Zdraví

PITNÝ REŽIM: FAKTA, KTERÁ MOŽNÁ ANI NETUŠÍTE

Teploty STOUPAJÍ a proto je na čase oprášit staré dobré téma PITNÉHO REŽIMU, který je důležité dodržovat zejména v létě. Jste si však jistí, že o něm VÍTE VŠE? Zřejmě jste tu a tam zaznamenali, kolik tekutin se doporučuje denně přijmout, ale pravděpodobně už netušíte, že do pitného režimu si můžete započítat i tolik OBÁVANOU KÁVU.

Správný pitný režim vám může pomoci v boji s přebytečnými kily. Dostatek tekutin totiž přispívá k správnému fungování metabolismu a odvodu toxických látek z těla. Nedávná studie prokázala, že ženy jsou citlivější na pokles vody v těle, i když nemají pocit žízně. Při zátěži se ženské tělo rychleji dehydratuje. Ženy mají méně svalů (tudíž i menší podíl vody ve svalech), a proto si tělo musí brát při fyzickém výkonu více vody z oběhu.

Není pravda, že před sportem by se nemělo pít. Vhodné je se před výkonem napít postupně několikrát v menších objemech, např.  4×100 ml. Zvolit však můžete jako zdroj tekutin i šťavnaté ovoce. Náročnou fyzickou aktivitu podpoří nápoje slazené cukrem.

Káva a dehydratace? Není třeba se bát. Na základě rozsáhlých studií bylo prokázáno, že při běžné konzumaci kávy (do 300 mg kofeinu – tj. 5 šálků kávy), k dehydrataci nedochází a kávu je možné připočítat do celkového denního příjmu tekutin.

Při horečce bychom toho měli vypít více, protože horečnaté stavy způsobují dehydrataci organizmu.
1 litr slazené limonády je stejně kalorický jak porce vepřového řízku. Banán zase obsahuje více vody než zmrzlina.
Nedostatečný příjem tekutin může zapříčinit bolesti hlavy, zvýšit únavu, způsobit zácpu či nesoustředěnost
Tu a tam se objevují různé názory na to, kolik tekutin bychom měli denně přijmout a také v jaké formě. Přinášíme vám proto pro ujasnění pár základních a všeobecně uznávaných rad, jak by měl pitný režim správně vypadat.

ZÁKLADY PITNÉHO REŽIMU

Neexistuje žádné přesné pravidlo, kolik byste toho měli vypít. Potřeba tekutin závisí na počasí, vydané energii v práci či při sportu, hmotnosti, věku, složení stravy atd. Obecně však platí, že je ideální přijmout alespoň 1,5-2 litry tekutin denně, a to v létě i v zimě. Denně stačí většinou vypít 1 až 1,2 litru tekutin, protože zbytek do dvou litrů je doplněn vodou přijatou ve stravě (mléčné výrobky, polévky, ovoce, zelenina…). V parném létě je však vhodné vypít ještě o něco více. Nárazové pití je nebezpečné, protože nadměrně zatěžuje ledviny a srdce. Proto je důležité pít pravidelně během celého dne. Základem pitného režimu by měla být čistá neperlivá voda. Vhodné jsou také bylinkové čaje, ředěné ovocné a zeleninové šťávy.

Pokud patříte mezi tu část lidí, která na pravidelný příjem tekutin zapomíná, mohou vám pomoci například filtrační konvice. Ty představují ideální příležitost, jak mít chutnou a čistou vodu z kohoutku stále po ruce a hlavně na očích, a to za pár korun denně.

Foto: Hyundai