Zahrada

Vyséváme papriku: Jakou odrůdu si vybrat a jak o ni pečovat, aby přinesla úrodu?

Semena papriky seté vyséváme už přibližně od poloviny února a během března v teple interiéru.

různé odrůdy paprik
Zdroj: Shutterstock

Paprika setá (Capsicum annuum) je náročná teplomilná zelenina s dlouhým vegetačním obdobím sto třiceti až sto osmdesáti dnů. V osevním postupu se zařazuje do první trati. To znamená, že ji vysazujeme do dobře vyhnojené půdy. Snáší i hnojení chlévským hnojem, který zapracujeme při podzimní přípravě půdy. Nejvhodnější předplodiny jsou luštěniny, cibuloviny, salátová a listová zelenina. Je náročná na vodu.

Výběr odrůd

Kromě barvy, tvaru a sladkosti či palčivosti si všímáme, zda je odrůda určena primárně k pěstování v krytých pěstitelských prostorech, nebo venku. Odrůdy určené na pěstování „pod sklo“ obvykle potřebují delší dobu na to, aby přinesly úrodu, bývají vyšší a více rozvětvené, protože v interiéru jim neublíží vítr. Kdybychom je sadili ven, počítejme s nižší úrodou a možností polámání větrem. Odrůdy určené pro polní pěstování jsou totiž nižší, kompaktnější a obecně ranější.

různé odrůdy paprik
Kromě barvy, tvaru a sladkosti či palčivosti si všímáme, zda je odrůda určena primárně k pěstování v krytých pěstitelských prostorech, nebo venku. | Zdroj: Shutterstock

Na začátku hlavně teplo

Cílem předpěstování je zdravá sazenice, která zakrátko po venkovní výsadbě, přibližně v polovině května, po „třech zmrzlých“, rozkvete a začne plodit. Kdybychom s výsevem otáleli až do dubna, sazenice budou malé a do podzimu nestihnou přinést dostatek úrody. Obecně se dá říci, že s výsevy papriky seté začínáme od druhé poloviny února.

Co se týče způsobu výsevu, semena vyséváme roztroušením na plochu do výsevních nádob nebo samostatně do květináčků či rašelinových tablet. Výsevy potřebují hodně tepla, nejlépe 25 až 30 °C. Během prvních několika dnů nepotřebují ani světlo, proto je umístíme v interiéru na to nejteplejší místo, například i do koupelny. Udržujeme je vlhké, ne přemočené. Když začnou klíčit, přeneseme je na teplé a světlé místo s teplotou asi 22 až 23 °C, která v noci může klesnout na 14 až 16 °C.

přesazování papriky
Když mají mladé rostlinky dobře vyvinuté klíční listy a rašící pravé listy, pikýrujeme je čili rozsadíme jednotlivě do menších květináčků. | Zdroj: Shutterstock

Pikýrujeme

Když mají mladé rostlinky dobře vyvinuté klíční listy (při plošných výsevech do nádob) a rašící pravé listy, pikýrujeme je čili rozsadíme jednotlivě do menších květináčků. Zaléváme tak, aby substrát mezi zálivkami mírně proschl a nebyl trvale přemočený. V případě pěstování sazenic v rašelinových tabletách je správným momentem jejich vysazení do květináčků, když z nich začnou vyrůstat kořínky. Koncem dubna a v květnu postupně sazenice otužujeme, přes den je vynášíme ven a snížíme i noční teploty (na 12 až 14 °C).

GALERIE

Text: Redakce
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů