Zdraví

Odpočinek má rovinu tělesnou, duševní i duchovní

duševní i duchovní

Naše babičky zatopily v kamnech, postavily na ně hrnec s vodou a než se začala vařit a než vypraly prádlo na valše, bylo půl dne pryč. My zapneme rychlovarnou konvici a pračku a stejně nestíháme. Heslo „Čas jsou peníze“ vystihuje hodnotu, kterou platíme za pojmy moderní současnosti, jakými jsou únavový syndrom, vyhoření, stres a deprese.

Čas je více, než peníze

V práci vám mohou zvýšit plat, ale den bude mít vždycky 24 hodin. Kolik peněz máte, to víte, ale nevíte, kolik máte času. Je dobré s ním opatrně nakládat a naučit se s ním hospodařit, pokud nemáme být neustále ve stresu a unavení. Kvalita odpočinku je úměrná tomu, jak si vážíme svého volného času. A volného času si vážíme, pokud jsme na něčem opravdu pracovali. Věděly to už naše babičky, kterým viselo v kuchyni vyšívání: „Po denní píli odpočinek milý.“ Neustálé odpočívání by nás donekonečna netěšilo, kdo toto nastavení zkouší porušit, je znuděný a otrávený.
Odpočinek si potřebujeme zasloužit a měli bychom vědět, že správně odpočívat je umění: Například jen velmi málo lidí nešidí spánek, který je naprostým základem odpočinku. Bez naplnění této primární potřeby se jen ploužíme dnem a nedá se očekávat, že budeme schopni správně reagovat a pozitivně myslet. V rozhodování unavených lidí hraje největší roli ohled na co nejméně vynaložené úsilí. To brzdí rozvíjení jejich práceschopnosti, osobnosti, talentů, učení i vztahů. Mají zpomalené reakce, a tím jsou ohroženi na silnicích. K únavě se často přidávají bolesti hlavy a tlak za očima, rozostřené vidění a podrážděnost, kterou ještě zesiluje stres z nadměrného pití kofeinových nápojů. Dlouhodobě jde o neudržitelný stav, který přináší potíže v zaměstnání i rodině a vyžaduje úpravu životosprávy.

Podpora kreativitních schopností

Správný odpočinek by nám měl přinést uvolnění a občerstvení, které se projeví kreativitou. Podporuje i naši schopnost činit nová rozhodnutí a dotahovat je dokonce. Z nedostatkem energie se můžeme dlouhou etapu života protloukat se sebelepšími plány a do žádného se nakonec nepustit. Jan Amos Komenský napsal, že „všeliké kvaltování toliko pro hovado dobré jest.“ Tím neměl na mysli lenošení. Pachtit se každý den a neodpočinout si, znamená nezastavit se a nezamyslet se nad tím, o co se snažím a jestli to má ještě smysl – a pokud má, jestli se snažím správným způsobem nebo už to potřebuji dělat jinak. I Pán Bůh sedmého dne odpočinul od svého díla a zhodnotil je slovy „Je to dobré.“ Odpočinek pro člověka neznamená čas, kdy nemusí nic dělat a může ho jen neužitečně zabíjet. Je to příležitost srovnat si hodnoty a říci si, co je dobré a co není. V čem pokračovat, s čím skončit, s čím začít – a jak. Je to čas plodného zastavení, podobný zimě, která připravuje půdu na jaro, aby mohl přijít další růst a úroda. Člověk, který si neodpočine, se zbavuje vnitřního klidu z vědomí, že to, co dělá, má smysl. To ho staví do role příslovečného dobytčete, které je vlečeno do něčeho, o co nestojí, ale nic jiného mu nezbývá. Taková poloha nás obírá o vnitřní sílu a stojí mnoho energie. A je to právě čas odpočinku, který umožní ujasnit si priority, žít se sebou v pokoji a určit, čemu dáme přednost.

Nemá-li růst frustrace

Pokud nenecháme svoji duši takto odpočinout, roste v našem životě pocit frustrace, protože žijeme věci, které žít nechceme. Proto je tak důležité se zastavit a zhodnotit situaci, abychom se mohli správně rozhodovat. Můžeme si například uvědomit, že nám schází čas na to, sejít se s přáteli a zamyslet se, kde ho zbytečně ztrácíme (v obchodech, u televize…). Nebo si uvědomíme, že potřebujeme někomu odpustit. Je to zdravé a osvobozující, ale pokud odpočíváte výhradně u počítače, tak na to nepřijdete. Tento způsob trávení volného času považujeme za odpočinek docela mylně. Neodpočine si tělo a nedochází ani k uvolnění nebo načerpání energie pro duši, jako tomu bývá při čtení knihy nebo poslechu hudby. Naopak, brouzdání po internetu vede k dalšímu vydávání energie v podobě reakcí na podněty, které nijak nebudují naši osobnost. Tím se dostaví nepřiznaný pocit marnosti ztraceného času. Správná relaxace vede následně člověka ke kreativitě, a to je pravý opak toho, co je patrné na lidech, kteří tráví hodiny u monitoru: zvedají se unavení a aktivity většinou odmítají. Pokud u počítače seděli dlouhé hodiny, nic nezažili, s nikým se nesblížili a nic neviděli. Pro naše tělo i duši je lepší jít po skutečném světě kilometr než ho virtuálně celý procestovat. Na jediném kilometru rozhýbeme klouby, prokrvíme mozek, zlepšíme trávení, prodýcháme plíce, uvidíme stromy, ucítíme vůně ročního období, potkáme nějaké lidi a promluvíme s nimi. Ve výsledku mnohem lépe usínáme a jsme skutečně odpočatí, dokážeme lépe myslet a soustředit se.

Zbavit se stresu lze více způsoby

Pokud je příčinou únavy stres a nelze odstranit jeho příčiny, je důležité zařadit aktivity, které vedou k úplnému uvolnění. Můžeme si vybrat kterýkoliv z osvědčených způsobů relaxace: zasadit bylinky, jít na procházku nebo na masáž, na výstavu, posedět s někým v kavárně, fotit přírodu, projet se na kole, číst knížku, naložit se do vany s levandulovou vůní, zahrát si nějakou stolní hru nebo si jít zaplavat… Každý člověk je jiný a každému sedí jiný způsob relaxace. Jsou i různé odpočinkové aktivity, které zbavují stresu a vedou ke kreativitě – například lehká fyzická práce na zahrádce. Plejete záhonek a to vás napadne věcí – kam byste rádi jeli vlakem nebo na kole, co vám vadí a co vás těší, koho chcete vidět, co byste rádi dělali zítra, jakou knížku byste rádi koupili nebo četli, jaký film byste rádi viděli, co uklidíte nebo opravíte, začnete plánovat dovolenou, uvědomíte si, co chcete zkusit – ať už je to nový koláč nebo chodit v sedmimílových botách, či pozvat někoho na společné jídlo. Také se může stát, že začnete poprvé zpívat nebo při pohledu na rostlinku složíte jednoduchou básničku.

Místo kávy Guaranu

Jste-li unaveni dlouhodobě a nic nepomáhá, je důležité se nechat vyšetřit a buďto vyloučit nebo léčit onemocnění, které únavu způsobuje. Mohou to být nemoci srdce, krve, poruchy štítné žlázy, cukrovka, borelioza nebo jiná skrytá onemocnění. Při přechodném nedostatku odpočinku si místo velkého množství kávy (které vede k překyselení žaludku, stresu, bušení srdce a zvýšenému pocení) opatřete raději Guaranu. Můžete ji dlouhodobě používat, oproti kávě má pomalejší nástup (zhruba 60 minut). Dokáže probrat na několik hodin a ještě odbourat stres a zlepšit náladu. Mírně urychluje trávení a tím napomáhá k hubnutí. Ve stavu únavy míváme tendence jíst sladké (a nezdravé) pochoutky. Rychlý nástup účinku je krátkodobý a spojený s rizikem nárůstu závislosti na cukru i přibírání na váze. Místo pamlsků můžeme zařadit do jídelníčku potraviny, které dokáží probudit energii, aniž by prudce zvýšily hladinu cukru: čočku, brokolici, ořechy, mandle, banány, více ovoce, ovesné vločky, i 70% čokoládu.

Připravila: Jitka Chalupová, foto: archiv; vydáno v RPN 5/2014