu čela, případně i noční stolek. Pokud narazíte na tmavé skvrnky, svlečené kůže nebo dokonce pohybující se brouky, ihned informujte recepci.

Po příjezdu domů vybalujte pokud možno v koupelně, ne v ložnici. Oblečení ihned vyperte na vysoké teploty a kufr důkladně vyluxuje, včetně švů a kapes.

Červené svědivé pupínky na kůži způsobené štípnutím štěnic po pobytu na dovolené.

Takto můžete vypadat, pokud si přivezete domů štěnice.Zdroj: Shutterstock

Jak poznám, že mám doma štěnice

Štěnice jsou noční tvorové a během dne se skrývají ve švech matrací, za nábytkem, pod lištami nebo v elektrických zásuvkách. Pokud si ráno na těle všimnete malých, svrbících štípanců v řadě za sebou, zpozorněte. Právě takovýto podpis nechávají za sebou kusadla štěnice.

Dále si můžete všimnout malých tmavých teček na prostěradlech, matracích či stěnách – jde o trus nebo krevní skvrny. Typické jsou také svlečené kůže mladých jedinců. K odhalení jejich skrýše můžete použít baterku a nějaký plochý předmět (například plastovou kartičku), kterým projedete švy matrací a spáry v nábytku. Čím dřív štěnice odhalíte, tím jednodušší bude se jich zbavit.

Štěnice jsem přece jen přivezl(a). Co můžu proti nim dělat?

Nepropadejte panice. Zbavit se štěnic jde, i když je to náročný proces. Váš první krok by měl směřovat k odstranění co největšího nepořádku. Ukliďte vše, co leželo na zemi, a přemístěte postel alespoň 20 cm od stěn. Vyperte ložní prádlo a oblečení na 60 °C a vysušte v sušičce na vysokou teplotu. Matrace, rámy postelí i nábytek pečlivě vysajte a ihned vyhoďte obsah vysavače do venkovní popelnice. 

Doporučujeme použít ochranné potahy na matrace. Utěsněte všechny praskliny a otvory v podlahách, zdech i kolem trubek. 

Pokud chcete použít insekticidy, zvolte ty registrované a určené na štěnice. Nikdy je neaplikujte na pokožku. Výrazně pomůže odborná firma, která má zkušenosti přímo s tímto typem obtížného hmyzu. Ačkoliv vás čeká série ne zrovna příjemných dní, se správným postupem a trpělivostí bude váš byt brzy zase čistý.

Text: Marek Konvalinka
Foto: Shutterstock
Zdroj: https://www.nyc.gov/assets/doh/downloads/pdf/bedbugs/bed-bugs-travel.pdf
https://health.ny.gov/environmental/pests/bedbugs.htm

Atlas

Nejrozšířenější choroby rostlin, škůdci a fyziologické poruchy. Podle čeho je poznáte? Jaká ochrana je účinná?