Zahrada

Zakladáme trávník výsevem

Chceme-li si založit nový trávník, máme dvě možnosti: položit hotový travní koberec, nebo plochu vysít travní směsí. Druhá volba je lacinější, avšak na výsledek si nějakou dobu počkáme. Přelom dubna a května je pro zakládání trávníku výsevem nejvhodnější.

trávník

Před …

Plochu je třeba před výsevem travních semen zbavit plevele. Použijte k tomu kvalitní totální herbicid. Ten aplikujte alespoň tři týdny před realizací. Odumřelý plevel vyčistěte, plochu shrabejte a nechejte pár dnů odstát. Potom můžete začít s rytím, jde-li o menší plochu. Na větší ploše použijte kultivátor. Půda musí mít drobně hrudkovitou strukturu. Nesmí být těžká, promáčená ani štěrkovitá.

Travní směs vybírejte vždy s ohledem na podmínky daného místa.

Po …

Po výsevu je důležité plochu neustále zavlažovat, protože mladé rostlinky citlivě reagují na sucho – zavlažovat můžete i víckrát denně, ale na ploše nesmí stát voda. Přihnojovat zatím nemusíte. Klíčení trvá přibližně tři týdny – podle typu osiva a počasí. Když má tráva asi 10 cm, můžeme ji poprvé sekat na výšku asi 5 cm. Až po prvním či druhém sekání můžeme plochu přihnojit travním hnojivem s postupným uvolňováním živin.

Vyséváme trávník svépomocí

Rytí a urovnání

Menší plochu zbavenou plevele překopeme rýčem do hloubky alespoň 35 cm a hráběmi důkladně vyrovnáme. Odstraníme kameny a větší.

Vyséváme trávník svépomocí

Substrát

Vyplatí se investovat do kvalitního trávníkového substrátu – má optimální strukturu pH a obsahuje i první startovací hnojivo.

Vyséváme trávník svépomocí

Úprava

Substrát důkladně rozhrabeme po ploše, kterou plánujeme vysít, a jemně ho upěchujeme.

Vyséváme trávník svépomocí

Výsev

Můžeme začít vysévat. Na menších plochách ručně, na větších využijeme výsevný vozík. Osivo vysejeme rovnoměrně po celé ploše.

Vyséváme trávník svépomocí

Zapracování

Vyseté osivo opatrně zapravíme pomocí hrábí do půdy – ne příliš hluboko. Důležité je, aby bylo ve styku s půdou. Zároveň tak bude chráněno před větrem.

Vyséváme trávník svépomocí

Válcování

Plochu poté válcujeme. Válec si můžeme i půjčit v zahradnictví. Nakonec plochu zavlažíme, ne však silným proudem vody, aby se semena nevyplavila.

Vyséváme trávník svépomocí

Okraje

Zakládáme-li trávník po výsadbě dřevin, je třeba instalovat i trávníkové okraje. Oceníme je při pozdějším pečování. Trávník nebude přerůstat do záhonů.

Proti krtkům

Doporučujeme instalovat i síť proti krtkům – je to praktická a určitě ne zbytečná investice především tam, kde se krtek často vyskytuje.

Text: Daniel Košťál :: Foto: autor, isifa/Shutterstock