Zahrada

V květnu se vyplatí… bojovat proti plísni šedé jahodníku

Plíseň šedá je nejškodlivějším onemocněním jahodníku. Napadá plody ve všech fázích vývoje, řapíky listů, stopky květů a květy.

Napadené nezralé plody hnědnou, zralé plody tmavnou, měknou a hnijí. Na čepelích listů jsou viditelné šedohnědé, koncentrické skvrny, které postupně nekrotizují. Ostatní napadené části rostlin se také zbarvuje šedohnědě, díky povlaku konidioforů a konidií. Choroba přezimuje myceliem nebo sklerocia na napadených pletivech. Na jaře se vytváří konidiofory s konidiemi, kterými se choroba dále šíří.Pro rozvoj choroby je zapotřebí ovlhčení listů anebo vysoká vzdušná vlhkost. Optimální je teplota 20-22°C, ale k napadení může dojít i při mnohem nižších teplotách. Mezi nejnáchylnější odrůdy patří Senga Sengana, naopak mezi nejodolnější patří Korona, Elvira, Elsanta, Redgauntlet, Zefyr, Karmen. První fungicidní ošetření se vyplatí provést v době kdy kvete 2-5 % rostlin.

Výborným likvidátorem plísně šedé na jahodníku je postřikový fungicidní přípravek ve formě suspenzního koncentrátu Teldor 500 SC, který je dale vhodný I  k ochraně révy vinné a a peckovin proti moniliovým hnilobám. Teldor 500 SC obsahuje fenhexamid ze skupiny hydroxyanilidů. Fenhexamid je nová protektivně působící účinná látka s vynikajícím účinkem proti Botryotinia fuckeliana v révě vinné, jahodníku a ostatních bobulovinách, zelenině a okrasných rostlinách. Většina aplikované účinné látky je absorbována voskovou vrstvičkou kutikuly. Zbývající část vytváří stabilní ochranný film na povrchu ošetřených rostlin. Výsledkem je dlouhodobá účinnost proti danému škodlivému činiteli. Doporučujeme proto přípravek Teldor 500 SC.

-pr-