Zahrada

Zpracování půdy jednoduše a za pomocí strojů

Řádná podzimní příprava půdy na následující sezónu je jedním z vůbec nejdůležitějších úkonů v zahradě. Správně a důkladně nakypřené nebo zryté záhony zajistí bohatou úrodu. Nesmíme zapomenout ani na přídavek živin

Rytí a kypření představuje velmi prospěšnou činnost nejen pro půdu, ale i organismy v ní žijící. Dochází k rozrušení půdního škraloupu, promíchání struktur, při přídavku živin se obnoví celková rovnováha prvků a mikrobiální život. Drobní živočichové jsou v půdě velmi žádoucí, neboť svou činností vytvářejí teplo, které následně napomáhá růstu všech druhů rostlin.

Nikdy nesmíme zapomínat na pravidelné střídání plodin, zelené hnojení a přídavek prosítovaného kompostu, který zapravíme zlehka pod povrch. Porušení pravidla střídání, což je pěstování jedné plodiny na záhoně nebo políčku po několik let, má za následek jedostranné vyčerpání půdy, napadení vegetace různými houbovými chorobami a postupné snižování výnosu.

Kdy aplikovat zelené hnojení?

Zelené hnojení je velmi vhodné zvláště v případě těžkých, jílovitých půd. Můžeme vysít řepku nebo hořčici a po tom, co rostliny vyrostou do výšky přibližně 30 cm, vegetaci nadrobno posekat a zapravit hluboko do půdy. Na záhony, kde se začínají projevovat první symptomy vyčerpání půdy – což většinou signalizuje nízký výnos, vysejeme hrách a fazol zahradní. Luštěniny obohacují půdu dusíkatými sloučeninami, proto jsou vhodné i jako následné plodiny. Na zamokřených strukturách aplikujeme kromě zeleného hnojení i drenáž, odvádějící přebytečnou vlhkost pryč z plochy.

Malí a obratní pomocníci

Základní volbu pro ty, kteří si chtějí práci co nejvíce ulehčit, představuje elektrický rotační kypřič, zvaný také elektrická motyčka. Jedná se o nepříliš těžké zařízení, jehož základ tvoří elektromotor, ženoucí přes malou šnekovou převodovku kypřicí nože. Řidítka s ovládacími prvky jsou vyrobena z ocelových trubek. Elektrické motyčky disponují záběrem od 30 do 45 cm a cenově začínají na necelých 2 000 Kč. Jedinou nevýhodou je závislost na přívodu elektrické energie.

Velmi zajímavým počinem jsou motyčky s motorovým pohonem. K pohonu zde neslouží elektromotor, ale malý spalovací motor, a to vertikální verze motoru z křovinořezu nebo střední jednoválec s objemem kolem 50 ccm, speciálně určený pro toto využití. Velkou výhodou je odstředivá spojka, která brání rozjezdu zařízení při startu, dále mutifunkčnost a nízká spotřeba benzinu. Dnes se v těchto kategoriích setkáváme výhradně s motyčkami, jež jsou poháněny čtyřdobým motorem. Ceny pak začínají na necelých 20 000 Kč.

Existují ale i  multifunkční křovinořezy, které mají jako volitelný adaptér rotační kultivátor. Tyto nástavce jsou mezi křovinořezy rozšířené spíše do silnější kategorie s dvoutaktními i čtyřtaktními motory. Základní jednotka stojí kolem 10 000 Kč, adaptéry pak cenově vycházejí na zhruba 6 000 Kč a více dle provedení.

Pro větší zahradu i políčko

Na větší zahrádky, kam se vejde políčko nebo velký počet záhonů, je zapotřebí alespoň jednoúčelového rotačního kypřiče, který si se zpracováním půdy hravě poradí během několika málo okamžiků.
Základní verze kypřičů jsou vybavovány slabšími motory s maximálním výkonem kolem 4 koní. Vždy platí, že na rotavátor se záběrem 60 cm a více je zapotřebí čistý výkon kolem 4,5 HP (čím více, tím lépe…).

Silný stroj je spolehlivější a disponuje nižší spotřebou paliva. Levnější stroje mají mezi motorem a pracovním nástrojem klínový řemen, ty propracovanější nabízejí přenos točivého momentu přes kuželovou spojku. Ceny takových strojů začínají na přibližně 15 000 Kč, přičemž k těm, které jsou vybaveny kuželovou spojkou, můžeme dokoupit i různé příslušenství pro obdělávání půdy nebo dokonce podvozek bubnového sečení.

Na celoroční využití

Jednoosé malotraktory u nás platí za stálici už více než 40 let. Základem je zde čtyřtaktní sekačkový motor s těžkým setrvačníkem, přenášející sílu na převodovou skříň přes tříčelisťovou odstředivou spojku. Naprosto unikátní řešení v tomto směru prezentuje například systém VARI.

Kypření půdy se provádí u stavebnicových malotraktorů v zásadě několika způsoby. Lze používat hřebové brány, radličkový kypřič s prutovým válcem, rotační okopávací plečku jakožto samostatný adaptér nebo kypřicí ústrojí s noži na lehčí nebo těžší půdy. Tyto nože se montují po demontáži hnací nápravy ze stroje. Pro lehčí půdy jsou určeny nože pravoúhlé, těžší struktury s vyšším podílem jílu pak zpracováváme noži kopinatými. Největší výhodou těchto stavebnicových systémů je snadná a rychlá přestavitelnost, díky dlouholeté výrobě dobrá dostupnost náhradních dílů a péče pouze o jeden motor. Většina adaptérů též nezabírá moc místa. Celoroční použitelnost je možná díky velkému množství příslušenství a stacionárních zařízení, takže s touto stavebnicí lze orat, sekat čerpat vodu nebo převážet náklady. Malotraktor vychází na přibližně 44 000 Kč, příslušenství pro zpracování půdy nás pak vyjde na přibližně 10 000 Kč, pokud uvažujeme hřebové brány a obracecí pluh.

Jak orat s jednoosým malotraktorem?

Značná část stávajících i nových uživatelů řeší u stavebnicového malotraktoru problémy při orbě. Výsledek je buď neuspokojivý kvůli mělkému zpracování nebo se pluh naopak zarývá tak, že je nutné stroj přizvedávat za rukojeti a kola se protáčejí.  Orba je u těchto malotraktorů velmi snadná a šikovní majitelé si stroj nastaví tak, že je možno při práci malotraktor pouze přidržovat levou rukou v brázdě.

Základem jsou řádně nahuštěná kola na předepsaný tlak. Je-li jedno kolo nahuštěné méně, stroj má tendenci táhnout za chodu k jedné straně. Nastavovací těleso, které montujeme do závěsného zařízení, musí mít vůli v závěsu zhruba 2 mm, jinak vzniká tuhé spojení, ztěžující drobné korekce směru při orbě. Oboustranný orební pluh je nutno nastavit nastavovacím tělesem tak, aby špička desky pluhu i plaz stály v jedné rovině. Výsledný pracovní efekt je poté závislý již na tom, jak obsluhující osoba nastaví dorazy tělesa pluhu. Není však problém zorat i těžší půdy, pokud je nastavení provedeno správně. Nezapomínáme ani na osazení stroje závažími; ta zvyšují přilnavost pneumatik k půdě. 

Připravil: Jaromír Malich, foto: archiv firem a autora; vydáno v RPN 9/2013