Zahrada

Zimní řez stromkového rybízu (video)

Řez ovocných dřevin patří ve sledu každoročních agrotechnických opatření mezi nejdůležitější zásahy. Ovlivňujeme jím nejen růst, ale také rodivost a vzájemnou rovnováhu mezi růstem a rodivostí. Právě je aktuální zimní řez stromkového rybízu. Naučte se, jak ho správně vykonat.

Stromkový rybíz

Standardně se rybíz pěstuje ve tvaru keře, který je pro něj přirozený. Pro dosažení lepší kvality a čistoty ovoce, estetického efektu a snazšího ošetřování se rybíz začal pěstovat i ve tvaru stromku. Rybíz velmi dobře reaguje na řez, který je v jeho případě více než potřebný. Květy se totiž vytvářejí na loňských letorostech, díky čemuž výhony poměrně rychle stárnou. Proto je potřebná jejich pravidelná obměna řezem. Ten se musí vykonávat hned po výsadbě a potom každý rok. Jeho zanedbání vede ke snížení vitality a důsledkem je rychlé stárnutí a zkrácená životnost stromku. Následující obrázky v krátkosti demonstrují základní zásahy během života stromku rybízu, jimž se během řezu nelze vyhnout a které zabezpečí potřebnou vitalitu a současně rovnováhu mezi růstem a rodivostí.

Co se starším stromkem

Korunka „dospělé“ rostliny je charakteristická nadbytkem výhonů. Rybíz v dobré kondici totiž každoročně vytváří nové silné jednoleté výhony, které slouží na obnovu korunky. V té by se podle možnosti neměly po řezu nacházet výhony starší než 3 roky (v případě bílého a červeného rybízu omezeně i čtyřleté). Ideální poměr výhonů u stromku černého rybízu je 1 : 1 : 1, tedy 4 jednoleté výhony, 4 dvouleté a 4 tříleté výhony.
Cílem řezu je dostatečně vzdušný vnitřek korunky, který přispívá ke snížení rizika houbových onemocnění, lepšímu vyzrávání plodů a jednoduššímu sběru.

Univerzální ovoce

Rybíz patří v zahradách mezi nenáročné, a přitom velmi oblíbené ovocné druhy. Velmi brzy začíná rodit, úroda je bohatá a pravidelná, pro svůj růst a vývoj nepotřebuje velký životní prostor. Za jejich oblibou stojí též univerzální zpracování plodů. Ty konzumujeme jako čerstvé ovoce, používáme je však i k výrobě vynikajících svěžích koláčů. Plody se dají také zpracovat do formy sirupů, ovocných moštů, marmelád, džemů, kompotů; dají se mrazit, destilovat, výborně chutná též aromatické rybízové víno.


Řez mladého stromku

V případě řezu mladého stromku se zaměřujeme na prořeďování výhonů. V takovýchto korunkách ještě nenacházíme útvary typické pro starší stromky, proto je korunka přehledná a řez poměrně jednoduchý. Z korunky odstraníme slaběji rostoucí, zahušťující či mechanicky poškozené větve. Také odstraňujeme kratší výhony rostoucí dovnitř korunky, které nám ji zahušťují. Hustá korunka přispívá k šíření houbových onemocnění, ovoce v ní hůř vyzrává a hrozny se problematicky obírají. Z tohoto důvodu prořeďujeme také paralelně rostoucí výhony. Po dobudování korunky by se v ní mělo nacházet přibližně 12 výhonů, které nám zabezpečí bohatou úrodu kvalitních plodů.

zimní řez mladého stromku rybízu před a po úpravě
horní obrázek: Mladý stromek – před řezem
dolní obrázek: Mladý stromek – po řezu

Rybíz je velmi pestrý ovocný druh. Červený a černý rybíz v sortimentu výborně doplňuje rybíz bílý. A aby toho nebylo málo, na trhu se setkáváme také s růžovoplodými, a dokonce i se zelenoplodými odrůdami. Lze koupit už i odrůdy s modrými plody, ty však plodí spíše na okrasných druzích rybízu.

Co spůsobuje hadovitě pokroucené výhony na rybízu

V korunce nezřídka najdeme hadovitě pokroucené výhony. Jde o důsledek řádění mšic v předchozím roce. K takovýmto deformacím dochází totiž právě v místě výskytu kolonií mšic na vrcholu mladého nevyzrálého letorostu. Pokud si máme z čeho vybírat, tak podobné výhony raději odstraníme, protože jejich vitalita už není taková, jako v případě zdravých výhonů.

pokroucené výhony rybízu napadnuté mšicemi

Text, realizace: Ing. Marián Komžík, Kohaplant
Foto: autor, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů