Zahrada

Vypěstuj si vlastní křen wasabi

Wasabi ocení všichni milovníci asijské kuchyně a zejména pak sushi. Jde o japonský druh křenu o dost silnější chuti, než náš křen selský. Konzumuje se jak jeho kořen, tak i listy, ze kterých se připravuje pikantní wasabi salát.

Připravila: Daniela Dušková, foto: autorka a archiv

  

 

Zpravidla kupujeme náhražkuwasabi

Mírné rozčarování přinese bohužel fakt, že zelená pasta kterou koupíme u nás a kterou téměř všechny japonské restaurace používají, nemá s pravým wasabi nic společného. Originál je totiž celkem drahý, a proto se pod stejným jménem prodává náhražka připravená z křenu selského, drcených hořčičných semínek a barviva. Pravou wasabi pastu koupíte na internetu pod označením „hon wasabi“, což v japonštině znamená „pravé wasabi“. Pokud ochutnáte originální druh, zjistíte, že je opravdu výtečný, velice aromatický, ale překvapivě jemnější. Štiplavá chuť neleží tak dlouho a jazyku a se sushi a sashimi daleko lépe harmonuje. Je zvláštní, že se Západoevropané nechají klamným názvem v podstatě šidit – možná i proto, že pravý japonský křen nikdy neochutnali anebo jsou evropské chutě oproti tradičním japonským odlišné. I stejné jídlo bude mít u nás silnější chuť, bude sladší, slanější nebo pálivější. Bohužel také bohatší, tučnější a větší. 

Jak se pozná originál

Pokud zatoužíte ochutnat pravé wasabi, ale odrazuje vás jeho vysoká cena, nezbývá nic jiného, než se pustit do vlastního pěstování. Wasabia japonica patří, stejně jako křen selský (Armoracia rusticana), do čeledi brukvovitých. Bílým květem jsou si oba druhy velmi podobné, vzrůst a vzhled listů jsou ale celkem odlišné. Wasabi bývá jen 20 až 30 cm vysoký, lehce polehlého růstu, s listy okrouhlého až srdčitého tvaru. Podzemní část tvoří ztlustlý oddenek, bělavo zelené barvy na povrchu, zelený uvnitř. Přirozeně se vyskytuje ve vlhčích lokalitách okolo vodních toků, vždy v polostínu. Místa jeho výskytu se nevyznačují nijak vysokými teplotami, většinou nepřesahují 20 °C. Kulturně se pěstuje na zaplavovaných políčkách podobně jako rýže. V Japonsku má toto dlouhou tradici, sahající až do 10. století. 

wasabi1Vlastní pěstování

Popularita křenu wasabi u nás vzrostla až v poslední době spolu s expanzí japonského stylu stravování. Celkem snadno přitom seženeme i v tuzemsku mladé rostliny pro domácí pěstování. Vzhledem k tomu, že wasabi nesnese mráz pod –12 °C, doporučuje se celoroční pěstování v nádobách s chráněným přezimováním. Rostlinu vsaďte do většího květináče, vyplněného výživnou zeminou, a umístěte na polostinné stanoviště, chráněné před poledním sluncem, nejlépe pod toulavým stínem korun listnatých stromů.

Během sezóny dbáme zejména na dostatek vody. Povrch substrátu můžeme kypřit a občas přihnojit organickým hnojivem, jako je granulovaný koňský hnůj, slepičincový kompost, nebo speciální hnojivo produkované kalifornskými žížalami – Vermikompost. Zem v květináči by nikdy neměla vyschnout a nevadí, pokud bude voda trvale stát v podmisce.

 Přezimování rostlin

Na podzim, raději již před příchodem prvních mrazů, přeneseme rostlinu s květináčem na světlé přezimovací místo s teplotou okolo 10 až 15 °C; teplota by určitě neměla přesáhnout 18 °C. Oproti naprosté většině okrasných rostlinných druhů, jež vyžadují chráněné přezimování, nepřestáváme v zimě se zálivkou. Právě nižší teploty evokují aktivnější růst a zima je také hlavním obdobím sklizně křenu. Wasabi vyneseme ven zase v květnu. Jednou za 1 až 2 roky pak křen, s ohledem na kořenovou aktivitu, přesadíme do větší nádoby.

V úvahu připadá i záhonové pěstování. Pro to ale vybereme opravdu vlhké místo a křen pěstujeme od jara do podzimu zde. Před zimou se musejí oddenky opatrně vyrýt, přesadit do nádoby a přezimovat stejně jako u prvního způsobu pěstování. 

Konečně sklizeň!sushi

Na první sklizeň si musíme zhruba dva roky počkat, než bude kořen dostatečně narostlý. Nesklízejte více oddenků než zpracujete. Obecně u křenu platí, že nejlepší je čerstvý, protože silice rychle vyprchají. V Japonsku se křen předtím, než se dá na talíř, také speciálně strouhá či spíše tře krouživými pohyby na speciálním struhadle s vypnutou žraločí kůží. To zřejmě mít nebudete, a tak místo něj použijte velmi jemné, nejlépe keramické struhadlo. Nespotřebované, nenastrouhané části křenu lze uchovávat v chladničce zabalené ve vlhkém pláténku a mikroténu.

Léčivé vlastnosti  

Křen, vedle svých chuťových vlastností, představuje i rostlinu s výrazným zdravotním potenciálem. Obsahuje velké množství vitamínu C, draslík, vápník, magnesium, mangan a vitamín B6.

Je 10x účinější v ředění krve než Aspirin! Označuje se též jako přírodní antibiotikum, které potlačuje růst některých bakterií, kvasinek a plísní. 

Článek z časopisu Recepty prima nápadů č. 4/2012.