Zahrada Zdraví

Zdraví z vlastní zahrady: 3 bylinky, které vám zajistí dobrou náladu i spánek

Poznejte tři bylinky, které vám zlepší náladu nebo zajistí klidný spánek.

Třezalka v nádobě a olej z třezalky
Zdroj: Shutterstock

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)

Třezalka tečkovaná
Zdroj: Shutterstock

Optimistická žlutá barva květů naší původní léčivé trvalky může být také součástí okrasných nebo štěrkových záhonů. Aby se příliš nerozšiřovala semeny do okolí, odkvetlá soukvětí ostříháme. To, zda se jedná o tento druh třezalky, si před sklizní snadno ověříme pohledem přes list proti světlu – musí v něm být světlé nebo průzračné tečky.

Sklízíme kvetoucí nať a sušíme ji v kytičkách zavěšených květy dolů. Třezalce se říká také přírodní antidepresivum. Má zlepšovat náladu, zmírňovat úzkost. Používáme ji jako čaj, tinkturu a zevně jako olej. Důležité je však vědět, že rostlina je fotosenzitivní, což znamená, že vyvolává alergii na slunce, proto ji neužíváme během slunečných dnů.

Tinktura pro dobrou náladu

Zavařovací sklenici volně naplníme nahrubo nařezanou kvetoucí natí a zalijeme alkoholem, uzavřeme, necháme měsíc odstát. Denně protřepáváme. Potom scedíme, dáme do láhve a uchováváme v chladničce. Neklid, špatnou náladu i úzkost by měla odstranit lžička dvakrát denně přidaná například do čaje.

Vhodná i při: špatném trávení jako čajový nálev (ale pozor, má hořkou chuť), problémech s játry a žlučníkem. Domácí olej se používá ke vtírání na místa postižená revmatizmem, bolestmi svalů, páteře, kloubů i na kůži popálenou sluncem nebo na štípance od hmyzu.

Výsev semen: VIII, IX
Sběr natě: VI

Levandule lékařská (Lavandula angustifolia)

Levandule lékařská
Zdroj: Shutterstock

Kdo by už dnes neměl v zahradě levanduli? Patří na slunné stanoviště. Po odkvětu řežeme odkvetlé stonky, většinou vykvete ještě jednou, i když slabší. Hlubší řez je vhodný v předjaří. Stonky s květy sklízíme těsně před plným rozkvětem.

Sušíme je v kytičce a necháme jako dekoraci ve vázičce nebo volně rozložené. Potom obereme kvítka ze stonku a naplníme jimi ušité polštářky, které si zavěsíme blízko postele. Levandule pomáhá při nervozitě, problémech s usínáním a má celkový harmonizační účinek na psychiku.

Čaj pro lepší spánek

Jednu čajovou lžičku levandulových květů zalijeme šálkem vroucí vody, necháme 5 minut odstát a pijeme večer před spánkem. Účinek zesílí, pokud levanduli smícháme s kozlíkem lékařským.

Vhodná i při: tlumení kašle jako součást čajové směsi, úpravě trávení, má močopudné účinky. Používáme ji do koupele, vyrábíme z ní domácí olejíček i mast, při bolestech hlavy si olejíčkem potíráme spánky a čelo.

Výsev semen: III, IV
Výsadba: III, IV, V, IX, X
Sběr květů: VI

Meduňka (Melissa officinalis)

Meduňka
Zdroj: Shutterstock

Její lístky jsou příjemným osvěžením v letních limonádách (podobně jako máta). Přidáváme je také do zeleninových a ovocných salátů. Bylinné trsy této trvalky jsou pěstitelsky nenáročné. Na pohled jsou méně atraktivní, podle toho jí zvolíme místo. Líbí se jí na slunci i v polostínu.

Pozor, necháme-li dozrát semena, velmi se rozšíří po celé zahradě, proto ji, když odkvétá, ostříháme až cca 5 cm nad půdu. Vyžene opět mladé čerstvé výhony. Sklízíme listy před nebo mladou nať před vytvořením květů. Pomáhá odstranit vyčerpanost. Ochutí i různé méně chutné čajové směsi.

Koupel pro klidný spánek

50 g sušených listů meduňky zalijeme litrem vroucí vody, necháme 15 minut postát. Přecedíme do vany. Teplota vody nemá přesahovat 38 °C a koupel před spaním nemá být delší než 15 minut.

Vhodná i při: poruchách trávení v kombinaci s natí máty, při průjmech a bolestivé menstruaci.

Výsev semen: III, IV
Výsadba: III, IV, V, IX, X
Sběr natě a listů: VI

Při prvním užití bylinky zvolíme malé množství a ověříme si, zda ji dobře snášíme.

Text: Ing. Monika Králová
Foto: isifa/Shutterstock
Recepty zpracované podle: L. Thurzová a kolektiv: Malý atlas léčivých rostlin, Agnes Baum: Hausmittel a Heilkräuter aus Klostern, Ing. Jaroslav Pížl – archiv vydavatelství
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů