Zahrada

Užitková zahrada v prosinci

Kdo na zahradě od jara do pozdního podzimu poctivě pracoval, možná se s příchodem zimy zaraduje: Konečně nastává čas odpočinku, stromy a keře dřímají pod sněhovou peřinou a naši peče nepotřebují. Byla by ale velká chyba myslet si, že zima je časem klidu, kdy na zahradě není potřeba nic dělat.

SNĚHOVÁ PŘIKRÝVKA

Napadá-li větší množství těžkého sněhu, zkontrolujeme hlavně hustší koruny stromů a keřů a sníh shodíme, aby se větve nezlomily.

NEVYSAZENÉ STROMKY

Stromky založíme na chráněném místě v zahradě a vysadíme je až na jaře v budoucím roce.

ZAHRADNÍ ŠKŮDCI

Ničíme škodlivé hlodavce v zahradách. Jako návnada do děr – nor a chodeb v půdě – jsou vhodné pelety Quickphos Pellets 56 GE nebo tablety Quickphos Tablets 56 GE. Obsahují požerové a dýchací jedy, které jsou velmi škodlivé pro člověka, proto v komoře, sklepě a spíži raději použijeme klasické pasti na myši.

ČAS NA ROUBY

Ve dnech bez mrazu odebíráme jednoleté výhonky ovocných stromů, keřů i révy z ověřených exemplářů na rouby; skladujeme je nejlépe v nádobě s pískem, ve vlhkém, chladném sklepě nebo v nádobě zakopané do půdy na místě orientovaném na sever, aby na ně nesvítilo slunce.

SBEŘ ZELENINY

V příznivém počasí sbíráme růžičkovou kapustu, hlávkovou kapustu, pór, křen, pastinák, hadí mord.

RYCHLENÍ

V květináčích při pokojové teplotě rychlíme pažitku, petržel, bylinky, řeřichu. K rychlení můžeme též použít větší cibule sazečky.

zima

SKLENÍK A PAŘENIŠTĚ

Dokončíme čištění a vyvážení zeminy ze skleníku či pařeniště; opravíme okna, odstraníme roztrhanou krytinu z fóliovníku; při teplotě nad 5 °C natřeme kovové konstrukce.

KONTROLA ÚRODY

Pravidelně kontrolujeme uskladněnou zeleninu; uhnilé, vyschlé kusy vyhodíme. Pokud nemrzne, prostory větráme.

BRAMBORY

Odstraníme klíčky z předčasně naklíčených hlíz uskladněných brambor, aby neobíraly hlízy o živiny a vodu.

ČESNEK

Začátkem měsíce můžeme ještě vysadit česnek; podmínkou je včas připravený záhon.

Text: Ing. Hana Szabóová :: Foto: Isifa/Shutterstock