Zdraví

Lupénka: správným životním stylem lze příznaky zmírnit

Psoriáza je onemocnění známé jako lupénka. Normální kožní buňka vyzraje a na povrch kůže se dostane přibližně za čtyři týdny

Formy onemocnění jsou různé. Mohou se vyskytovat v ložiscích na hlavě, obličeji i ve vlasech, na prsou, zádech, loktech, kolenou, v zevní části uší, na chodidlech. Někdy se objevuje tzv. obrácená forma – bez šupin a se zarudlými ložisky se sklony k mokvání. Rozšíření po těle bývá spojené se svěděním a bolestí. Onemocnění se může komplikovat teplotami, horečkami, zimnicí, dehydratací. U pětiny nemocných se objevuje postižení ramenních a kolenních kloubů či páteře. Kloubní psoriáza postihuje i malé klouby nohou a rukou, prsty jsou oteklé, bolestivé a po ránu ztuhlé.

Nedědí se, ale…

Nemoc sama o sobě není dědičná, ale riziko, že propukne, zesilují zděděné sklony. Je-li nemocný jeden z rodičů, riziko vzplanutí u potomka činí 30%, jsou-li nemocní oba rodiče, stoupá riziko na 70%. Nicméně pořád zbývá 30% pravděpodobnosti, že dítě neonemocní.

Přímá příčina vzniku není známa, známe však řadu provokujích faktorů, které se podílejí na vzplanutí nemoci nebo zhoršování jejího průběhu. Patří sem například boje s infekčními chorobami, hormonální vlivy, vnitřní onemocnění a stres. Nejčastěji se nemoc objevuje v pubertě nebo mezi 40.-50. rokem života, zpočátku se objevovala spíše u mužů, dnes je skóre obou pohlaví vyrovnané.

Celoživotní problém

Onemocnění je celoživotní záležitostí – zatím není možné ji vyléčit. Při akutních vzplanutích bývají často lékem první volby masti se složkou hormonu kortikoidu, který ztenčuje pokožku, a proto není jeho dlouhodobé používání žádoucí. Nicméně existuje více forem léčby. Některé přinášejí významnou úlevu, jiné vykazují dobré výsledky jen krátkodobě nebo po jednom použití. Proto je dobré metody střídat. Kosmetika zaměřená na lupénku se neustále vyvíjí a objevuje se bez parabenů i parafínu a umělých vonných složek. Její součástí mohou být ovocné mastné kyseliny, dehet, kokosové ořechy, mandle, pšeničné klíčky, australský čajovník, levandule, rozmarýn.

Prastarý recept z Afriky či lázně?

Zajímavostí je recept léčivého oleje z Afriky, pocházející z druhé poloviny 19. století. U nás se vyrábí v jižních Čechách jako tajný rodinný recept. Základem tohoto úředně schváleného kosmetického přípravku je olej a sušené vaječné žloutky! Traduje se, že dokáže lupénku „vytáhnout“ na povrch a aplikuje se 6 až 8 měsíců, dokud kůže není úplně čistá. Udaná účinnost se pohybuje okolo 70%. Další formou léčení je světloléčba. Provádí se ambulatně nebo v nemocnici či lázních dle míry závážnosti. Může být kombinovaná s minerálními koupelemi a vdechováním slané páry. Narozdíl od solných jeskyní hradí procedury pojišťovna. Základem balneologie jsou koupele v minerální vodě a tělové bahenní zábaly s vysokým obsahem sirovodíku, protože při lupénce dochází ke zvýšené potřebě síry. Účinky při správné koncentraci síry, která zároveň posiluje imunitní systém, je vidět už po několika minutách.

Náročné na disciplínu

Život s lupénkou je náročný na disciplínu. Sebelepší výsledky léčby lze za pár týdnů ztratit nedodržením celkové úpravy životního stylu. Něco je dobré zcela vynechat, zejména jídla silně kořeněná, uzeniny a alkohol. Kouření je naprosto nežádoucí.  Kromě racionální stravy a dostatku vitamínů je důležité posílit příjem vápníku, hořčíku a zinku, které přispívají k regeneraci kůže. Vnější péči o regeneraci a zvláčnění kůže zajistíme vhodnou příměsí do koupele – ovšem, solí z mrtvého moře, olivovým olejem…

Kůži po koupeli či sprchování nedrhneme, ale jemně osušujeme  přikládáním ručníku. Hned potom potřeme speciální hydratační a promašťující kosmetikou, abychom v pokožce uzamkli načerpanou vlhkost. Promašťující přípravky můžeme při pocitu svědění nebo napětí použít kdykoliv během dne. Vyvětraný vzduch a správná míra vlhkosti, podpořená dostatečným pitným režimem, jsou důležité v domácím i pracovním prostředí. Nemocné kůži prospívá častější výměna ložního povlečení a oblečení z přírodních vzdušných materiálů, zejména bavlny. Elastan či polyesterová vlákna naopak způsobují zvýšenou míru pocení a zhoršení stavu. Pro eleminaci stresu jsou důležité vhodné koníčky, nejlépe na vzduchu a slunci, jež kůži dělá dobře. Ideální je pobyt u moře, zejména Mrtvého.

Připravila: Jitka Chalupová, foto: archiv; vydáno v RPN 4/2013