Zdraví

Chcete dobře spát a ulevit si od bolesti? Zkuste originální polštář, který si sami vyrobíte!

V poslední době se polštáře či polštářky plněné pohankou nebo špaldou těší čím dál tím větší oblibě. A není se co divit. Takové polštářky jsou velmi prospěšné pro naše zdraví. Pokud vás trápí bolesti zad, kloubů či máte problémy s psychikou, určitě byste si měli tento užitečný doplněk do domácnosti pořídit.

Náčrt srdce
Zdroj: Shutterstock

Snad každého z nás čas od času pobolívají záda, svaly, klouby nebo hlava. Ideálním pomocníkem v takových případech jsou polštáře a polštářky plněné špaldou či pohankou, které jsou v posledních letech čím dál populárnější.

Nejenže krásně vypadají a vašemu interiéru dodají ten správný šmrnc, zároveň mají také řadu blahodárných účinků na zdraví.

Vybrat špaldu, nebo pohanku?

Pohanková náplň

Polštářek naplněný pohankou je skvělým pomocníkem pro lidi, kteří trpí bolestmi v oblasti krční páteře. Pohanková náplň se perfektně přizpůsobí tvaru páteře. Ocení ho i jedinci, kteří jsou dlouhodobě upoutání na lůžko, neboť pomáhá předcházet otokům.

Takový polštářek vám ale pomůže i od bolestí zad, svalů, kloubů a při migrénách. Vhodným doplňkem je i pro lidi, které trápí psychické problémy či pociťují únavu, vyčerpání a nadměrný stres. Pohankové polštářky kromě toho zlepšují spánek a jsou nápomocné při bolestech čelistí. Mají také mikromasážní účinky.

Plněný polštář
Zdroj: Shutterstock

Špaldová náplň

Výhodou špaldových polštářků je, že jsou o něco měkčí než polštářky pohankové. Navíc i špaldová náplň má celou řadu neocenitelných benefitů. Špaldové slupky mimo jiné posilují imunitní systém, působí antidepresivně a dokážou člověka zklidnit.

Stejně jako pohankové polštářky jsou vhodné při nespavosti a při migrénách. Nahřáté špaldové polštářky pak ocení lidé, které trápí revmatické bolesti.

Tip: Pokud jste se rozhodli vyměnit klasický polštář na spaní za ten pohankový či špaldový, bude nutné se obrnit trpělivostí. Chvíli potrvá, než si na tento specifický polštář zvyknete. Ovšem radíme  vydržet, neboť účinky špaldových a pohankových polštářů na zdraví jsou výjimečné. Pomoct může i to, že zvolíte kombinovanou náplň a pořídíte si polštář, který je plněn špaldou i pohankou. Samotná pohanka totiž může být pro některé lidi příliš tvrdá.

Polštářek si nahřejte

Pohankové či špaldové polštářky mnohem lépe poslouží, když se nahřejí, jelikož velice dobře akumulují teplo. A jak takový polštářek nahřát? Nejlépe na topení, v elektrické či mikrovlnné troubě nebo na sluníčku.

Teplý polštářek pak můžete přiložit na bolavá místa nebo díky němu můžete prohřát prochladlé končetiny. Nahřátý polštářek ocení také ženy, které trápí menstruační bolesti.

Vyrobte si polštářek doma

V dnešní době je na trhu k dostání spoustu variant pohankových či špaldových polštářků a vybírat můžete i podle toho, aby se vám polštářek hodil jako dekorace do domácnosti. A nutno podotknout, že se nejedná o nijak zvlášť drahou záležitost.

Barevné polštáře
Zdroj: Shutterstock

Nicméně takový polštářek si můžete vyrobit i doma. Nejenže se u toho zabavíte, ale polštářek bude vypadat přesně podle vašich představ.

Co budete potřebovat?

  • Látku – záleží jen na vás, zdali si vyberete nějakou se vzorem, nebo dáte přednost jednoduchosti. Sáhnout byste však měli po látce z přírodních materiálů
  • Pohankové či špaldové slupky
  • Šicí stroj nebo jehlu a nit
  • Nůžky

Postup výroby

  1. Rozmyslete si, jaký chcete, aby měl polštářek tvar. Poté si z látky vystřihněte dva totožné tvary.
  2. Poté oba kusy látky po rubu sešijte k sobě na šicím stroji. Použít můžete i jehlu a nit.
  3. Nezapomeňte na jedné straně nechat otvor, kam nasypete špaldu či pohanku.
  4. Poté polštářek obraťte na líc a naplňte jej.
  5. Na závěr otvor zašijte.

Blahodárné bylinky

Máme pro vás skvělý tip, jak váš pohankový či špaldový polštářek ještě obohatit. Do náplně můžete ke špaldě nebo pohance přidat i sušené bylinky, které polštářek krásně provoní a dodají mu další blahodárné účinky. Oblíbené jsou v tomto směru například levandule, mateřídouška, heřmánek, šalvěj nebo meduňka.

Levandulový polštář
Zdroj: Shutterstock

Fotogalerie

Text: Michaela Míčová
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů