Cibulové slupky obvykle zcela automaticky vyhazujeme. Jenže to je škoda, protože kdybyste věděli, co my, nikdy byste je už nevyhodili. Jste zvědaví, proč jsou takový poklad? V tomto článku vám to prozradíme, a co více, máme pro vás i řadu tipů, jak je můžete prakticky a efektivně ve svém životě využít.
Cibulové slupky nevyhazujte, je to poklad
Cibulové slupky mají mimořádné vlastnosti. Jde o dobrý zdroj vápníku, hořčíku, železa, draslíku, selenu a chromu. Slupky rovněž obsahují i hodně vlákniny a kvercetinu. Tato poslední složka je rostlinná sloučenina, která má výrazné antioxidační účinky. Výzkumy prokázaly, že mají silné protizánětlivé, antimikrobiální a antibakteriální vlastnosti. Je proto velká škoda je vyhazovat. Zvlášť, když existují dost pestré možnosti jejich využití.
Můžete si z nich vyrobit třeba cibulové koření
Výroba cibulového koření je přitom snadná. Nejprve si předehřejte troubu na 230 ℃. Nachystejte si plech, který vyložte pečícím papírem a potom na něj rozložte slupky od cibule. Vložte do trouby a pečte 30 minut. Takto upečené slupky vyjměte, počkejte, až mírně vychladnou a potom je opatrně nasypte do mlýnku na kávu, kde je rozmělněte na prach. Nasypte ho do sklenice a dobře ji uzavřete. Pak cibulový prach můžete používat k zvýraznění chuti pokrmů.
Cibulové slupky dokáží s rostlinami hotové divy
Když přidáte cibulové slupky do kompostu, budou snižovat nepříjemný zápach tlejících potravin a rovněž budou odrazovat nežádané návštěvníky. Pokud slupky přidáte přímo do půdy, zlepší strukturu půdy, což je důležité pro zdravý růst rostlin. Z cibulových slupek si však můžete vyrobit i přírodní hnojivo pro pokojové rostliny. Jeho výroba není složitá.
Stačí, když nalijete 1 litr teplé vody do velké sklenice s cibulovými slupkami. Sklenici uzavřete a dáte stranou na tmavé a chladné místo. Po 24 hodinách roztok přeceďte přes gázu a nalijte do konvice. Hnojivo aplikujte 1x týdně bez ředění. Jednoduše se používá jak k hnojení pokojovek, tak jím můžete hnojit i rajčata, papriky, okurky, lilky, cukety nebo jahody. V případě, že byste roztok nalili do rozprašovače, můžete ho použít i jako postřik při výskytu skvrn antraknózy, plísně šedé nebo jiných houbových chorob. Hubí se jím dokonce i někteří škůdci, především mšice, ale také mravenci a hlemýždi. Funguje i jako repelent

Cibulové slupky jsou skvělým podpalovačem, můžete s nimi proto zapalovat svůj krb. | Zdroj: Shutterstock
Víte, že cibulové slupky skvěle hoří?
A právě proto jsou rovněž i skvělým podpalovačem. Slupky obsahují přírodní oleje, které je dělají velmi hořlavými. Představují tedy přírodní ekologickou alternativu k tradičním v obchodě kupovaným podpalovačům. Jak to funguje? Jednoduše, sbalte sušené cibulové slupky a použijte je k zapálení vašeho krbu nebo táboráku.

Cibulové slupky můžete rovněž využít k výrobě kvalitního přírodního čistícího prostředku. | Zdroj: Shutterstock
Stejně jako česnek i cibule vám může pomoci s čištěním
Jelikož cibulové slupky mají antibakteriální účinky, je dobré je naložit do bílého octa. Fermentací slupek v octě vzniká silný přírodní prostředek s antibakteriálními účinky, který je efektivním ekologickým řešením pro povrchy v domácnosti. A kromě toho, že cibulové slupky dezinfikují, jde rovněž i o účinný neutralizátor zápachů. Pokud tedy bojujete třeba s nepříjemným zápachem odpadkového koše, stačí, když do něj vložíte slupky od cibule. Ty ostatně můžete dát i do lednice. Přírodní sloučeniny v slupkách pomáhají absorbovat a neutralizovat pachy a zanechají vaši kuchyni svěží.
Slupky od cibule a vlasy
Víte, že použitím cibulové šťávy můžete šedivé vlasy proměnit na zlatohnědé? Doporučují se dokonce i na řídké vlasy. Jak je to možné? Je to proto, že cibulová šťáva vyživuje vlasové folikuly, protože obsahuje velké množství síry. No a kromě toho také podporuje také růst vlasů. Co k výrobě takového vlasového elixíru potřebujete? 2-3 střední cibule i se slupkami, pánev, kterou nejprve rozehřejte a až pak na ni dejte slupky. Opékejte je, dokud nezhnědnou nebo nezčernají.
Takto zpracované slupky pak rozdrťte na prášek a přidejte do olivového nebo slunečnicového oleje. Ten potom aplikujte na vlasy. Takové cibulové obarvení vydrží jedno až dvě umytí. V případě, že jste majiteli matných suchých vlasů, můžete si z cibulových slupek vyrobit vlasový toner. Vyrobíte ho tak, že slupky uvaříte ve vodě a jakmile směs zhnědne, necháte ji vychladnout, zcedíte ji a přelijete ji do aplikátoru. Toner se nanáší na pokožku hlavy.

Cibulové slupky se tradičně používají k barvení velikonočních vajíček, obarví však i látky. | Zdroj: Shutterstock
Kreativní využití cibulových slupek
Nakonec jsme si pro vás nechali tvoření. Cibulové slupky je totiž možné použít nejen na barvení velikonočních vajíček. Obarvit s nimi můžete i bavlnu, vlnu a další přírodní materiály. Skvěle také vypadají i v ručně vyrobeném papíru. Ten nejenže pěkně obarví, ale vytvoří zajímavou strukturu. A v neposlední řadě je můžete použít i do koláží z přírodnin.
Text: Adriana Dosedělová
Foto: Shutterstock
Zdroj: https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC7920456/